Działka 4ZW z zakazem zabudowy. Proszę o pomoc

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Oldboy
Posts: 4
Joined: Sat 07 Jun, 2008

Działka 4ZW z zakazem zabudowy. Proszę o pomoc

Post by Oldboy » Sun 08 Jun, 2008

Witam szanowne grono!

W zeszłym roku kupiłem działkę o powierzchni około 1700 m2 i chciałbym postawić na niej jakiś mały drewniany domek nie związany na stałe z gruntem lub domek holenderski na kółkach, ale niestety działka w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego oznaczona jest symbolem:
4 ZW – tereny zieleni wzdłuż cieków wodnych tworzących ciągi ekologiczne.
Przeznaczenie: tereny zieleni nabrzeżnej, ochrona roślinności ciągów ekologicznych. Zakaz realizacji zabudowy
Natomiast w wypisie z rejestru gruntów ze starostwa opisana jest jako: pastwiska trwałe PsVI.

Nie wiem co mam robić i proszę o pomoc.


Oldboy
Posts: 4
Joined: Sat 07 Jun, 2008

Post by Oldboy » Tue 10 Jun, 2008

Czy nikt z tego forum nie potrafi dać mi kilka porad???

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 10 Jun, 2008

Jeśli w MPZP nie ma zapisów n.t. innego przeznaczenia lub jego kontynuacji - temat nie do przejścia. Jeśli sformułowanie jest dosłowne - "zakaz realizacji zabudowy" - nie można ustawić tam nic (teoretycznie). Obejściem tego jest postawienie zarejestrowanej przyczepy kempingowej, gdyż nie jest ona formalnie budynkiem.

Oldboy
Posts: 4
Joined: Sat 07 Jun, 2008

Post by Oldboy » Thu 12 Jun, 2008

Bardzo dziękuje za poradę. Myślałem, że może będę mógł postawić budynek gospodarczy o powierzchni do 10 m2 ale cóż przyczepa kampingowa to też jakieś rozwiązanie :grin:

Pozdrawiam

tfor
Posts: 21
Joined: Thu 07 Dec, 2006

Post by tfor » Thu 12 Jun, 2008

Są teraz też tzw. domki holenderskie. Możńa je kupić już za ok. 7000 pln. taki tez możńa postawić bez zezwolenia.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 13 Jun, 2008

tfor wrote:ą teraz też tzw. domki holenderskie. Możńa je kupić już za ok. 7000 pln. taki tez możńa postawić bez zezwolenia.
Nie do końca można. Jeśli nie będzie trwale związany z gruntem może stać 120 dni.

KamaG
Posts: 6
Joined: Sat 14 Jun, 2008

Post by KamaG » Sat 14 Jun, 2008

Jeśli nie będzie trwale związany z gruntem może stać 6 miesięcy.
to też nie dokońca prawda, prawo budowlane dopuszcza postawienie obiektu tymczasowego na czas 120 dni, po tym czasie obiekt należy rozebrać lub przenieść w inne miejsce.
ale to też zależy od wytycznych w starostwie, bo właściwie to postawienie obiektu ma być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. więc chyba pozostaje tylko przyczepa

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 14 Jun, 2008

KamaG, dzięki za sprostowanie - 120 dni a nie 6 miesięcy.

Oldboy
Posts: 4
Joined: Sat 07 Jun, 2008

Post by Oldboy » Sun 15 Jun, 2008

Witam wszystkich.
W tej chwili jestem w trakcie poszukiwań przyczepy kempingowej i tak się im przyglądając stwierdzam, że nasze prawo jest… Mały domek drewniany niezwiązany na stałe z gruntem byłby o dużo ładniejszy i pięknie komponowałby z otoczeniem a tak niestety człowiek musi szukać „innych rozwiązań”.

Panowie mam jeszcze jedno pytanie odnośnie budowy na mojej działce studni (kopanej, abisyńskiej, wierconej ) do 30m głębokości i poborze wody nie większej niż 5 m3 na dobę. Jak myślicie, czy mogę ją wybudować?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Dominik
Posts: 135
Joined: Thu 06 Mar, 2008

Post by Dominik » Sat 19 Jul, 2008

Na Budowę studni do 30 m nie potrzeba pozwolenia, ale budowę takiej studni musisz zgłosić w Starostwie Powiatowym. W zgłoszeniu napisz że wydajność studni będzie np 1m3 na dobę (maksymalnie jest 5m3), należy także załączyć mapkę z oznaczeniem miejsca gdzie będzie studnia. Tym sposobem można zaznaczyć kilka miejsc i kilka studni na 1 działce (łącznie możesz mieć wydajność do 5m3! więc można zrobić kilka "legalnych odwiertów"). Pamiętaj także że minimalna odległość studni od granicy działki wynosi 5m (chyba że uzgodnisz sprawę z sąsiadem - wtedy może być nawet na granicy). Warto przed rozpoczęciem procedury zapytać w wydziale ochrony środowiska czy przypadkiem dla Twojego terenu nie występują jakieś inne ograniczenia. Podana powyżej "receptura" dotyczy zwykłych działek rolnych i budowlanych. W okolicach rzek i innych cieków wodnych może to wyglądać inaczej, wszystkiego dowiesz się w Starostwie, to co powiedzą zanotuj i sprawdź w 2 źródłach. Urzędnicy bowiem czasami wprowadzają petentów w błąd więc zawsze warto sprawdzić jeśli decyzja nam się nie podoba;) Powodzenia! woda bez wodomierza to wspaniała rzecz! Oby pasożyty z Wiejskiej nie położyli i na tym swoich tłustych łapsk!:)

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 20 Jul, 2008

Dominik wrote:Na Budowę studni do 30 m nie potrzeba pozwolenia, ale budowę takiej studni musisz zgłosić w Starostwie Powiatowym.
Nie do końca tak jest. Urzędnicy z konkretnych wydziałów zazwyczaj nie znają kwestii wykraczających poza ich kompetencje. Efektem tego jest, że "zmuszają" do bezsensownych procedur.

Michal91
Posts: 32
Joined: Fri 29 Apr, 2022

Re: Działka 4ZW z zakazem zabudowy. Proszę o pomoc

Post by Michal91 » Mon 09 Oct, 2023

Czy można gdzieś taki zakaz obalić?



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”