Budowa domku na działce rolnej

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
carampuc2
Posts: 2
Joined: Wed 04 Jun, 2008

Budowa domku na działce rolnej

Post by carampuc2 » Wed 04 Jun, 2008

Witam.
Mam upatrzoną działkę rolną o powierzchni ok. 4000 m2, do wydzelenia z większej działki sprzedającego rolnika. Ziemia rolna klasy IV. Najbliższe zabudowania mieszkalne znajdują się na sąsiedniej działce. "Moja" działka oraz ta najbliższa graniczą z tą samą drogą gminną. Brak MPZP. Media (prąd, woda) znajdują się w bepośrednim pobliżu - może nawet biegną przy wspomnanej drodze.
Zastanawiam się poważnie nad jej zakupem, ale warunkuję tym, czy i co mogę na niej postawić. Z tego co zdązyłem wyczytać czy dopytać możliwości mam następujące:
WARIANT A)
Namówienie sprzedającego na wystąpiene o warunki zabudowy dla wspomnianych 4000 m2. Jak dostanie warunki zabudowy podpisuję umowę przedwstępną kupna ziemi rolnej. Rolnik występuje o pozwolenie na budowę. Wylewa fundamenty. Zawieram z rolnikiem umowę warunkową sprzedaży działki z pozwoleniem na budowę. Warunkową, bo prawo pierwokupu ziemi rolnej, gdy kupuje ją "nierolnik" ma Agencja Nieruchomości Rolnych. Finalizuję zakup i na istniejących fundamentach stawiam dom.
Pytanie, czy takie coś się uda od strony formalnej i nikt nie będzie się czepiał?
WARIANT B)
Podpisuję umowę przedwstępną , załatwiam wydzielenie działki ii składam wniosek o pozwolenie na budowę letniskową.
Pytanie, czy to ma sens i czy z niewłaścicielem będą chcieli rozmawać?
WARIANT C)
Kupuję ziemię i stawiam dom drewniany o powierzchni zabudowy powiedzmy 45m2. Podobno dla takiego rodzaju budowli nie muszę mieć pozwoleń, wystarczy zgłoszenie do gminy - aczkolwiek nigdzie nie znalazłem potwierdzenia. Prawda li to?
Proszę o komentarze na temat sensowności powyższych wariantów i poradę, w którą stronę najlepiej pójść.
Carampuc


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Thu 05 Jun, 2008

Jesli chodzi o C, do 25 m kw na zgloszenie, ale czy na ziemi rolnej, watpie.
Ja mam miec pom. gosp. ok. 50 m kw i musialem wystapic o pozwolenie.

grzechur
Posts: 4
Joined: Thu 08 May, 2008
Location: podkarpacie

Post by grzechur » Thu 05 Jun, 2008

O ile się nie mylę to możesz kupić działkę i starać się o WZ, masz bezpsrednie sąsiedztwo zabudowy, drogę i prawdopodobnie media, a brak MPZP raczej nie stanowi przeszkody w takim przypadku. Po prostu będzie to dłuzej trwało, chyba że musisz zakolegować sie z bankim to wówczas jest problem (bo banki nie chcą bawić się w działki rolne, wówczas dla nich musisz mieć WZ lub chociażby studium w którym jest planowana zabudowa mieszkaniowa).
Jeżeli bym sie mylił to proszę o korektę.
Pozdrawiam

KamaG
Posts: 6
Joined: Sat 14 Jun, 2008

Post by KamaG » Sat 14 Jun, 2008

ja to robiłam tak: najpierw decyzja WZ na całość działki z zaznaczeniem w załączniku miejsca planowanej budowy, jak już była prawomocna to podział działki i kupno mojej części, i teraz to zostało opracować projekt, wyłączyć część z produkcji rolniczej pod budownictwo mieszkalne i po pozwolenie na budowę
PS u nas jest taka kolejność, ale po czytaniu masy wypowiedzi w tym temacie na internecie to może być trochę inaczej w różnych rejonach Polskki, polecam pogadać w starostwie albo z rodzimymi projektantami, oni zwykle są mocno zorientowani

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 14 Jun, 2008

Mało ostatnio mam czasu więc w skrócie...
A) Do kontynuacji budowy konieczne będzie spełnienie tych samych warunków co rolnik czyli posiadanie min. 1ha.
B) Nic nie pomoże - umowa przedwstępna określa tylko warunki przed zawarciem umowy właściwej - akt notarialny.
C) Starostwo może odmówić budowy jakiegokolwiek budynku na zgłoszenie. Zależy od konkretnej interpretacji urzędnika odpowiedzialnego za ten zakres.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”