Budynek gospodarczy na działce budowlanej

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Budynek gospodarczy na działce budowlanej

Post by sokmarcin » Tue 19 Aug, 2008

Witam
Mam pewne problem:
Chcę kupić działkę budowlaną w górach na której budowany jest "budynek gospodarczy". W rzeczywistości jest domek całoroczny parterowy o wymiarach 4x5 m, dach dwyspadzisty, aże teren górski to pojawia się tam przestrzeń użytkowa (strych bądź dwie małe sypialnie). Właściciel działki który buduje sobie ten domek (domek jeszcze nie skończony, a ja chcę kupić już całość po wykończeniu) wystąpił do właściwych organów ze zgłoszeniem postawienia bud. gospodarczego parterowego o pow. zabudowy do 35m2 i rozpiętości konstrukcji do 4,8m. Dostał na to zgodę. Problem w tym, że działka jest budowlana, nie stoi na nim żaden inny obiekt. Czy to wszystko jest zgodne z prawem i czy może to mieć dla mnie jakieś konsekwencję jak kupię tę działkę z domkiem i będę chciał to użytkować jako domek na wakcje i weekendowe wypady, czy musiałbym występować z wnioskiem o zmianę sposobu urzytkowania. Co ważniejsze czy taki obiekt na działce podnosi jej wartość i czy bank może udzielić na całość działka i budynek gospodarczy kredytu hipotecznego. Może ktoś z forumowiczów ma takie doświadczenia?
pozdrawiam


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 19 Aug, 2008

Zgodnie z prawem budowlanym ( Art.29 pkt 1.1.a)...

Code: Select all

1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych [b]związanych z produkcją rolną[/b] i uzupełniających zabudowę
zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35
m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
Budowa domku letniskowego w oparciu o powyższy artykuł jest klasyczną metodą nadużycia prawa - z definicji nie jest to budynek z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi w dłużysz okresie czasu (przepisy odrębne). Mimo to wszystko zakończy się zapewne pomyślnie i bez problemów. Takich budynków jest niezliczona ilość na terenie kraju.

W całości trzeba pamiętać o tym, że kupując nieruchomość przechodzą na nas konsekwencje wszelkich nieprawidłowości. Notariusz bazuje na oświadczeniach woli (akt) oraz wymaganych dokumentach, a poświadczenie nieprawdy obciąża każdą ze stron transakcji.

Istnieje możliwość wyprostowania takiej sytuacji poprzez zastosowanie odpowiedniej procedury nawet zgodnie z nowymi projektami ustaw i rozporządzeń (http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_aktow_prawnych). Koszty są niewielkie w porównaniu do konsekwencji z tego tytułu, a trochę podobny przypadek był już na forum opisywany (barak).

ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Tue 19 Aug, 2008

Co do banków, to pewnie zależy od banku. Ale z doświadczenia mogę powiedzieć, ze budynki gospodarcze raczej bank mało interesują, chyba, ze jest to hala przemysłowa czy ubojnia :)

Dla banku wazna jest działa, a z budynków - z reguly powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego, i to takiego który mieszkalnym jest z potwierdzenia wpisu w ksiedze wieczystej, i potwierdzonym pozwoleniem na budowę, na ktorym mozna się "zahipoteczyć". Oczywiscie jezeli masz jakies garaze czy budynki, to lekko moze to podnieśc jej wartosc w oczach banku, ale u np. u mnie, nie miało to prawie zadnego znaczenia, a dwa razy brałam kredyt hipoteczny i rozmawialismy za kazdym razem z kilkoma bankami. Do wyceny wazny był przede wszystkim dom - i to tylko czesc ta uzytkowa, działka, okolica i szereg innych wyznaczników do opisania potem na 40 stronach "operatu szacunkowego" przez rzeczoznawcę :wink:

Co do wartości działki i tego co jest na niej, to jest to różnie. Z reguły warta jest tyle, ile ktoś jest ci skłonny za nią zapłacić. :mrgreen:

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Tue 19 Aug, 2008

Podpisuje sie pod uwagami Przedmowczyni, a przerabialem to bardzo niedawno


Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”