problemy, problemy i ciągła niewiadoma

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

problemy, problemy i ciągła niewiadoma

Post by Asia40 » Wed 24 Oct, 2007

Na Sesji Rady Gminy podjęto Uchwale: w sprawie: przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego we wsi ...... i numer działki.

Jest to działka za którą zapłaciłam zadatek i podpiasłam umowe przedwstępną przyżeczenia sprzedaży.
Czy może mi ktoś powiedzieć jakie tersz będą procedury i ile będą trwały?
Niestety urzędas zajmujacy się tą sprawą jest bardzo nieuprzejmy w stosunku do petentów i nie udziela informacji :(

Potem będą dalsze pytania ;)
Joanna


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 26 Oct, 2007

W zaleznosci od sytuacji procedura trwa do 12 mies., ale w szczegolnych sytuacjach moze zostac wydluzona przez procedury administracyjne.

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Fri 26 Oct, 2007

Chyba nie mam więcej pytań :???: załatwiłam się sama i z własnego wyboru.
Joanna

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Thu 06 Mar, 2008

Zdecydowałm się na zakup 30 arów gruntu rolnego, część około 20 arów ma być objęta zmianami w plania zagospodarowania przestrzennego. Zastanawiam się czy zmiany właściciela nie będą miałay wpływu na zmiany w planie, które już są zatwierdzone j.w. w początku postu. Proszę o informacje na ten temat, biurokraci są w tej gminie paskudni
Joanna

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 08 Mar, 2008

Asia40 wrote:Na Sesji Rady Gminy podjęto Uchwale: w sprawie: przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego we wsi ...... i numer działki.
Istotny jest nie tylko tytuł, ale i treść uchwały. Może zawierać n.p., że "na wniosek Pana/Pani...". W takiej sytuacji gmina może zaniechać dalszego postępowania również w drodze uchwały. Trzeba w takiej sytuacji wysłać pismo do Wójta i Rady Gminy z informacją, że nabywca działki podtrzymuje wniosek złożony przez poprzedniego właściciela.

Jeśli nie ma podobnej treści - teoretycznie - nie można zatrzymać biegu nadanego sprawie.

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Wed 27 Aug, 2008

Jak na początku pisałam, Uchwała Rady Gminy była ale do końca jej realizacji daleko :( Chce sie dowiedziec jakie to procedury administracyjne mogą wydłużyc jej realizacje?
Joanna

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 27 Aug, 2008

Procedura jest zbyt zawiła, żeby to opisać. Są to uzgodnienia pomiędzy gminą, starostwem, województwem i jeszcze paroma urzędami (w zależności od lokalizacji).

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Wed 27 Aug, 2008

czy mam rozumieć, ze czas na zatwierdzenie PZG gmina ma dowolny i niczym nie okreslony?
Joanna

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 28 Aug, 2008

Niestety tak, ale wynika to ze złożoności uzgodnień.

Nestor
Posts: 15
Joined: Sun 18 May, 2008
Location: Cieszyn

Post by Nestor » Fri 29 Aug, 2008

Troszeczkę nie rozumiem pytania. Miejscowy Plan zagospodarowania Przestrzennego, gmina uchwala na kilka lat, max 15 dla całego obszaru, a nie dla jednej działki (jak piszesz). Jeśli Twoja działka nie jest objęta tym planem to obowiązuje Cie procedura jak przy braku planu tj. występujesz o warunki zabudowy, zmieniasz charakter zagospodarowania działki zgodnie z warunkami itd (3-12mies).
Jeśli Twoja działka jest objęta MPZP, ale nie jako budowlana, możesz składać wniosek o zmianę sposobu zagospodarowania, ale to jest wniosek o zmianę planu i cała procedura przechodzi prawie jak dla uchwalenia od początku, albo czeka na więcej wniosków i jest na nowo uchwalany. Z reguły po wygaśnięciu aktualnego.
U mnie w gminie, jak poprzedni plan wygasł w 2002r to do tej pory nie potrafią urzędasy uchwalić nowego. Tłumaczą się ciągłymi nowymi wnioskami o zmiany, protestami co do propozycji i tp. mieszkańców. A każda propozycja planu odwołania i wnioski mają swoje administracyjne okresy na odwołania. I tak kręci się to od lat.
Dla tych, których grunty miałyby być objęte niezgodnie z ich życzeniem - lepiej. Dla tych którzy chcą budować na terenach objętych jako budowlane - o kilka miesięcy dłużej się czeka na pozwolenie.

Powodzenia
Pozdrawiam

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Fri 29 Aug, 2008

PZP jest aktualny, właściciel ziemi składał wniosek o zmiane, został przyjęty i rozpoczeto procedury. Mam problem z terminami, bo ciągle je zmieniają. Gdyby planu nie było, byłoby mi łatwiej - paradoksalnie!
Joanna

Marcin_budowniczy
Posts: 3
Joined: Tue 24 Feb, 2009

Zniesienie pozwoleń na budwę

Post by Marcin_budowniczy » Tue 24 Feb, 2009

Weszła w zycie własnie nowelizacja ustawy Prawo Budowlane, która znosi obowiazek ubiegania si eo pozwolenie na budowe. Teraz wystarczy tylko zgłoszenie budowy i jesli w ciagu 30 dni nikt ci niczego nie zakwestionuje- mozesz zaczynac budowe. http://budujemy-sie.pl/?p=194 to jest link do stronki gdzie opisana jest ta nowelizacja....maci ejakies swoje refleksje na ten temat??

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 24 Feb, 2009

Marcin_budowniczy wrote:Weszła w zycie własnie nowelizacja ustawy Prawo Budowlane, która znosi obowiazek ubiegania si eo pozwolenie na budowe.
Obecnie jest w senacie, a po poprawkach wróci do sejmu. Następnie podpis prezydenta i ogłoszenie w dzienniku ustaw. Od tego ostatniego 6 miesięcy i będzie obowiązujące.

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Wed 25 Feb, 2009

Odnosze wrażenie, ze to znaowu ustawa nie dla ludzi tylko deweloperów. Zadzwoniłam do powiatu i zapytałam ile trwa wydanie pozwolenia na budowe, nie wg ustawy tylko realnie, miła pani powiedziała, ze jak wszystko jest dobrze to DWA TYGODNIE. Ja pisze o domku dla rodziny niewielkiej, czyli dla mnie procedura się wydłuzy :( Chyba, ze zdąże przed nowelizacją.
Dokumenty do dostarczenia takie same.
Moze odbiór łatwiejszy będzie :)
Joanna

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Thu 28 May, 2009

Witam! Mam nadzieje, że mogę zmienić temat tego postu na Problemy, problemy... ciągła niewiadoma znika dzisiaj :)
Czyli w dniu dizsiejszym sesja rady gminy, która ma zatwierdzic zmiany w MPZP - po przeszło 2 latach!

Chciałam podziekowac panu Grzegorzowi - dzieki jego poradom uzyskam działkę budowlaną na której powstanie mój wymarzony domek.

Niestety plany o budowie szkieletora upadły, będzie to dom w tradycyjnej technice ceramicznej z lekkim stropem - nie udało mi się znaleść firmy, która uczciwie podjeła by się taki dom wybudować.
Joanna

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 28 May, 2009

Asia40 wrote:Niestety plany o budowie szkieletora upadły, będzie to dom w tradycyjnej technice ceramicznej z lekkim stropem - nie udało mi się znaleść firmy, która uczciwie podjeła by się taki dom wybudować.
Nie sądzę by było aż tak źle.

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Thu 28 May, 2009

Niestety, moim zdaniem jest źle - odniosłam wrażenie, ze osoby chcące zbudować dom w technologi szkieletowej traktowane są jako lekko nieszkodliwi dziwacy z dużą kasą do wydania. Mam nadzieje, ze kiedyś się to zmieni, raczej zamieni - teraz wkracza na rynek haslo DOM PASYWNY - nowa grupa do skubania ;)
Szkoda, bo w taki sposób upadają dobre idee.
Joanna

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 28 May, 2009

Zapewne źle trafiłaś. Trochę to rozumiem, gdyż większość moich potencjalnych klientów jest zdziwiona że najpierw zapraszam na budowę by zobaczyć na żywo technologię wykonania, a dopiero później przechodzę do szczegółów ich wymagań.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”