działka rolna z zakazem zabudowy

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
promoto
Posts: 7
Joined: Sun 18 Jan, 2009

działka rolna z zakazem zabudowy

Post by promoto » Sun 18 Jan, 2009

Witam,
jesetm współwłaścicielką działki rolnej o pow. 1,41 ha. Kupując tę działkę od rolnika mieliśmy zamiar sprzedać ją z zyskiem. W momencie kupowania tej działki (2 lata temu) gmina posiadała plan zagospodarownia przestrzennego i mogliśmy ubiegać się o siedlisko. Niestety losy tak się potoczyły, że zmuszeni byliśmy wyjechać z Polski a teraz okazało się, że jest nowy plan i w tym planie jest to nadal ziemia rolna z tym, że z zakazem zabudowy. Czyli z deszczu pod rynnę. Na dodatek przez część działki może przebiegać obwodnica ale to jeszcze nie jest pewne ponieważ zarząd dróg rejonowych zastanawia się nad budową obwodnicy w innym miejscu. Jestem ciekawa dlaczego wprowadzono zakaz zabudowy tej działki. Jakie mogą być tego przesłanki? Zaznaczę, że działka ta znajduje się w miejscowości graniczącej z Koszalinem, co więcej, do granicy administracyjnej Koszalina jest tylko 100m. Dodatkowo wiele działek zostało przekształconych na budowlane lub inwestycyjne. Jedna z naszych działek została automatycznie przekształcona na inwestycyjną chociaż o to nie prosiliśmy. Niedaleko powstaje nowe osiedle domków jednorodzinnych, do najbliższego osiedla bloków mieszkaniowych i największego w mieście centrum handlowego jest ok. 500m i widać że ta miejscowość będzie "wchłonięta" przez Koszalin a tu taka niespodzianka - zakaz zabudowy na naszej działce. Pytaliśmy urbanistę dlaczego wprowadził zakaz zabudowy a on powiedział, że to był nakaz z gminy a w gmienie mówią ze to urbanista tak wprowadził. Proszę oświecić mnie jakie są przesłanki zakazu zabudowy (szczególnie w miejscu gdzie wszystko wkoło się buduje i nie ma żadnego rezerwatu przyrody itp.) oraz czy gmina bez podania sensownej przyczyny może taki zakaz wprowadzić czy to musi być uzasadnione? W gminie uzyskaliśmy taką informację, że zakaz nie wynika z planu budowy autostrady i nawet jezeli autostrada będzie w innym miejscu to na naszej działce nadal będzie zakaz. Dziękuję serdecznie za wszelkie informacje.


ewaka
Posts: 130
Joined: Thu 04 Oct, 2007

Post by ewaka » Sun 18 Jan, 2009

najprawdopodobniej działka dostała w planie "zakaz zabudowy" własnie z powodu planów tej przyszłej obwodnicy. To bardzo logiczne i prawdopodobne, nawet jeżeli obdwodnica jest w planach na 10 lat, a juz teraz miasto się za to bierze, to po pierwsza zabeziecza juz teraz grunty, nie chce mieć spekulantów którzy wykupią te ziemie, postawią tam domki, a potem będą żadać odszkodowań.

W Łodzi ciągle toczą się boje o przebieg jeden z planowanych od lat dróg S-14. Było tak, ze własnie dzieki brakowi takiego zapisu, ludzie kupowali rolne grunty, przekształcali je w działki budowlane, budowali chałupy, a urzednicy musieli im wydawać pozwolenia na budowę, bo .... nie było przeciwwskazań :)

Teraz są 3 wersje trasy, i niestety każda niesie ze sobą straty w ludzkich domach, odszkodowania od miasta czy gmin. A najbardziej krzyczą własnie ci, których jest zaledwie kilkudziesięciu, ich domy stoją od niedawna, choc wiedzieli, ze są plany, aby droga przebiegała własnie obok nich.

promoto
Posts: 7
Joined: Sun 18 Jan, 2009

trudno dogadać się z ludźmi w gminie

Post by promoto » Mon 19 Jan, 2009

otóż w gminie powiedzieli nam, że to urbanista nałożył ten zakaz ale przedwczoraj rozmawialiśmy z urbanistą, który robił plan zagospodarowania i powiedział, że to nie ma nic wspólnego z obwodnicą i że to gmina kazała wpisać ten zakaz - koło się zamyka... Nie wiem czy pismo do gminy z pytaniem skąd ten zakaz ma sens, chociaż chyba gmina ma obowiązek poinformować obywatela dlaczego taki zapis na jego działce. Poza tym widać z planu, że mała część działki będzie potrzebna na obwodnicę, reszta (ok. 1 ha) zostanie wolne a zablokowana została cała działka. Pytałam się czy jak podzielę tę działkę na dwie - jedną akurat pod obwodnicę a drugą wolną od obwodnicy to czy mi cofną zakaz z tej wolnej działki ale nikt mi na to nie potrafi odpowiedzieć. Takie odnoszę wrażenie że tam nikt nic nie wie....

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 19 Jan, 2009

promoto, podstawą problemów jest MPZP. Bez poglądu na wypis wraz z mapą można co najwyżej gdybać. Próba zmian zapisów w nim zawartych to w dawnym woj. Koszalińskim jest jak walka z wiatrakami.

promoto
Posts: 7
Joined: Sun 18 Jan, 2009

Post by promoto » Tue 20 Jan, 2009

Dziękuję za odpowiedź. Ja chętnie powalczę ale nie wiem od czego zacząć. Miałam nadzieję, że rozmowa z urbanistą pomoże ale niestety nic... A co do MPZP w byłym Koszalińskim to rzeczywiście koszmar. Kiedyś posiadaliśmy działki w gminie Mielno. Gmina zapłaciła firmie która miaal plan zrobić ale zbankrutowała więc gmina Mielno była i bez planu i bez pieniędzy na plan.... Koszmar. Czy może Pan doradzić co robić dalej? Jakies światełko w tunelu? Moge dostarczyc dokumenty tylko jakie?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 20 Jan, 2009

Podstawa oceny to wypis i wyrys z planu zagospodarowania. Zobaczymy wtedy co dalej.

promoto
Posts: 7
Joined: Sun 18 Jan, 2009

zmagań część dalsza...

Post by promoto » Sat 24 Jan, 2009

Jestem w trakcie "załatwiania" wyrysu i wypisu. Jednak dowiedziałam sie czegoś nowego. Otóż planowana obwodnica (jedna z wersji) ma przebiegać wzdłuż torów. Jednak tylko nasza działka ma ma zakaz zabudowy (to ta na mapie 1.41ha). Reszta działek między drogą a torami nie ma zakazu. Jeszcze raz pytałam się w gminie dlaczego tylko nasza ma zakaz ale Pani w gminie powiedziała mi ze tak naprawdę nikt nie wie i poradziła mi abym zwróciła sie pisemnie do gminy o wyjaśnienie tej sprawy. Troche to dziwne bo przecież przez wszystkie dzialki wzdłuż torów ma iść obwodnica. Mam nadzieję, ze jeżeli pobuduja obwodnicę w innym miejscu to bez problemu zniosą ten zakaz. Tym bardziej, ze nie ma żadnych sensownych powodów żeby zakazać budowy.
Attachments
skwierzynka.JPG

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 24 Jan, 2009

Planowane inwestycje drogowe powinny być również oznaczone w MPZP. Trzeba cierpliwie odczekać 2 tygodnie do otrzymania wypisu z wyrysem.

promoto
Posts: 7
Joined: Sun 18 Jan, 2009

Post by promoto » Sun 25 Jan, 2009

Tak, na MPZP widać, że przez te wszystkie działki ma przebiegać obwodnica ale tylko nasza jest z zakazem zabudowy. Zobaczymy też co gmina nam odpowie na pismo w sprawie tego zakazu. No i czekamy na wypis i wyrys.

promoto
Posts: 7
Joined: Sun 18 Jan, 2009

Post by promoto » Thu 26 Mar, 2009

Poniżej link z odpowiedzią gminy na pytanie: dlaczego został wprowadzony zakaz zabudowy. Odpowiedź jest wymijająca bo nie podają merytorycznych przesłanek wprowadzenia zakazu. Czy istnieje inny sposób aby dowiedzieć się skąd ten zakaz? Gmina odsyła nas do urbanisty a urbanista twierdzi, że w gminie kazali wprowadzić zakaz. Czy urbanista nie powinien wiedzieć co i w jakim celu zamieszcza w MPZP? Przeciez się pod tym planem podpisał? Jeżeli ktoś miał kiedyś podobne doświadczenie z gminą to proszę o wskazówki.
Dziękuję.

promoto
Posts: 7
Joined: Sun 18 Jan, 2009

Post by promoto » Thu 26 Mar, 2009




Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”