działka siedliskowa

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
Pepinowa
Posts: 2
Joined: Wed 05 Nov, 2008

działka siedliskowa

Post by Pepinowa » Wed 05 Nov, 2008

witam,
mam na oku kilka działek. Część z nich jest działkami rolnymi a część siedliskowymi. I moje pytanie dotyczy tych drugich: czy jeżeli kupię działkę siedliskową to będę mogła wybudować na niej dom mimo iż nie jestem rolnikiem?


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 06 Nov, 2008

Pepinowa wrote:czy jeżeli kupię działkę siedliskową to będę mogła wybudować na niej dom mimo iż nie jestem rolnikiem?
Tylko po przekształceniu działki na budowlaną t.j. z BR na B.

Scottie28
Posts: 25
Joined: Tue 08 Jul, 2008

Post by Scottie28 » Thu 06 Nov, 2008

Panie Grzegorzu ale chyba nie wymaga zmiany przeznaczenia działka siedliskowa jesli zabudowa bedzie odpowiednia. Czyli np. dom z oddzielnym garazem, który bedzie budynkiem gospodarczym.
Pepinowa - złoz w gminie wniosek o ustalenie warunkow zabudowy i masz problem z głowy. Oplata chyba w całej Polsce jest taka sama 107 złotych za wniosek. Zgodnie z ustawa trzeba spełnic 5 warunkow. Powiedz czy zwarta zabudowa wsi czy nie?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 06 Nov, 2008

Działka oznaczona jako BR (siedlisko) jest dalej gruntem rolnym tyle że zabudowanym. Osoba nie spełniająca podstawowej definicji rolnika (gospodarstwo o powierzchni 1ha) musi złożyć wniosek o przekształcenie działki na budowlaną (oznaczenie B).

Niemniej zdarza się uzyskanie pozwolenia na budowę (przebudowę, rozbudowę), a gmina nie wniesie sprzeciwu (to te 14 dni na uprawomocnienie się decyzji). Niestety w świetle prawa będzie to samowola budowlana, a sprawa może wyjść przy innej okazji n.p. zgłoszenia budynku do opodatkowania, meldunku itp.

Pepinowa
Posts: 2
Joined: Wed 05 Nov, 2008

Post by Pepinowa » Thu 06 Nov, 2008

Dziękuję bardzo za odpiwiedzi. Chyba po prostu muszę udać sie do gminy.
aaa..i jeszcze jedno pytanie: czy są duże problemy z przekształceniem działki siedliskowej na budowlaną jeśli się nie jest rolnikiem?? I czy mozna odrolnić np tylko kawałek działki (głównie chodzi mi tu o względy podatkowe)?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 06 Nov, 2008

Odrolnienie uzależnione jest od klasy botanicznej gleby i powierzchni działki. Również w zależności od tego decyzję podejmuje gmina, starostwo lub wyższa instancja.

czarnecky
Posts: 1
Joined: Sun 19 Apr, 2009
Location: Lublin

Post by czarnecky » Sun 19 Apr, 2009

Witam, jestem nowym użytkownikiem i niestety nie za bardzo sie znam na aktualnych realiach dotyczacych przeksztalcania dzialki BR w B. Moja dzialka ma 2002 m2, a ostatnio dowiedzialem sie ze kiedy bede chcial brac kredyt na budowe to moge miec z tym problem poniewaz dzialka nie jest budowlana. Czy teraz sa jakies problemy przy przeksztalacaniu takich dzialek w budowlane?? Dzialka znajduje sie przy drodze na ktorej juz powstal jeden dom. Nie wiem czy to ma znaczenie. Jesli chodzi o rodzaj gleby to raczej nie sa to gleby wysokiej klasy (lubelszczyzna z tego co wiem to w wiekszosci gleby IV klasy). Jesli wie Pan cos Panie Grzegorzu o warunkach przeksztalcenia takiej dzialki to prosze o porade. Pozdraiwam.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 19 Apr, 2009

Jest to bardzo częsty problem z kredytem. Odrolnienie jest zazwyczaj procedurą długą. Warto w tym miejscu zastanowić się nad przeczekaniem na wejście w życie nowych przepisów, ale to dokładniej należy analizować na podstawie konkretnej lokalizacji.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”