jaka grubość OSB ???

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
glinbud
Posts: 3
Joined: Sat 29 Mar, 2008

jaka grubość OSB ???

Post by glinbud » Sat 29 Mar, 2008

Witam.
Czy ktoś mógłby mi doradzić jakie należy stosować grubości płyty osb ??? tak zeby było optymalnie - (wiadomo im płyta grubsza tym droższa)
jaka grubośc na ściany zewnętrzne, na podłogę parter i poddasze, na dach
Sciany zewnętrzne mam z słupków o wymiarach 5/12 cm w rozstawie 40 cm
Podłoga parter i poddasze kratownica o wymiarach oczka kraty 80 cm
Dach krokwy o wymiarach 6/15 cm w rozstawie 80cm
Proszę o pomoc


alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 30 Mar, 2008

Moze Ci sie przyda:
Podloga "wiszaca" - OSB 3 - 22 mm, ściany zewnetrzne - od zewnatrz OSB 3 - 12 mm, strop parteru (poddasze nieuzytkowe) - OSB nie ma, strop miedzykondygnacyjny - OSB 3 - 22 mm
dach OSB 3 - nie wiem jak gruba?

Dach (polac dachu z poszyciem) - osiowy rozstaw krokwi nie wiekszy niz 60 cm, bez poszycia - to samo, podloga - co 50 cm, ale sa tu podciagi w tej konstrukcji, wiec trzeba to sobie dobrze rozwazyc...
Belki w scianach i gdzie indziej maja zazwyczaj przekroj 15 na 4 cm.
Rozstaw w scianie zewnetrznej - 40-60 cm, kratownica podlogi z belek 18,5 na 4 cm, szerokosc 50 dlugosc do 2 m z rozporkami przewaznie 1, co 5 oczek z 3-ma, strop najczesciej 60 na 120, czasem mniejsze, głównie blisko krawędzi - o polowe.
Zastrzegam sobie brak odpowiedzialnosci za te dane, a jedynie dobra wole, by cos koledze podpowiedziec...
Polecam takie zrodla jak: Buduje z drewna (nie tak dawno temu widzialem na Allegro) oraz Budowa szkieletowego domu drewnianego.
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 30 Mar, 2008

Według producenta Kronolol Żary - http://www.kronopol.com.pl

Rozstawa belek stropowych - 400, 500, 600 mm - grubość płyty analogicznie - 15-18, 18-22, 22 mm
Rozstaw krokwi - 600, 800, 1000 mm - grubość płyty analogicznie - 12. 15, 18 mm.
Na poszycie ścian powszechnie stosuje się grubość 12 mm.

Więcej informacji znajdziesz tutaj - http://www.kronopol.com.pl/index1.php?l ... =23&iddd=7

glinbud
Posts: 3
Joined: Sat 29 Mar, 2008

Post by glinbud » Sun 30 Mar, 2008

Dziękuje za wskazówki

alek
Posts: 700
Joined: Fri 14 Sep, 2007

Post by alek » Sun 30 Mar, 2008

Na dachu OSB 3 - 12 mm

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 16 Aug, 2009

Podbijam temat.
Mój wykonawca proponuje mi 2 x 12 mm jako podłoga na piętrze jedna przykręcona do drugiej. Na piętrze bedzie parkiet - całosć oprócz łazienki - klepka dąb gr 22 mm.
Czy osb 2 x 12 mm skręcane do siebie to dobry pomysł pod parkiet?
Pozdrawiam.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 16 Aug, 2009

dwronka wrote:Czy osb 2 x 12 mm skręcane do siebie to dobry pomysł pod parkiet?
To bardzo zly pomysł. 2 x płyta OSB grub. 12 mm to nie będzie niestety to samo co 24 mm. Zresztą, co do grubości płyty na stropie, to trzeba zacząć od rozstawu belek stropowych. Jaki masz rozstaw?

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 16 Aug, 2009

Rozstaw belek to 40 cm - tak jestem umówiony z wykonawcą i mam nadzieję,że nic się nie zmieni.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 16 Aug, 2009

dwronka wrote:Rozstaw belek to 40 cm - tak jestem umówiony z wykonawcą i mam nadzieję,że nic się nie zmieni.
Co znaczy - "tak jesteśmy umówieni"? Zobacz raczej jak jest w projekcie i tego się trzymaj.
Przy osiowym rozstawie 40 cm - minimalna grubość płyty to 18 mm. Ale zdecydowanie lepiej jest dać płytę OSB/3 grubości 22 mm. Nie daj się nawówić na 2 x 12 mm nawet skęcane jedna do drugiej. I pamiętaj - ma być płyta OSB/3 a nie OSB/2.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Mon 17 Aug, 2009

Wojciech Nitka wrote:
dwronka wrote:Rozstaw belek to 40 cm - tak jestem umówiony z wykonawcą i mam nadzieję,że nic się nie zmieni.
Co znaczy - "tak jesteśmy umówieni"? Zobacz raczej jak jest w projekcie i tego się trzymaj.
Przy osiowym rozstawie 40 cm - minimalna grubość płyty to 18 mm. Ale zdecydowanie lepiej jest dać płytę OSB/3 grubości 22 mm. Nie daj się nawówić na 2 x 12 mm nawet skęcane jedna do drugiej. I pamiętaj - ma być płyta OSB/3 a nie OSB/2.
Projekt mam murowany z zaznaczeniem - możliwość zmian materiałów konstrukcyjnych scian, co do osb 3 spokojnie wiem jak wygląda ;)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 17 Aug, 2009

dwronka wrote:Projekt mam murowany z zaznaczeniem - możliwość zmian materiałów konstrukcyjnych scian,
Budujesz dom o szkielecie drewnianym, kiedy wydano Ci pozwolenie na budowę domu murowanego? Czy ta "możliwość zmian materiałów konstrukcyjnych ścian" nie dotyczy przypadkiem materiałów typu silka, cegła, Ytong czy też inne tego typu? Pierwszy raz słyszę, by ktoś budował dom drewniany na podstawie pozwolenia wydanego na dom murowany. Sprawdź pozwolenie na budowę - co tam pisze - dom o konstrukcji murowanej czy drewnianej?

A tak poza tym - to wykonawca przystosowuje aktualny projekt do wymagań budownictwa szkieletowego? A masz przy tym wszystkim swojego inspektora nadzoru?
PS. OSB/2 i OSB/3 z zewnątrz wygladają jednakowo.

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Mon 17 Aug, 2009

Wojciech Nitka wrote:
dwronka wrote:Projekt mam murowany z zaznaczeniem - możliwość zmian materiałów konstrukcyjnych scian,
PS. OSB/2 i OSB/3 z zewnątrz wygladają jednakowo.
Zgadza sie.
Sciany zewnętrzne - od zewnatrz OSB 3, od wewnatrz OSB 2 z wyjatkami pomieszczeń z wilgocią jak WC i łazienka. Tam OSB 3. Grubość płyt na poszycia 12 mm.
Scainy wewnetrzne - OSB 2, gr. 12 mm
Stropy i dachy - OSB 3, gr. 22 mm
Pozdrawiam. Oczywiscie mozna zastosowac płyty wiórowe o odpowiednich parametrach.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Mon 17 Aug, 2009

Wojciech Nitka wrote:
dwronka wrote:Projekt mam murowany z zaznaczeniem - możliwość zmian materiałów konstrukcyjnych scian,
Budujesz dom o szkielecie drewnianym, kiedy wydano Ci pozwolenie na budowę domu murowanego? Czy ta "możliwość zmian materiałów konstrukcyjnych ścian" nie dotyczy przypadkiem materiałów typu silka, cegła, Ytong czy też inne tego typu? Pierwszy raz słyszę, by ktoś budował dom drewniany na podstawie pozwolenia wydanego na dom murowany. Sprawdź pozwolenie na budowę - co tam pisze - dom o konstrukcji murowanej czy drewnianej?

A tak poza tym - to wykonawca przystosowuje aktualny projekt do wymagań budownictwa szkieletowego? A masz przy tym wszystkim swojego inspektora nadzoru?
PS. OSB/2 i OSB/3 z zewnątrz wygladają jednakowo.
Wiec zacznę od początku ;)
W pozwoleniu na budowę mam następujące postanowienia: Zatwierdzić projekt budowlany mieszklany jednorodzinny wraz z osadnikiem bezodpływowym przystosowanym do działki itp..
Udzielić pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z osadnikiem bezodpływowym projekt typowy "teka23l"
Zapomnialbym, sama bryła budynku nie zmienia się i to jest naistotniejsze.

Nie ma żadnego określenia czy ma to byc budynek murowany czy szkielet.

ZAKRES DOPUSZCZALNYCH ZMIAN W PROJEKCIE NIE WYMAGAJĄCYCH ZGODY AUTORA :
Projektant adaptujący może bez zgody autora projektu wprowadzić zmiany dotyczące:
• Zmiany wymiarów fundamentów wynikające z dostosowania budynku do lokalnych warunków gruntowych
• Zaprojektować użycie innych materiałów na konstrukcje budynku (ściany, stropy) przy zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów
• Materiałów ścian zewnętrznych i działowych a także materiałów wykończeniowych (tynki, posadzki, dachówki, izolacje cieplne oraz przeciwwilgociowe) od warunkiem utrzymania wymaganych parametrów
• Programu użytkowego wewnątrz budynku; np. przesunięcia lub likwidacji ścian działowych.
• Zmiany lokalizacji , ilości oraz kształtu okien oraz drzwi , przy zachowaniu wymaganych przepisami i normami parametrów oraz pod warunkiem zachowania walorów estetycznych budynku i poprawności konstrukcji .
• Kąta nachylenia dachu do 10% lub 5° pod warunkiem dostosowania konstrukcji oraz formy architektonicznej
• Zmiana przekrojów elementów konstrukcji dachowej wynikająca z dostosowania do materiałów pokrycia lub dostosowania budynku do innych stref obciążenia śniegiem i wiatrem niż podano w projekcie.
• Zmiana materiału pokrycia dachowego pod warunkiem dostosowania konstrukcji oraz utrzymania wymaganych parametrów.
• Kolorystyki elewacji, detali dekoracyjnych, kształtu podjazdów i tarasów
• Instalacji : wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i centralnego ogrzewania - pod warunkiem zachowania obowiązujących norm i przepisów prawa budowlanego.
• Zmianę rodzaju i technologii wykonania stropu między piętrowego - pod warunkiem zachowania jego schematu statycznego, rozpiętości oraz wytrzymałości.
• Zmianę obrysu zewnętrznego ścian zewnętrznych o 5% - pod warunkiem zachowania rozpiętości między osiami konstrukcyjnymi.
• Zmianę obrysu wewnętrznego ścian zewnętrznych - pod warunkiem zachowania rozpiętości między osiami konstrukcyjnymi.
Zmiany muszą być wykonane przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do projektowania.

Inne zmiany ponad wyszczególnione wyżej powinny być dokonane wyłącznie za naszą pisemną zgodą (bezpłatnie)
Zgoda na zmiany jest dołączana do dokumentacji projektowej. Dodatkowo możemy dowolnie rozszerzyć zgodę o kolejne zmiany, których zażąda klient, jednak zastrzegamy sobie prawo do nie wyrażenia zgody na zmianę - naszym zdaniem - szpecącą projekt.
Zgoda na zmiany adaptacyjne jest bezpłatna .

W rzeczywistosci wygląda to tak, że kierownik budowy robi wpis do dziennnika o zmianie konstrukcji ścian i na tym temat sie kończy. Oczywiscie mój wykonawca obliczy konstrukcję tak aby spelniała swoje zadanie.
Co do osb- tylko wylacznie osb 3.

Co do podlogi 2 x 12 mm wynika z oszczędnosci - gdy mamy osb 24 mm trzeba kombinowac aby łaczenia były na belkach stropowych natomiast przy 2x 12 mm jest mniej odpadu gdyż płyta jest dawana na zakład.
Jednakże wykonawca stwierdził, że nie ma problemu z zmianą 2 x 12 na płytę 24 mm.
Można zrobic to również w ten sposób- spód osb 12 mm następnie na zakład osb 18 mm - tu płyta eggera, która moim zdaniem jest bezkonkurencyjna - osb 4 nie zawierajaca formaldehydu.
Jeśli stosowanie płyt na podlodze 2 x 12 mm badż jw. jest bledem wytłumaczcie mi jakie będą skutki - bedę miał argument do przekonania mojego wykonawcy.
Oczywiscie z góry dziękuję za okazaną pomoc.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Mon 17 Aug, 2009

dwronka, Prawo budowlane nie ujmuje zmiany technologii precyzyjnie, ale odwołuje się do norm. W przypadku konstrukcji drewnianej jest to PN-B-03150:2000 "Konstrukcje drewniane - Obliczenia statyczne i projektowanie".

W projekcie znajduje się opis technologii wykonania ścian i wykaz norm. Jeżeli powyższej nie ma budynek wznoszony jest niezgodnie z prawem.

peterte
Posts: 28
Joined: Wed 13 May, 2009

Post by peterte » Tue 18 Aug, 2009

Wydaje mi się że ta norma i tak będzie w projekcie - chociażby ze względu na dach. Jednak w tym przypadku oprócz zmian materiałów zmienia się konstrukcja i w zasadzie projekt powinien być przeliczony. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Co do samej podłogi 2 x 12 zastanawiam się czy nie będzie słychać jak będzie pracować.
Peter

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 18 Aug, 2009

Rozmawiałem dziś na temat przerobki murowanego projektu na szkielet w starostwie powiatowym.
Jeśli kierownik budowy stwierdzi ,że jest to mało istotna zmiana to wystarczy jego oświadczenie problem może pojawić się przy odbiorze jednakże to też da się zalawic wpisem przez architekta.
Natomiast przy prostych bryłach taka jak moja w zasadzie nie ma co przeliczać -dach dwuspadowy z lukarna budynek na planie prostokatu.

Mój wykonawca ma już spore doświadczenie z takimi projektami i nie widzi najmniejszego problemu z adaptacją pod szkielet.
Także nie ma znaczenia tak naprawde czy mamy projekt murowany czy szkielet , liczy sie tylko jakość i zgodność wykonania z normami.

broda
Posts: 45
Joined: Sun 18 Sep, 2005
Location: Warszawa

Post by broda » Wed 19 Aug, 2009

Pare wskazówek dla architekta.
Po pierwsze nie ma płyt OSB - 24 mm. Jest albo 22mm, albo 25 mm. No chyba ze pan "strugnie" mm :wink:
Po drugie. Nie wiem czy ekonomicznie jest brac 2x12. Przykład ze strony www.osb.pl.
Wymiar płyty 1250 x 2500. Koszt m2:
- osb3, 12 mm - 14,30 zł/m2----> 2 razy ------> 28,60zł/m2
- osb3, 22 mm - 25,59zł/m2
A po trzecie. Kombinowanie. Wystarczy ze panski projektant wstawi modułowy (pod wymiary płyty OSB) rozstaw belek stropowych, np: co 418 mm (szer 1250 mm + 4mm dylatacji miedzy płytami= 1254/3 belki na płyte = 418mm). Mysle ze w domku jednorodzinnym wystarczy, bez wiekszych problemów. No chyba ze na pietrze bedzie "ciężko" :wink:
Pozdrawiam. Adam

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Sun 23 Aug, 2009

dwronka wrote:Projekt mam murowany z zaznaczeniem - możliwość zmian materiałów konstrukcyjnych scian, co do osb 3 spokojnie wiem jak wygląda ;)
Art. 36a. 1. Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
2. Właściwy organ uchyla decyzje o pozwoleniu na budowę, w przypadku wydania decyzji, o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 3.
3. W postępowaniu w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, przepisy art. 32-35 stosuje się odpowiednio do zakresu tej zmiany.
4. (uchylony).
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) (uchylony),
4) (uchylony),
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
6. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia, o którym mowa w ust. 5.


Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami teoretycznie można zmienić cegłę na szkielet (kiedyś było inaczej i opierając się wyłącznie na powyższym przykładzie powinno tak pozostać). Swego rodzaju uliczkę dla pogrążenia przedsięwzięcia pozostawia dość enigmatyczna uwaga o przepisach szczególnych.
Warto jednak zwrócić uwagę choćby na inne parametry szkieletu drewnianego w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, co nie zawsze pozwoli na zmianę technologii. Wreszcie, oczywista dla wszystkich, odmienność technologiczna domu w szkielecie drewnianym i domu murowanego sprawia, że bez wykonania rzetelnej dokumentacji zamiennej, inwestycja jest narażona na ogromne ryzyko i w moim odczuciu powyższa sytuacja nie powinna mieć miejsca. Aby zminimalizować ryzyko należałoby skorzystać z usług doświadczonego i świetnie zaznajomionego z technologią wykonawcy oraz kierownika budowy. Pytanie o płytę OSB może troszkę podkopać wiarę w ich kompetencje, choć oczywiście niczego nie przesądza, bardziej niepokojąca jest sama gotowość do zrealizowania zmian w takich okolicznościach.
Normy nie mają tu wiele do rzeczy, a przynajmniej nie w okolicznościach przywałanych w niektórych wypowiedziach. Od strony formalnej pewnie nie będzie problemu, chocby dlatego, że nadzór raczej nie gości na odbiorach domów, a nawet jeśli to zwykle wszyscy wolą unikać niepotrzebnych komplikacji - znaczącym problemem są niefrasobliwość dokonania zmiany bez wykonania dokumentacji i możliwe konsekwencje.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 23 Aug, 2009

Po wielu konsultacjach i rozmowach postanowiłem mimo wszystko zrobic adaptację projektu pod szkielet.
zapewne część pomysli - szkoda kasy itp jednakże koszt powiedzmy 2-4 tyś za adaptacje jest tak naprawdę przyszczem w wszelkich kosztach, pozatym bedę miał spokojna głowę ,że wszystko jest przeliczone itp.

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Sun 23 Aug, 2009

Wg mnie warto. Z doświadczenia wiem, że na papierze mogą pojawić się komplikacje, których teraz nie umiemy przewidzieć, a które lepiej rozwiazać przed rozpoczęciem budowy.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Wed 30 Sep, 2009

Adaptacja gotowa, własciwie to mam nowy projekt na bazie murowanego. Więc tak, Panowie i Panie, mam już odpowiedż na nurtujące mnie pytanie. W częsci konstrukcyjnej mam podane:
Zaprojektowano strop drewniany belkowy. Belki jako główny elementy kostrukcyjne powinny byc wyk. z drewna dobrze wysuszonego. Belki stropowe wykonac o przekroju prostokątnym jednolitym 6 x 24 cm w rozstawie co 40 cm . Na podłogi stosować płyty osb układane w dwóch warstwach z wzajemnym przesunięciem W projekcie mam 2 x 18 mm.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”