projekt i adaptacja tk23l

Radości i problemy związane z budową domów naszych Forumowiczów.
dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

projekt i adaptacja tk23l

Post by dwronka » Tue 21 Jul, 2009

Moja historia z budową domu rozpoczela się w lipcu zeszłego roku od poszukiwania dzialki w rozsądnej cenie.
Na poczatku proponoano nam 40 arow za 60 tyś w tym 20 arow rolnej.
Pan twierdzil, że nie chce zaliczki bo dla niego slowo jest ważniejsze niż pieniądz przy czym gdy zblizał się moment spotkania u notiariusza zażądal pln.
Odpowiedzialem ok dostanie pan ale u notariusza i gdy już spotkanie doszło do skutku okazało się,że nie ma drogi dojazdowej - na mapce jest oczywiscie wydzielona z paru dzialek lecz nie zostaly zakończone formalnosci prawne na dodatek okazalo się,że na działce jest wpisany nieżyjący ojciec wlasciciela i chora psychicznie matka.
Po tych wiadomosciach ręce mi po prostu opadły - stracony czas , paliwo no i nerwy.
Od tamtej pory nie wierzę w żadne zapewnienia o szczerosci.
Wkurzony udalem się do agencji gdzie dostalem pare ciekawych ofert z której wybrałem dzialke 9.2 ar.
Sam zakup działki i finalizacja trwała ponad 2 mce z względu na formalnosci z kredytem.
W styczniu zamówiłem geodetę ........... pojawił się w marcu- NORMA!
Teraz przyszedl czas na zakup projektu po wielu godzinach dyskusji oglądania ofert wybraliśmy nasz domek
projekt tk23 l
http://www.domfort.eu/projekt,tk23,683,opis.htm

Samo zalatwianie pozwolenia na budowę w moim przypadku zaczelo się od marca do dnia dzisiejszego - w tym tygodniu mam otrzymać pozwolenie na budowę.

Wmiędzy czasie zastanawialiśmy się nad technologią budowy i tu przerabiałem rozne warianty od gazobetonu , termodomu po prefabrykaty keramzytonowe.Jednakże mimo tego iż pdobno mamy kryzys to koszta byly kolosalne od 200 tyś za stan surowy. W koncu wybraliśmy system kanadyjski - szybkosć budowy oraz świetne własciwosci domu.
Zabawne gdyż o systemie kandadyjskim uczyłem się w szkole zawodowej w zawodzie cieśla a następnie w technikum i bylo to praktycznie piętnascie lat wstecz :)
w chwili obecnej mamy wstępną umowę na termin realizacji - połowa września z firmą krisdom.
Wybór firmy był omawiany wiele razy oraz miałem mozliwosć zobaczenia jaką jakość prezentuje pan krzysztof.
W chwili obecnej będę składał wniosek kredytowy co wiaze się znowuż z miesiecznym czekaniem a w miedzyczasie udalo mi się zakupić w bardzo dobrej cenie parkiet dębowy - klepka gr 22 mm dzieki czemu w pokojach zamiast paneli bede miał prawdziwą wymarzoną drewniana podłogę.
Jak na razie to tyle na kolejną cześć historii zainteresowani muszą poczekać z 1.5 mca


ERKA
Posts: 22
Joined: Sun 13 Jul, 2008

Post by ERKA » Wed 22 Jul, 2009

Jeśli chodzi o pozwolenia w urzędach , geodetów itd to i tak Ci idzie nieźle ja na same warunki czekałem ponad rok ponieważ gmina nie miała planu zagospodarowania przestrzennego.
natomiast w sprawach nieruchomości zakup domu , działki nie daje się zaliczek, zadatków itd. co innego przy budowie przed zakupem działki zawsze się sprawdza księgi są ogólnie dostępne oraz bierze mapkę i wyciąg z rejestru gruntów

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 08 Aug, 2009

kolejna częsć tym razem zdjecia.
Walka z sianem.
Najgorsze jest to ,że nie ma chętnych na odbiór -oddam za free z dwie przyczepy strumień i okolice ;)

Image

wytyczona droga:
Image

ERKA
Posts: 22
Joined: Sun 13 Jul, 2008

Post by ERKA » Mon 10 Aug, 2009

z sianem to problem wiem bo u mnie na wsi też nikt go nie chce
moja rada zanieś na róg działki i zostaw będziesz miał kompostownik pod drzewka i iglaki

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 08 Sep, 2009

no i mamy wode na działce , córcia wniebowzięta ;)
Image
]http://img29.imageshack.us/img29/2743/dsc00771qb.th.jpg[/img][/URL]
droga dojazdowa - 125 ton kruszywa

Image
Pomiary , pomiary....

Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 08 Sep, 2009

dzień drugi - wykopy na ławy fundamentowe .
Podłoże to twarda glina więc nie ma potrzeby robić ani podsypki z chudego betonu ani deskowania pod ławy.

Image

Na razie szkody to urwany kabel z tp.sa
Oczywiscie nie obejdzie się bez ekscesów - obrażona sąsiadka wyskoczyła z gorzkimi żalamii.
Dziś przy drugim kursie z kamieniem musiala poczekać 15 minut na usuniecie kamienia z drogi - brak możliwosci wjazdu na moją drogę z wzgledu na wąską trzy metrową drogę gminną i nie pozostaje inny sposób jak wysypanie na drogę gminną i usuniecie za pomoca koparki, moim zdaniem 15 mniut to niezły wynik jak na 25 ton kruszcu.
Zapewnilem ,że nie bedzie już żadnych prac przeprowadzanych na drodze gminnej lecz pani uporczywie twierdziła ,że nie zyczy sobie takich postojów.

Zapytana jak sobie wyobraża 30 m drogi bez posypki stwierdziła ,ze ona też się budowała i nie robiła żadnej drogi :lol: i następnym razem wezwie policję.
Gdy moje tlumaczenia nie wystarczaly stwierdziłem ,że nie rozumiem o co jej chodzi a drogę i tak musiałem zrobić i to co na niej będę robić to moja sprawa.
Po czym grzecznie powiedziałem dowidzenia i zamknąłem drzwi samochodu ;)

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 08 Sep, 2009

Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 11 Sep, 2009

Kolejny dzień - zbrojenie. Beton niestety dopiero w poniedziałek oby pogoda dopisała. Co do daty - aparat nie ma ustawionego czasu:)

Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 15 Sep, 2009

Wczoraj zostala zalana ława, dzis juz mamy sciany z bloczków :)
Image

Image
Co do izolacji - hydromax plus izohan wm.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 19 Sep, 2009

kolejne zdjecia no i oczywiscie ciecie kosztów od początku , zamiast hydromaxa - eps 100

Image

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sat 19 Sep, 2009

Moja sugestia...
Hydroizolacja pionowa n.p. Dysperbit, folia kubełkowa, opaska betonowa po zasypaniu. Wszystko przed rozpoczęciem pozostałych prac. Przy nieprzepuszczalnym gruncie cała woda opadowa będzie szła pod fundament.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 19 Sep, 2009

Co do izolacji każdy mówi dysperbit :) Ok jako grunt pod własciwą izolację ,ktorą bedzie izohan wm, następnie folia kubełkowa- niewiele kosztuje lecz to tylko ochrona wlasciwej izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym.
Co do przyziemia to bedzie z zewnatrz jak i wśrodku zasypany gruntem rodzimym dodatkowo ubitym (glina) czyli brak drenu gdyż nie mam nawet gdzie odprowadzic wody.
W środku od punktu zero do 60 cm(poziom parteru) będzie posypka z chudego betonu plus folia oraz styropian 2 x 10 cm na zakładkę.
Zgodzę sie co do opaski jest to super pomysł przy nieprzepuszczalnym gruncie :)

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 25 Sep, 2009

Kolejna częsć relacji na żywo ;)

Image

Kotwy przed zalaniem wienca

Image

dporowadzenie powietrza do kominka srednica 125 zakończona czerpnią.
Dla zainteresowanych produkuje je firma darco koszt takiego podłaczenia to 110 zł licząc z rurami i kolankiem, dzieki czemu mamy dopływ powietrza bezpośrednio do kominka i ochronę przed owadami i gryzoniami.

Image
Dziś zostal zmierzony poziom, różnica pomiędzy poszczególnymi rogami to 2 mm
Jutro wrzucę zdjecia zalanej płyty.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 26 Sep, 2009

Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Wed 30 Sep, 2009

Dziś otrzymałem adaptację mojego projektu pod szkielet a w zasadzie nowy projekt ,który przedstawiłem w banku i do tygodnia mam mieć decyzję kredytową .
Miejmy nadzieję ,ze pozytywną :roll: gdyż od tego zależy dalszy postęp prac.
Co do samej adaptacji jest warta swojej ceny - rozwiała moje watpliwosci na wiele nurtujących pytań i jest wykonana bardzo profesjonalnie.
Pozdrowienia dla pana Łukasza Iwanka!!

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sat 17 Oct, 2009

W wtorek prawdopodobnie podpisuje umowe kredytową a jak na razie na działce mam powódż. Nie ma jak glina - doszedłem do wniosku ,że trzeba nasypać kruszca także wokół domu.

Image

EDIT:
od wtorku prace ruszają :smile: jestem szczęsliwy !!!!!!!!

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Wed 28 Oct, 2009

Dziś dojechalo drewno a od jutra będzie składana konstrkcja.
Za dwa tygodnie przyjedzie więżba:)
Image
Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 29 Oct, 2009

Pogoda niestety nie rozpieszcza dziś zostala przymocowana połowa podwalin do fundamentu.

Kubaty
Posts: 191
Joined: Sun 22 Aug, 2004
Location: Warszawa

Post by Kubaty » Thu 29 Oct, 2009

Czyżbyś stosował drewno impregnowane ciśnieniowo? A pod tą folię nie zaparzy się?

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 29 Oct, 2009

Tak mój wykonawca otrzymuje" impregnowane " drewno - powierzchownie zresztą powiedziałem że to nie ma najmniejszego sensu.
Rozmawialiśmy o tym problemie lecz finalnie zapomniałem mu powiedzieć żeby drewno nie bylo impregnowane a wykonawca z przyzwyczajenia zlecił impregnację - robią to w bali.
Wiadomo jak to jest w polskich realiach - jak pan wiesiu widzi "zaimpregnowane" drewno od razu lepiej sie poczuje, w moim przypadku bylo inaczej.
Z drugiej strony to wykonawca powinien wystrzegać się błędów i uświadamiać inwestorów.
Kubaty cóz Ci mogę powiedzieć w sprawie składowania drewna i foli......
Pogoda barowa itp wolę aby drewno poleżalo pod folią niż miałoby padać na nie przez 2 tygodnie a pozatym jest odkrywane częsciiowo na okres prac.
Tak czy inaczej jest maly przewiew od dołu gdyż drewno leży na paletach i pomiedzy poszczegolnymi warstwami kantówek są listwy.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 29 Oct, 2009

dwronka, jeśli drewno ma wilgotność poniżej 20% problemy nie powinny wystąpić. Niemniej patrząc po belkach na zdjęciach będzie kilka "wpradek".

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 29 Oct, 2009

Jeżeli przewidujesz dłuższe przechowywanie drewna pod folią, powinieś zastosować folię, która pozwoli wyprowadzić wilgoć spod folii. Masz wówczas gwarancję na przesychanie drewna. Jeżeli, to co widać, to jest czarna folia budowlana, to spróbuj ją jak najszybciej wymienić na folię np. wiatroizolacyjną.
Z drugiej strony, drewno impregnowane ciśnieniowo jest drewnem mokrym. Dlatego zalecanym jest składownie poszczególnych desek na przekładkach. Przyspieszy to przesychanie drewna, co może się okazać ważne przy zamykaniu drewna w ścianie, tj. zakładaniu folii paroizolacyjnej. Wówczas drewno winno mieć maksymalną wilgotność w granicach 16%.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 29 Oct, 2009

Dziękuje za porady z których na pewno skorzystam.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 30 Oct, 2009

Po drugim dniu pracy wszystkie podwaliny zostały przymocowane do wieńca. Jeśli chodzi o drewno to tą część gdzie drewno bylo szczelnie przykryte zwykłą folią budowlaną przykryłem membraną dachową natomiast tam gdzie jest przewiew pozostała zwykła folia budowlana. Pogoda nadal nie rozpieszcza niestety ........

Image

Image

Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Mon 02 Nov, 2009

pierwsza sciana.
Image
Image
Dzis rano po pierwszym dniu pracy mamy efekty :)

Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Wed 04 Nov, 2009

Relacji ciąg dalszy :)

Ponizej wejscie- mam zamówione drzwi z nadstawką i doświetlem bocznym 140x 240
Image

Image

Image


Image

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Wed 04 Nov, 2009

A czy płyta OSB nie powinna zakrywać podwaliny? Jak ten fragment Ci firma wykończy?
Zajrzyj też tu http://www.szkielet.pl/problemy_technol ... B3w&id=108 i pokaż to Twojemu wykonawczy.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Thu 05 Nov, 2009

Jakuba płyta osb będzie przykrywać podwalinę dziś rozmawiałem z majstrami.
Wczoraj przyjechały kręgi na szambo i dziś juz mamy szambo gotowe :)

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 05 Nov, 2009

dwronka, z całym szacunkiem ale czy Twój wykonawca ma pojęcie ja wykonać nadproża? Masz w tym miejscu krytyczny błąd. Zwiększenie ilości słupów nic nie pomoże.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 05 Nov, 2009

Grzegorz Szostak wrote:dwronka, z całym szacunkiem ale czy Twój wykonawca ma pojęcie ja wykonać nadproża? Masz w tym miejscu krytyczny błąd. Zwiększenie ilości słupów nic nie pomoże.
Nie jestem uznanym doradcą na tym Forum. Rzuciłem okiem na kilka zamieszczonych tutaj opracowań (bardzo ciekawa literatura) i wynika z nich, że jeżeli to jest ściana wewnętrzna nienośna, to takie rozwiązanie jest jak najbardziej prawidłowe. W przypadku pozostałych otworów w ścianach zewnętrznych widzimy pięknie wykonane nadproża.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 06 Nov, 2009

Zwiększona ilość słupów wskazuje na ścianę przenoszącą obciążenia (nośną).

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 06 Nov, 2009

Jestem coraz bardziej przez was zaskakiwany, sam nie zwrociłbym na to uwagi gdyż wydawało mi sie, że wystarczą słupki i szczerze powiedziawszy nie zwróciłem uwagi jaka to jest sciana.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Fri 06 Nov, 2009

dwronka wrote:Jestem coraz bardziej przez was zaskakiwany , sam nie zwrociłbym na to uwagi gdyż wydawało mi sie ,że wystarczą słupki i szczerze powiedziawszy nie zwróciłem uwagi jaka to jest sciana.
To sprawdź! Jeżeli nośna to Grzegorz ma racje i stanowi to duży błąd :roll:

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 06 Nov, 2009

Widać budowa pod pełną kontrolą. dwronka widać, że nawet inspektora nadzoru nie będziesz potrzebował.
Z mojej strony - zwróciłbym uwagę na nadproże nad szerokimi drzwiami. Po pierwsze - czy nie jest na niskie przy tej szerokości otworu? A po drugie - przy tej wysokości otworu wymagane są dwa słupki z każdej strony otworu dla podaprcia nadproża. JaKuba podał Ci linki do strony gdzie możesz to łatwo zweryfikować.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 06 Nov, 2009

dwronka wrote:Jestem coraz bardziej przez was zaskakiwany, sam nie zwrociłbym na to uwagi gdyż wydawało mi sie, że wystarczą słupki i szczerze powiedziawszy nie zwróciłem uwagi jaka to jest sciana.
Problemów widocznych na Twoich zdjęciach jest więcej. Nie odbieraj tego jednak jako krytykę, a wskazówkę gdzie będą problemy.

To o czym napisałem "obrazowo" można przyrównać do ułożenia zbyt wielu książek na półce nowej biblioteczki. Jej ugięcie pojawia się po długim czasie.
Zbliżoną sytuację będziesz miał przy podwalinie. Cały ciężar budynku opiera się na...?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 06 Nov, 2009

tez zastanawiam sie nad tymi ,,klinami pod podwalina"???czyzby byl problem z wypoziomowaniem plyty betonowej....lepiej to poprawic juz na tym etapie...

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Fri 06 Nov, 2009

Kliny pod podwaliną nie są wielkim błędem pod warunkiem, że umieszczone są dokladnie pod stenderami i wzmocnione klejem. Inna sprawa to wypelnienie powstałej szczeliny, pianka niestety nasiąka woda.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Fri 06 Nov, 2009

umieszczanie klinow co 40cm w tym przypadku jest moim zdaniem troche bezsensu lepiej wykonac prawidlowo plyte betonowa....jakos nie przekonuje mnie bydowanie na klinikach....w ten sposob to mozna np.okno wstawic itp....ale ciezar calego budynku...a co stanie sie za 20-30lat jak zgnije taki klin.....(powiedzmy 50lat no moze byl impregnowany cisnieniowo itp)

pozatym podwalina jakos tak moim zdaniem niestabilnie bedzie sie zachowywac...nie przekonuje mnie to choc spotkalem sie z tym rozwiazaniem :roll:

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 06 Nov, 2009

Marcin L wrote:tez zastanawiam sie nad tymi ,,klinami pod podwalina"?? ?czyzby byl problem z wypoziomowaniem plyty betonowej....lepiej to poprawic juz na tym etapie...
Dziękuje wszystkim za komentarze. W jaki sposób poprawić błąd z klinami? Wiem, że jak był mierzony poziom to byl delikanty odchył od poziomu fakt faktem płyta nie została wylana idealnie równo.
Natomiast miejsce gdzie była kładziona podwalina zostalo wyrównane doslownie rolasem.
Sam zastanawiałem się nad tymi klinami i widze, że moje przeczucia okazały się słuszne. Co do duzego okna bedę musiał przeanalizować problem jeszcze raz, sami wiecie jak to jest przez okres budowy człowiek ma duzo na głowie i nie na wszystko jest niestety czas.
Kolejne zdjęcia z budowy.
Image

Image

Image

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Fri 06 Nov, 2009

Mam jeszcze jedno pytanie - co zrobić z nadprozem w salonie - tym dużym. Może jest inny sposób niż rozebranie sciany, niestety zmniejszyć otworu nie mogę - okna zamówione pod wymiar. Co do wysokosci nadproża na pewno zostanie dobita w poziomie dodatkowa deska.



Post Reply

Return to “Historie budowy domów”