Odleglosci miedzy domami drewnianymi na sasiednich dzialkach

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Jare
Posty: 1
Rejestracja: pn 14 kwie, 2008

Odleglosci miedzy domami drewnianymi na sasiednich dzialkach

Post autor: Jare » pn 14 kwie, 2008

Dzień dobry.
Gdzie mogę znaleźć informacje na temat posadowienia domu drewnianego na mojej działce w stosunku do położenia domów drewnianych na sąsiednich działkach?
Wiem, ze są przepisy mówiące o odległościach jakie trzeba zachować miedzy domami drewnianymi i są one bardziej restrykcyjne niż domów murowanych.
Niestety nie mogę nic znaleźć w prawie budowlanym ogólnym.
Proszę o pomoc, bo sąsiad postawił dom drewniany 8 m od mojego drewnianego, w dodatku całkowicie nie w linii zabudowy, wiec jego zadaszony balkon wisi dokładnie nad moim ogrodem i nie wiem czy to legalne. Działki nasze maja status rekreacyjno-pensjonatowy.


Wojciech Nitka
Posty: 3730
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Wojciech Nitka » pn 14 kwie, 2008

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Dziennik Ustaw Rok 2002 Nr 75 poz. 690 wersja obowiązująca od 27.05.2004

§ 12. [Odległości między budynkami] [8]
1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych tub drzwiowych w stronę tej granicy.

2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.

3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.

4. Jeżeli na sąsiedniej działce:
1) w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,

2) bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

MarcinB
Posty: 38
Rejestracja: pn 20 paź, 2008

Post autor: MarcinB » ndz 31 sty, 2010

3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
2) nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.

4. Jeżeli na sąsiedniej działce:
1) w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,

2) bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
Mam pytanie do panow ekspertow. Czy ten przepis jest jeszcze aktualny? Doszly mnie sluchy, ze zostal zniesiony pod koniec zeszlego roku.
Na dzialce sasiada jest postawiony garaz w odleglosci 1,5 m od granicy. Gdybym mogl swoj garaz postawic w takiej samej odleglosci, to by ogromnie ratowalo moj projekt.
Czy ewentualnie jest jeszcze jakis inny przepis, ktory by na to zezwalal?

Grzegorz Szostak
Posty: 1602
Rejestracja: ndz 21 sie, 2005
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Szostak » ndz 31 sty, 2010

Jeżeli planowany garaż będzie zbliżony gabarytowo nie powinno być problemów. Ostatnio uzyskałem dla inwestora garaż na granicy pomimo tego iż z sąsiad miał 1,85m taki sam.

MarcinB
Posty: 38
Rejestracja: pn 20 paź, 2008

Post autor: MarcinB » pn 01 lut, 2010

Garaz gabaryrowo bedzie podobny, tylko ze bedzie on polaczony z domem. Dom oczwiscie bedzie juz odsuniety przepisowe 4 metry, tylko problemem jest ten garaz.
W takim razie na jakiej podstawie moglbym sie starac o przesuniecie mojego garazy do granicy? Istnieje jakis przepis na to, bo w gminie mi powiedzieli, ze wystapienie do sasiada o zgode na budowe blizej granicy juz nie funkcjonuje?
Dodam jeszcze, ze sasiad kiedy budowal ten garaz kilka lat temu pytal o zgode owczesnego wlasciciela tej dzialki.

Grzegorz Szostak
Posty: 1602
Rejestracja: ndz 21 sie, 2005
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Szostak » pn 01 lut, 2010

Jeżeli jest MPZP to kwestię lokalizacji budynku należy ustalić z wydziałem budownictwa w starostwie. Zazwyczaj dopuszczają jeżeli funkcja budynku będzie taka sama, a ściana będzie bez otworów. Wynika to bezpośrednio z wyżej zacytowanego rozporządzenia.
Przy WZ sytuacja będzie trochę inna t.j. już na etapie składania wniosku należy zawrzeć tą kwestię tak by planista mógł się do tego odnieść. Analizuje on bowiem całość zamierzenia pod kątem istniejącej już zabudowy.
Obecnie nie jest potrzebna zgoda właściciela, a jest on jedynie informowany jako strona w postępowaniu i przysługuje mu prawo do odwołania.

MarcinB
Posty: 38
Rejestracja: pn 20 paź, 2008

Post autor: MarcinB » pn 01 lut, 2010

W takim razie chyba bede musial sie osobiscie dowiedziec w starostwie, bo pewien architekt kategorycznie odrzucil taka mozliwosc twierdzac, ze ten zapis juz nie obowiazuje. Jezeli sie okaze, ze to nie przwda, to moze po prostu lepiej bedzie poszukac innego architekta.
Bardzo dziekuje za odpowiedz.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”