Czy coś mi wolno?

Zagadnienia dotyczące działek budowlanych
Post Reply
elnino81
Posts: 4
Joined: Wed 21 Apr, 2010

Czy coś mi wolno?

Post by elnino81 » Wed 21 Apr, 2010

Witam
Czytałem forum w nadzieji na uzyskanie odp.na moj problem, jednak nie moge odszukac jednoznacznej odp.wiec zalozylem watek. Mam nadzieje ze moze Pan Grzegorz sie wypowie i mnie oswieci:)

Kupilem działke rolna o powierzchni 3000m2 zostala ona wydzielona z gospodarstwa rolnika od ktorego kupilem, ponoc nie mogl sprzedac wiecej jednorazowo (jakis przepis) - calosc to ziemia klasy VI. Dla tego terenu nie ma obowiazujacego Planu Zagosp. Przestrz. i tu pojawia sie problem bo nie wiem co mi wolno. Chcielibysmy wykorzystac dzialke jako typowo rekreacyjna..a wiec jakis domek letniskowy (holenderski moze) ew. cos malego swojego....na pewno nie budowa domku mieszkalnego calorocznego. Pytanie brzmi co mozemy z ta dzialka zrobic...mam problem nawet z zakladem energetycznym bo jak dzwonilem i poinformowalem o tym ze jest to dzialka rolna to oni powiedzieli ze do dzialki rolnej nie podlacza bo co tam niby podlaczac...wiec powiedzialem ze to rekreacja a wiec jakas przyczepa campingowa ew.domek holenderski...z tym ze to nadal jest dzialka rolna. Jak zrobic z niej oficjalnie rekreacyjna abym mogl podlaczyc prad ew. postawic malutki domek na lato...pozdrawiam serdzecznie i z gory dziekuje za pomoc

ps. z innej beczki, czy na dzialce rolnej moge wybudowac malutka przydomowa oczyszczalnie sciekow np mniej niz 7,5 m/d


Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 21 Apr, 2010

Problem z działkami rekreacyjnymi tkwi w braku precyzyjnych regulacji prawnych. Nie dotyczy to sytuacji, gdy jest MPZP w którym jest określone przeznaczenie.

Dla uzyskania podłączenia prądu konieczna jest możliwość jakiejkolwiek zabudowy. Tym samym grunt powinien na mapie geodezyjnej posiadać literę B a w przypadku rekreacji Bz. Tym samym najprostszą drogą może być wystąpienie o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej i zmianę przeznaczenia gruntu na cele rekreacji indywidualnej. Przy RVI nie powinno to być problemem, ale w wielu gminach niestety jest. Wynika to głównie z niespójnych i nieprecyzyjnych ustaw oraz rozporządzeń. W tym ostatnim przypadku to nawet braku niektórych.

Metodą prostszą i najczęściej stosowaną jest budowa "na rolnika" posiadającego 1ha. W takim przypadku wystarczy złożyć zgłoszenie budowy budynku gospodarczego.

elnino81
Posts: 4
Joined: Wed 21 Apr, 2010

Post by elnino81 » Wed 21 Apr, 2010

Na rolnika? Jak to wyglada? Bo dzialka ma 0,3 ha wiec mniej niz 1ha to chyba odpada prawda?
Wyłaczenie z produkcji rolniczej wiaze sie z wieloma oplatami... jak wynika z ustawy o ochronie uzytkow rolnych i lesnych...a my nie chcemy tam nie wiadomo jakiej zabudowy a jedynie maly domek letniskowy... do ktorego juz mozna by podlaczyc prad. Przeciez zaden artykul nie wyklucza podlaczenia dzialki rolnej do pradu... to czemu wymog zabudowy?

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 21 Apr, 2010

elnino81 wrote:Przeciez zaden artykul nie wyklucza podlaczenia dzialki rolnej do pradu...
Wyklucza prawo energetyczne. Do wniosku o wydanie warunków przyłącza musi być dołączony plan zabudowy lub szkic sytuacyjny. To jednak nic nam nie da jeżeli nie posiadamy żadnego budynku, gdyż procedura rozpocznie się dopiero po dostarczeniu prawomocnego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Do tego zaś konieczne są inne dokumenty jak n.p. WZ.

Niemniej miałem jeden przypadek, gdzie po zgłoszeniu budowy budynku gospodarczego na działce rolnej przeszedł bez problemu. Nikt nawet nie zapytał o posiadanie 1ha. Traktuję to jednak jako wyjątek od powszechnej zasady, że grunt rolny może zabudować wyłącznie "rolnik" z 1ha. Co ważne - nie jest ważna forma w jakiej posiada, a tylko udokumentowanie tego. Dla części takiego "gospodarstwa", na której powstanie zamierzenie musi mieć prawo do dysponowania gruntem pod zabudowę (tu własność).

elnino81
Posts: 4
Joined: Wed 21 Apr, 2010

Post by elnino81 » Wed 21 Apr, 2010

Zatem reasumując Panie Grzegorzu...czy co mogę zrobić ze swoją działką 3000m2 jako działka rolna (grunt klasy VI) jak zmienic ja na rekreacyjną typowo...zeby miec gdzie spedzic weekend latem i ew. podlaczyc prąd.

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 21 Apr, 2010

Proszę na początek ustalić w urzędzie gminy jakie mają podejście do tej sytuacji. Jest to bardzo ważne.

elnino81
Posts: 4
Joined: Wed 21 Apr, 2010

Post by elnino81 » Thu 22 Apr, 2010

Ok..porozmawiam..a zgodnie z prawem? i w ogole na co moge liczyc i o co pytac:)

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 22 Apr, 2010

Zawsze proponuję rozwiązania zgodne z prawem. W przypadku zabudowy rekreacji indywidualnej z zasady powinno się zmienić przeznaczenie gruntu. Niestety gminy w różny sposób interpretują przepisy, a w szczególności ich ostatnią zmianę. Wprowadzono bowiem odrolnienie niższych klas gleby, ale uzależniono to od uchwalania MPZP.

W gminie powiedz co chcesz wybudować i czego oczekują od Ciebie. Być może trafisz na opór i odsyłanie do innego pokoju, ale tym się nie zrażaj.

Dominik
Posts: 135
Joined: Thu 06 Mar, 2008

Post by Dominik » Thu 22 Apr, 2010

Grzegorz Szostak wrote:Dla uzyskania podłączenia prądu konieczna jest możliwość jakiejkolwiek zabudowy.
Z całym szacunkiem dla Twojej ogromnej wiedzy i doświadczenia, jak wiesz w różnych rejonach kraju jest różne podejście do tych samych przepisów - w mojej gminie np zakład energetyczny podpisał ze mną umowę przyłączenia prądu do działki, która formalnie (w dniu podpisania tej umowy) miała status terenu rolnego z zapisem "tereny bez zabudowy". Teren ten również nie posiadał ani 1m2 BR (tylko R). Jedyne co zrobiłem to w ramach tzw szkicu sytuacyjnego o którym napisałeś wskazałem miejsce gdzie ma być usytuowane przyłącze (narysowałem też miejsce w którym chciałbym pobudować dom). Zatem w tym zakresie sprawa zgadza się z tym co piszesz - jednak powtarzam - nikt nie sprawdzał stanu faktycznego. Może po prostu miałem trochę szczęścia.

Przyłącze (chyba) nie jest traktowane jako zabudowa dlatego wystarczyło że zadeklarowałem iż będzie to przyłącze do tworzonego siedliska (nie ważne czy to siedlisko w formie budynku - jest, czy też będzie w przyszłości). Jestem już po wszystkich uzgodnieniach w Starostwie, po przetargu i obecnie przyłącze jest przekazane do wykonania (ostateczny termin mam za ok miesiąc i wtedy powinna pojawić się upragniona skrzyneczka na gruncie CAŁOWICIE ROLNYM:) Prąd może przecież także służyć roślinkom - i jego posiadanie na działce rolnej (na upartego, ale i na zdrowy chłopski rozum) nie jest sprzeczne z przeznaczeniem (funkcją) zapisaną w karcie terenu MPZP:)

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 23 Apr, 2010

Dominik wrote:w różnych rejonach kraju jest różne podejście do tych samych przepisów
Zgadzam się w 100%. Pytanie czy masz już ten prąd doprowadzony? Z reguły wygląda to tak, że samo uzyskanie warunków przyłącza nie jest jeszcze tak problematyczne jak jego realizacja. Ostateczne przyłącze (nie tymczasowe czyli tzw. prąd budowlany) uzależnione jest od dostarczenia prawomocnego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia prac budowlanych. Od tego jest kilka wyjątków, ale nie dotyczą one budownictwa indywidualnego.

Dominik
Posts: 135
Joined: Thu 06 Mar, 2008

Post by Dominik » Fri 23 Apr, 2010

Grzegorz Szostak wrote: Pytanie czy masz już ten prąd doprowadzony? Z reguły wygląda to tak, że samo uzyskanie warunków przyłącza nie jest jeszcze tak problematyczne jak jego realizacja.
Mam umowę na przyłącze docelowe (nie tymczasowe) z zakładem energetycznym (podpisałem umowę półtora roku temu). Koszty przyłącza (ok 1600 zł) opłaciłem po podpisaniu umowy - z góry aby nie było niespodzianek przy finalizacji (np wzrost kosztu, problemy formalne etc). Przyłącze jest bardzo oddalone od miejsca z którego będzie wykonane (ponad 150m) dlatego poprosiłem sąsiada aby również wystąpił o warunki - dzięki czemu zamiast płacić 5 czy 7 tysięcy za przyłącze - zapłaciłem 1/3 tej ceny. Wykonawca ma wydane warunki, wykonany projekt, wrysowany w mapę, udzielone pozwolenie na budowę ze Starostwa i przyłącze przekazane do finalnej realizacji (w terenie - przez podwykonawcę zakładu energetycznego). Fakt faktem że realizacja nie odbywała się bez problemów bowiem gmina odmawiała uzgodnienia przebiegu trasy co opóźniło sprawę o pół roku jak nie więcej...podwykonawca ma zgodnie z warunkami wygranego przetargu jeszcze miesiąc na realizację przyłącza i w tym terminie oczekuję skrzyneczki z prądem na swojej działce rolnej:))

Prawdopodobnie najważniejsze w tym wszystkim jest podanie że na działce jest lub będzie siedlisko rolne (a tego raczej nie sprawdzą bo są za cieńcy jeśli chodzi o przepisy;) wielu projektantów którzy na codzień zajmują się pozwoleniami na budowę, warunkami zabudowy etc nie ma pojęcia jak ugryźć te sprawy;)

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Fri 23 Apr, 2010

Dominik, Energa ma całkiem odmienne podejście nawet pomiędzy rejonami. W PGE jest całkiem inne - bez prawomocnego PZnB nie przystąpią do realizacji chyba że... namówimy sąsiada do złożenia wniosku o przyłącze. Wystarczy że on dostarczy komplet wymaganych przez ZE dokumentów i procedura realizacji ruszy.



Post Reply

Return to “Zagadnienia dotyczące działek budowlanych i ich lokalizacji”