grzechy popelnione w " 7 grzechow glownych....."

Dyskusja na temat błędów popełnianych w budownictwie szkieletowym.
Post Reply
User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

grzechy popelnione w " 7 grzechow glownych....."

Post by TERMIT » Fri 06 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.


bóbr
Posts: 11
Joined: Sat 22 Oct, 2011
Contact:

Post by bóbr » Fri 06 Jul, 2012

Dobrze, że powstał ten wątek, ponieważ czytając go stwierdzam, że być może nie jest tak źle jakby mogło się wydawać.
Po konfrontacji tego co przeczytałem na tym forum ze sposobem budowy domu przez mojego wykonawcę byłem nastawiony dość sceptycznie do metod innych niż jedyne słuszne.

Drewno zielone i niestrugane, brak paroizolacji itd... Efekt - cena, do której nikt z 10-tek innych wykonawców nawet się nie zbliżył. Mam nadzieję, że jedyne słuszne głoszone tu normy mają w niektórych przypadkach taka samą wartość jak norma krzywizny banana. ;)
Pozdrawiam

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Fri 06 Jul, 2012

Drewno zielone co za bzdura, niech tylko coś takiego pojawi się na budowie - kierownik budowy traci uprawnienia (za zmianę zapłaci z ubezpieczenia lub własnej kieszeni, jeżeli koszty przekroczą wartość ubezpieczenia ), wykonawcy nie trzeba płacić ani grosza, pamiętając o zapłacie "z góry" (nawet Kodeks Cywilny będzie pomocny).
Jeżeli jakiś inwestor do się nabrać na taką bzdurę, w razie kłopotów, od razu do Nadzoru Budowlanego zgłosić.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 07 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Post by toja » Sat 07 Jul, 2012

Inwestorze ! Jeżeli jakiś "Termit: wybuduje Ci dom, którego elementy konstrukcyjnie wykonane będą z "drewna zielonego" nie płać ani grosza. Jeżeli będzie się stawiał - każdy sąd Ci pomoże.

PS.
Nie mam zamiar nikogo uczyć, szukaj sobie sam w normach. To jest mój ostatni wpis w tym temacie, więc nie wysilajcie się.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sat 07 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Sun 08 Jul, 2012

termit, w jakim siwcie ty zyjesz?
1. - co daje suszenie komorowe i struganie drewna? moze od tego zaczniesz? nie pisz ze mozna budowac domy z drewna mokrego bo się osmieszasz,
2. - polozysz np. dachowke bitumiczna na deskowanie ze zwyklych desek?
3. - nie porownuj wlasciwosci papy do papieru - piszesz jak laik,
4. - przy niektorych materialach fakt mozna paroizilacji nie stosowac, ale w wiekszosci jest wymagana,
5. - kiedy nie jest wymagana wentylacja przestrzeni podpodlogoiwej?
6. - widzisz inne rozwiazanie niz izolacja np. z warstwa tynku,
7.- to typowe rozwiazania stosowane na budowach, i nie wazne czy ci sie podoba czy nie.

szkoda, ze tyle piszesz, piszesz i piszesz i tylko sie madrzysz, nie wnoszac zadnych nowosci na tym forum. jak widze tylko krytykujesz. a moze kiedys bys napisal ze jezeli cos jest zle jak zrobic to wedlug ciebie.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sun 08 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Sun 08 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 08 Jul, 2012

Termit, rozumiem że wszystko widzisz inaczej niż my tu w kraju. Ale musisz zrozumieć, u nas budownictwo szkieletowe, niech Ci będzie - lekkie budownictwo szkieletowe, tzw. kanadyjskie czy amerykańskie, istnieje od kilkunastu lat. W zakresie tym nie ma żadnych oficjalnych uregulowań. Nadzieja - w najbliższym czasie ukażą się warunki techniczne wykonywania i odbioru robót dla drewnianego budownictwa szkieletowego wydane przez Instytut Techniki Budowlanej. Może Ci się to podobać czy ale wymagania są mojego autorstwa.

Ale pragnę ustosunkować się do totalnej krytyki "7 grzechów ..." mojego autorstwa.
Ad 1. wymagamy i wymagać będziemy drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Na takim drewnie pracowałem w USA i nie interesuje mnie, że gdzieś tam w Stanach budują z drewna "zielonego". Niech sobie budują. Nie znam tej technologii więc nie będę się wypowiadał.
Może warto zastanowić się po co drewno się suszy i po co struga - jak pisał JaKuBa. Mam nadzieję, że wiesz.

Ad 2. nie widzę możliwości stosowania deskowania dachu w lekkich technologiach, chyba że deski będą suszone i strugane, a do tego łączone na pióro i wpust. Tylko wówczas zachowa się gładkość powierzchni. W innym przypadku deski będą pracować - jedna w górę, druga w dół. I nie uzyskasz gładkiej powierzchni. No chyba, że to nie jest w Twoim zainteresowaniu.

Ad 3. Nie bardzo wiem czy Ty wiesz jakie właściwości powinna posiadać folia wiatroizolacyjna. I nie pisz, że te same właściwości posiada papa izolacyjna, którą stosuje się głównie jako izolację przeciwwilgociową.

Ad 4.Oczywiście, są technologie, które nie wymagają folii paroizolacyjnej, ale to margines.

Ad 5. Czy wiesz o czym piszesz? Dla mnie przestrzeń podpodłogowa to przestrzeń między ścianami fundamentowymi, wys. ok. 80 cm, przykryta stropem drewnianym. Możesz nie wentylować tej przestrzeni?

Ad 6. Piszemy o technologiach stosowanych w naszym kraju. Na poszycia głównie stosuje się płyty drewnopochodne. W wielu miejscach na Forum znajdziesz informacje, że stosując np. płyty gipsowo-włóknowe na poszycie - można do nich kleić warstwę np. styropianu. Ale to są wyjątki w naszym kraju.

Ad 7. Wyobrażasz sobie w ścianie między mieszkaniami rury kanalizacyjne sąsiada? Nie po to ściany te wymagają zwiększonej izolacyjności akustycznej by tę izolacyjność obniżać. Niestety, na to są normy europejskie. Być może w Stanach jest to dopuszczalne ale nie u nas.

To tyle. Czekam na Twoją ripostę.
Przy okazji - zajrzyj na stronę www.dataholz.com - to europejskie budowanie w szkielecie, to coś czego nie znajdziesz w Stanach.
Pozdrawiam.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 09 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 09 Jul, 2012

Witam ponownie,
szczerze mówiąc jestem bardzo zawiedziony przedstawionymi tu ogólnikami i brakiem rzetelnych i wiarygodnych ustosunkowań się. Bo cóż znaczy:
- "wymagania sa oparte na panskich opracowaniach to niezbyt dobez swiadczy to o ITB" - Może warto najpierw zapoznać się z ich treścią a potem krytykować.
Ad 1 - "opinie na temat drewna mam dokladnie taka sama jak i inni" - to znaczy się jak kto? Ja, Książe Karol, czy murzyni?
Ad - dziękuję z przyznanie mi racji,
Ad 3 - pisał Pan, że folia wiatroizolacyjna i papa izolacyjna spełniają takie same wymagania. Jednak asphalt paper to nie to samo co papa izolacyjna. Przyzna Pan rację,
Ad 4 - tak, przy niektórych materiałach izolacyjnych można odchodzić od stosowania folii paroizolacyjnej, ale przyzna Pan, że wciąż jest stosowana i to w większości rozwiązaniach. Oczywiście i inne materiały, przy odpowiednich rozwiązaniach mogą zastąpić rolę opóźniacza, ale są to rozwiązania, przynajmniej w naszym kraju, rzadko stosowane.
Ad 5 - może i można stosować inne rozwiązanie, ale to jet najprostsze i nie wymaga nakładu wielu środków,
Ad 6 - piszę że stosowanie płyt drewnopochodnych jest właściwym rozwiązaniem, oczywiście zawsze mogą być i inne,
Ad 7 - podważa Pan, znowu w ciemno, to co piszę. Sam robiłem to zdjęcie i wiem co przedstawia.

To tyle na razie.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 09 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Mon 09 Jul, 2012

termit,
dlaczego nie zalozysz swojego forum gdzie bedziesz prowadzil swoja polityke budowy domy w stylu amerykanskim czy kanadyjskim? chetnie poczytamy co masz naprawde do powiedzenie.
narazie dyskryminujsz wszystko co na tym forum jest powiedziane, jezeli masz inne czy tez lepsze doswiadczenia - czemu nie piszesz?
jak narazie mieszasz. czy taki twoj cel? twoje wypowiedzi sa tak ogolnikowe ze w sumie naprawde nie wiadomo o co ci chdzi. a moze masz kompleksy nie spelnionych mażen?

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 09 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Mon 09 Jul, 2012

wiesz co termit? wkurzyles mnie.
co znaczy wtraczasz sie w temat? a jakie ty masz pojecie? pojecie o mieszaniu?
nawaliles tych postwow w przciagu czterech miesiecy co oni przez lata. i co z tego wynika - nic. macisz, macisz i maciasz, nie majac nic, kompletnie nic do powiedzenia. nawet nie wiesz co to papa izolacyjna. piszesz bzdury bo chyba nie masz co robic. ale i dobrze moze i p. wojciech inaczej spojrzy na swoje wypowiedzi. moim zdaniem moze by warto byscie podyskutowali na konkretne tematy. a ty wszystko z gory negujesz i nie zawsze masz rację.
a tak przy okazji - jaka jest twoja znajomosc rynku w tym kraju? moze tym sie pochwalisz.

ty nie krytykujesz - ty macisz.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 09 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Mon 09 Jul, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Skywallker
Posts: 9
Joined: Wed 22 Feb, 2012

Post by Skywallker » Thu 30 Aug, 2012

Wow, ale tu gorąco ! aższkoda, że nierpzeczytam usuniętych postów... pozdrawiam
Sky



Post Reply

Return to “Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym”