Koszt budowy - drogo czy tanio?

Skąd i ile kasy potrzeba na budowę domu z drewna
Post Reply
adminx
Posts: 4
Joined: Mon 15 May, 2006

Koszt budowy - drogo czy tanio?

Post by adminx » Mon 15 May, 2006

Witam szanownych,

Znalazłem taką ofertę pewnej firmy. Cena 1 m2 stanu surowego zamkniętego wynosi 1095 zł/m2 netto + 7% VAT. Co zawiera w sobie ?:

Cena zawiera projekt architektoniczno budowlany, stan surowy zamknięty bez instalacji C.O.

1. Wykopy-do głębokości 1,2 m
2. Podkład pod ławy fundamentowe z betonu B10
3. Ławy i stopy fundamentowe żelbetowe wylewane na mokro
4. Ściana fundamentowa z bloczków betonowych
5. Ocieplenie ścian fundamentowych i izolacja przeciwwilgociowa
6. posadzka z termo i hydroizolacją.
7. Ściany zewnętrzne (współczynnik przenikania ciepła U = 0.184)
płyty gipsokartonowe
folia paroizolacyjna
szkielet drewniany wypełniony wełną mineralną gr. 10 cm
szczelina wentylacyjna
płyta OSB
wiatroizolacja
styropian gr. 10 cm
siatka PCV
klej elewacyjny
8. Ściany wewnętrzne z płyt gipsokartonowych wypełnione wełną mineralną
9. Dach
blachodachówka
wiatroizolacja
łaty i kontrłaty
więźba dachowa
wełna mineralna gr. 18 cm
paroizolacja
płyty gipsokartonowe
rynny i rury spustowe
10. Strop drewniany
płyta OSB na filcu technicznym
belki stropowe
wełna mineralna
płyty gipsokartonowe
11. Okna i drzwi, parapety zewnętrzne i wewnętrzne
12. Instalacja elektryczna - bez urządzeń
13. Instalacja wodno-kanalizacyjna - bez urządzeń
14. Wentylacja kuchni i łazienki
15. Wyprowadzenie wentylacji ponad dach w kominie blaszanym

Czy waszym zdaniem jest do dobra cena? Zbyt niska zbyt wysoka? Spotkałem sie z firmami które oferuja surowy zamkniety za 600zl ..niektore za 497zl a sa i pewne ktore robia za 3000zl...straszna rozbierzność.

Czy mógłby ktos polecic dobrą i niedrogą firme z dolnego śląska? Slyszalem o jednej z wrocławia, jednak znajomy mial z nimi problemy, jest jednak inna w Trzebnicy - ta podobno jest OK, jakies sugestie ?

Dziękuje bardzo!
Łukasz


Diablica_7
Posts: 3
Joined: Tue 30 May, 2006

Post by Diablica_7 » Tue 30 May, 2006

Jeśli za tyle prac chą taką cenę to jest to warte uwagi. Co to za firma i skąd?

adminx
Posts: 4
Joined: Mon 15 May, 2006

co to za firma

Post by adminx » Wed 31 May, 2006

artmachine.pl bodajze

No dziwne te ceny rozmawialem z nimi to cos za tanio wychodzi, nie wiem czy to nie jakas polska firma ktora zatrudnia ruskich/ukraińców, bo akcent człowieka z ktorym rozmawialem przez telefon nie byl 'czysty' ;-)

Prosze nie traktowac mnie jako jakiegos ksenofoba od razu zaznaczam, po prostu odpowiadam na posta ;-)

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 31 May, 2006

Nie ukrywam - cena podpadająco nisko.

Ale do rzeczy - zadzwoniłem do firmy, jako że to firma gdańska, a nie ukrywam - całkowicie nam, Gdańszczanom, nie znana. Dowiedziałem się natomiast ciekawych rzeczy - otóż dowiedziałem się od mojego rozmówcy, że firma ściśle współpracuje z ... p. Wojciechem Nitka.

W tym miejscu, chciałbym poinformować tych, którzy będą zainteresowani ofertą firmy - ani ja jako Wojciech Nitka, ani jako Centrum Budownictwa Szkieletowego - nie współpracowaliśmy i nie współpracujemy z tą firmą w żadnym zakresie. Ta firma jest mi całkowicie obca i całkowicie nieznana.

Podczas rozmowy otrzymałem jednak adres aktualnej realizacji, którą postaram się odwiedzić, a swoje wrażenia z budowy zamieszczę w tym wątku.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 01 Jun, 2006

Image Image Image

Firma faktycznie może "budować" tanio, bo jak widać na poszycie wykorzystuje wszelkie ścinki płyty OSB. Ale czegoś takiego jak folia paroizolacyjna bezpośrednio pod płytą poszycia to jeszcze nie widziałem. Jak widać mogą być różne "szkoły", ale dlaczego od razu powoływać się na moje rekomendacje? Ja takich rzeczy - by folię paroizolacyjną kłaść pod płytę poszycia - nigdy i nigdzie nie pisałem. Nie pisałem też nigdy i nigdzie, by budynek obsypywać ziemią 20 - 30 cm powyżej podwaliny. Wprost przeciwnie - podwalina winna być usytuowana 20 - 30 cm ponad gruntem.

Ta firma naprawdę nie posiada naszych rekomendacji.

czarek63
Posts: 390
Joined: Thu 03 Mar, 2005
Location: Polska

Post by czarek63 » Thu 01 Jun, 2006

Panie Wojtku

-podobnych zdjęć (choć może nie tak "drastycznych" :lol: ) można wiele znaleźć na stronach internetowych firm wykonawczych :)

-to co widać na w/w zdjęciach to już nie jest odstępstwo od technologii ,spokojnie można to nazwać "przestęstwem budowlanym"

pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Fri 02 Jun, 2006

Jeżeli "takowe" znajdujesz - zapraszam do nowego działu Forum - Najczęsiej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym. Sądzę, iż pokazywanie błędów, uchroni wielu naszych Forumowiczów, przed błędami popełnianymi przez firmy wykonawcze na ich budowach. Stąd pomysł utworzenia nowego działu naszego Forum.

Zapraszam do współpracy Ciebie i wszystkich Forumowiczow.

pecoalsw
Posts: 93
Joined: Mon 30 Jan, 2006
Location: z daleka

Post by pecoalsw » Sat 03 Jun, 2006

Witam,
Gratuluje pomyslu z "Najczęściej popełniane błędy w budownictwie szkieletowym".
Pozdrowienia.

User avatar
kasia_adas
Posts: 7
Joined: Sun 08 Oct, 2006
Location: Wrocław

Post by kasia_adas » Sun 08 Oct, 2006

A może przydałby się temat pt: "Ranking firm"?
Kanadyjczyk a może bele?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 08 Oct, 2006

Niestety, z mojej strony, aministratora tego serwisu, ranking firmy wykonawczych nigdy, na tym Forum, nie powstanie. Co nie ukrywam, że taki ranking firm, nie mogą stoworzyć sami forumowicze.

Swoje stanowisko tłumaczę tym:
- po pierwsze - Forum nie jest miejscem dla reklamy poszczególnych firm wykonawczych. W tym zakresie niektóre posty, nie ukrywam, zmuszony byłem usunąć.
- po drugie - nie znamy działalności wszystkich firm działajacyh na naszym rynku. Stąd, w tworzonym przez nas rankingu firm wykonawczych, moglibyśmy skrzywdzić wiele firm, nie znając ich działalności.
- po trzecie - istnieje niebezpieczeństo, że wiele firm mogłoby stosować własną kryptoreklamę, podszywając się po zadowolonych klientów,

Mogę stworzyć dział - Ranking firm wykonawczych - na którym inwestorzy, Ci zadowoleni i Ci nie zadowoleni, będą wypowiadali się na temat firm wykonawczych. Jednak warunkiem uczestnictwa w tym dziale Forum będzie podanie swoich danych personalnych i ewentualnego kontaktu telefonicznego, celem sprawdzenia wiarygodności napisanego postu. Brak tych danych powodować będzie usunięcia posta z Forum.

Czekam na opinie naszych Forumowiczów.

asia_s
Posts: 6
Joined: Fri 06 Oct, 2006

Post by asia_s » Mon 09 Oct, 2006

Witam
pomysl wydaje się bardzo dobry. Sami z mężem jesteśmy na etapie wyboru firmy wykonawczej i sprawa to nie prosta niestety, a opinie innych użytkowników były by bardzo dobrymi wskazówkami. Dzięki temu forum przestaliśmy rozpatrywać już ofertę jednej z firm regionu krakowskiego, ale informacji do podjęcia ważkich decyzji wciąż mało :). Wszak budowa domu, to nie kupno bułek w sklepie, taka wymiana doświadczeń będzie niezwykle cennym zbiorem informacji, a i zapewne na wykonawców będzie działało to motywująco.
Pozdrawiam

User avatar
kasia_adas
Posts: 7
Joined: Sun 08 Oct, 2006
Location: Wrocław

Post by kasia_adas » Mon 09 Oct, 2006

Mogę stworzyć dział - Ranking firm wykonawczych - na którym inwestorzy, Ci zadowoleni i Ci nie zadowoleni, będą wypowiadali się na temat firm wykonawczych. Jednak warunkiem uczestnictwa w tym dziale Forum będzie podanie swoich danych personalnych i ewentualnego kontaktu telefonicznego, celem sprawdzenia wiarygodności napisanego postu. Brak tych danych powodować będzie usunięcia posta z Forum.
Dziękuję bardzo za tak błyskawiczną odpowiedź.
Stworzenie coś na wzór rankingu firm to coś co mogło by pomóc większości "forum'owiczów".

Napewno większość tu odwiedzających są osoby bądź co bądź przynajmniej zainteresowane jak nie już przekonane i zdecydowane na budowę domu drewnianego.
Pozostaje tylko kwestia którą Pan często zaznacza: wybór odpowiedniego wykonawcy.

To jest to co spędza sen z powiek każdemu inwestorowi - Kogo wybrać, komu zaufać?!

Wiadomo, że wszystkich bęłedów się nie uniknie, ale żeby chociaż nie popełnić kompletnej pomyłki.
Informacja o tych , co zrobili źle mogła by być kluczowa, aby się ich wystrzegać, a inforamcja rekomendująca była by już uzupełnieniem.
To prawda, iż trzeba by weryfikować wszystkich wypowiadających się aby uniknąć niuczciwej konkurencji i fałszywych wypowiedzi.
Ale taka sprawdzona informacja była by bardzo cenna.

Jak na razie nie wiemy nawet, czy choćby firmy będące członkami Stowarzyszenia Dom Drewniany, są godne zaufania, czy to tylko dobre chęci.
Jak można sparawdzić, czy na przykład taka firma jak Interdom (którą się ostatno zainteresowałem) mimo iż opisuje że buduje zgodnie z wszelkimi jalepszymi standardami i opisuje dokładnie użyte technologie, wykorzysta je rzeczywiście podczas budowy mojego domu.

Napewno kluczowym jest jeszcze wybór kierownika budowy, takiego co dbałby o moje interesy a nie ekipy budowlanej ;) i znał się akurat na techologiach drewnianych (większość takich firm proponuje tu własnych ludzi na to stanowisko - wydaje mi się, że to dość ryzykowne rozwiązanie dla inwestora).

I bądź tu mądry!
Pozdrawiam, i przepraszam, że tak zarzuciłem wszystkimi wątpliwościami jakie miałem w głowie...

Adam
Kanadyjczyk a może bele?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 09 Oct, 2006

kasia_adas wrote:Napewno kluczowym jest jeszcze wybór kierownika budowy, takiego co dbałby o moje interesy a nie ekipy budowlanej ;) i znał się akurat na techologiach drewnianych (większość takich firm proponuje tu własnych ludzi na to stanowisko - wydaje mi się, że to dość ryzykowne rozwiązanie dla inwestora).
Moje stanowisko w tym zakresie jest jedno - to firma wykonawcza winna gwarantować kierownika budowy, a inwestor zatrudnić swojego inspektora nadzoru, który będzie reprezentował inwestora na budowie. By jednak dobrze spełniał swoje obowiązki - kontrolował wykonawcę - musi bardzo dobrze znać wymagania danej technologii. Tu nie pomoże "znajomy inżynier" czy "szwagier budowlaniec". To musi być budowlaniec z uprawnieniami, zorientowany w wymogach stawianych technologii.

Rolą kierownika budowy jest między innymi - organizowanie budowy, zaopatrzenie budowy w materiały, nadzór nad warunkami BHP. Jak może to wszystko nadzorować osoba nie będąca związana z firmą?

Inwestor winien zatrudniać inspektora nadzoru inwestorskiego, nie powinien zatrudniać kierownika budowy.

Ponadto, zgodnie z Prawem Budowlanym, nie wolno łączyć na budowie funkcji kierownika budowy z funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego.

User avatar
kasia_adas
Posts: 7
Joined: Sun 08 Oct, 2006
Location: Wrocław

Post by kasia_adas » Mon 09 Oct, 2006

Oczywiście przepraszam, pomyliłem inspektora nadzoru z kierownikiem budowy.
Jak najbardziej chodziło mi o inspektora nadzoru, dziękuję za sprostowanie.

Ale wracając do mojej głównej myśli: Komu zaufać?
Kanadyjczyk a może bele?

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 09 Oct, 2006

kasia_adas wrote: Komu zaufać?
Po pierwsze - sprawdzić dotychczasowe realizacje danej firmy.
Po drugie - nie wierzyć firmie, że nie może podać dotychczasowych realizacji, bo ustawa o danych osobowych na to nie pozwala,
Po trzecie - zasięgnąć opinii w oranizacjach skupiających podobne firmy - PSBD czy SDD,
Po czwarte - skorzystać z Forum Muratora - http://forum.muratordom.pl lub tutejszego Forum
Po piąte - na poważnie brać uwagi napisane na obu Forach.

ms27
Posts: 20
Joined: Mon 24 Jun, 2019
Contact:

Re: Koszt budowy - drogo czy tanio?

Post by ms27 » Fri 08 Nov, 2019

Znam murator dom. Też polecam



Post Reply

Return to “Finansowanie i koszty budowy”