Konstrukcja więźby dachowej

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
tomidz4223
Posts: 7
Joined: Thu 14 Jul, 2016

Konstrukcja więźby dachowej

Post by tomidz4223 » Sat 19 Oct, 2019

Witam
Mam pytanie do wykonawców domów szkieletowych.
Buduje często szkieletówki z dachem dwuspadowym (krokwiowo_jętkowe).Domy w kostrukcji platformowej.Teraz pytanie,czy rozpycha Wam sciankę kolankową? i jak sobie z tym radzicie? bo u mnie się tak dzieje zanim nie załoze jetek.Macie jakiąs wypróbowaną metodę na to?


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by Wojciech Nitka » Sat 19 Oct, 2019

Poczytaj - http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/d ... wnetrzne-2
- szczególnie o konstrukcji balonowej.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by toja » Sat 19 Oct, 2019

tomidz4223 wrote:
Sat 19 Oct, 2019
Buduje często szkieletówki z dachem dwuspadowym (krokwiowo_jętkowe).
Będę bezlitosny - uwaga dla potencjalnego inwestora - ten człowiek nie powinien zajmować się Twoim domem.
Do Autora - usuń ten post, na tym form możesz wystąpić o płatne porady, zapisać się na kursy itd.
I ... rób to po cichu.

tomidz4223
Posts: 7
Joined: Thu 14 Jul, 2016

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by tomidz4223 » Sat 19 Oct, 2019

Panie Wojtku,to co mi Pan dał w linku znam.Oczywiscie w konstrukcji balonowej nie ma tego problemu,ja pisze o platformówce.Ja sobie z tym radzę,ale ciekaw jestem jak inni to rozwiązują.

Co do postu tegu toja,czy jak mu tam.
Swoje mądrości zachowaj dla siebie,ewentualnie możesz sie podzielic nimi z kolegami w garażu,jesli takich masz.
Jak masz cos do powiedzenia madrego to napisz,jeśli nie to nikomu tu nie potrzeba Twoich wypoćin.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by toja » Sat 19 Oct, 2019

Co do postu tegu toja,czy jak mu tam.
Swoje mądrości zachowaj dla siebie,ewentualnie możesz sie podzielic nimi z kolegami w garażu,jesli takich masz.
Jak masz cos do powiedzenia madrego to napisz,jeśli nie to nikomu tu nie potrzeba Twoich wypoćin.
Tak myślałem, że nie skorzystasz z dobrej rady.

tomidz4223
Posts: 7
Joined: Thu 14 Jul, 2016

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by tomidz4223 » Sat 19 Oct, 2019

Hmm ,rady kogo? jakiegoś trolla z kompleksami,udajacego jakiegoś "krula "budynków z drewna? co nie potrafi napisać co kolwiek w temacie ?
Nie wiem co człowieku robisz w życiu, ale przypuszczam,że dobre zamieszanie, to Ci wychodzi z pewnością . Takich super doradzów spotkalem juz bez liku,co coś wyczytali w necie,albo jakiś "blokers" z klatki obok powiedział.
Nie jestem laikiem w tym temacie,naście lat w tym siedzę,coś tam o tym wiem.Wiadomo,człowiek się uczy całe życie i chętnie posłucha co drugi ma do powiedzenia,ale nie "krul" toja,czy trola musi cos zawsze " mądrego " napisać.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by toja » Sun 20 Oct, 2019

tomidz4223
To jest forum internetowe, czytając które potencjalni inwestorzy podejmują decyzję życia - między innymi oczywiście.
Opiniując Twój post, wyraziłem jakąś tam swoją opinię na Twój temat. Ty opiniując moje posty wyraziłeś swoją na temat mojej wiedzy.
Ja poczułem się w obowiązku przestrzegania inwestora przed, w mojej opinii, pseudo fachowcem - Ty, w swojej, przed trollem.
I tyle. Nie spinaj się.

tomidz4223
Posts: 7
Joined: Thu 14 Jul, 2016

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by tomidz4223 » Sun 20 Oct, 2019

Oki, spoko ;jesli Cie uraziłem to przepraszam ,poniosło mnie.
Mógł byś się odnieść do mojego pytania pierwszym poście? Wyjaśnić dlaczego uważasz mnie za pseudofachowca.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by toja » Sun 20 Oct, 2019

Ok.!
Więźba krokwiowa (i jej rozwinięcie krokwiowo-jętkowa) ze swojej natury jest więźbą rozporową tzn. w każdym układzie obciążeń powoduje bardzo duże reakcje w punktach podparcia - czyli musi "rozpychać". Jako taka, nie powinna być stosowana w konstrukcji platformowej (ja ja uważam, ze nie wolno takich układów budować).
Jeżeli jednak coś takiego się zrobi to już nie jest więźba krokwiowo-jętkowa. Jętka jest jest elementem ściskanym, a w takim zastosowaniu pracuje jak ściąg. Może nazwa, wg niektórych nie ma znaczenia, ale szukając np. w literaturze połączenia jętki z krokwią otrzymasz przykłady całkowicie odwrotne do tych, które są konieczne w Twoim przypadku.

Tak na zakończenie, więźby nazywane "bezrozporowymi" też powodują reakcje w punktach podparcia.

Iskender
Posts: 6
Joined: Sun 14 Jul, 2019

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by Iskender » Sun 20 Oct, 2019

Witam, z uwagi że się nie znam, ale lubię chłopski rozum to się wypowiem, nie sądzę żeby były jakieś sposoby sądzę że zbyt dużo "fachowców" próbuje łączyć dwie technologie a raczej zamieniać, jak zobaczysz dom murowany z ścianka kolankową to zauważysz że to taka konstrukcja "balonowa" z tym że ciągłość jest położona z stropem, a więc zwykła ścianka kolankową się nie sprawdzi, gdy przejrzysz internet zauważysz że 90% domów szkieletowych nie ma podasza użytkowego który u nas jest tak popularny, jeżeli projekt jest zrobiony przez architekta znajacego się, powinna ścianka kolankową tak obliczona aby nie miała problemów z rozpychaniem.
Jedyne co ja swoim nie fachowym okiem mogę doradzić to konstrukcja prefabrykowana, która co zatym idzie odrazu miała podwyższoną spójność, sądzę że bez jakiś dziwnych wzmocnień typu zastrzaly itp. To jedyne rozwiązanie, ale poczekajmy na wypowiedź fachowców, bo sam jestem bardzo ciekaw.
Ps.pozdrawiam pana/ią toja

tomidz4223
Posts: 7
Joined: Thu 14 Jul, 2016

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by tomidz4223 » Mon 21 Oct, 2019

Toja,Ty uważasz że nie powinno się stosować takich układów w platformówce,ale są projektanci którzy mają odmienne zdanie i tak projektują. Jak dla mnie,prostego budowlanca coś w tym rozwiązaniu jest nie tak.
Ja kiedyś pytałem jednego z nich ,co tak projektuje i tlumaczył mi to tak:

Jeśli zwiekszymy przekrój oczepu scianki kolankowej , jest on wówczas traktowany jako belka zginana siłami rozporu i dodatkowo podparta ścianami prostopadłymi do scianki kolankowej (ściany szczytowe i scianki poddasza,jeśli takowe są)

Jeśli mamy jakiegoś projektanta ,niech się wypowie .

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by Mirek2014 » Mon 21 Oct, 2019

Wątek ścianek kolankowych był już poruszany np. tutaj
http://budujzdrewna.pl/forum/viewtopic.php?f=31&t=8647

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by toja » Mon 21 Oct, 2019

No więc…
Załóżmy, że mamy dobry projekt budynku jak w przedmiocie, dobry tj.: czytelne schematy statyczne, jasno rozrysowane wszelkie połączenia. „Czytelny” schemat statyczny to taki, z którego jasno wynika, jak każdy element jest podpierany i przez który element.
Jeżeli powyższe nie jest spełnione i przyjąłeś, jako wykonawca, ten projekt do realizacji – błąd.
Teraz rozpatrzmy dwa warianty schematów:
1. Więźba krokwiowo-jętkowa oparta na wysokiej ściance kolankowej (jak wcześniej pisałem w szkieletowej konstrukcji platformowej nie powinno się tak projektować).
2. Podobny (z pozoru) typ więźby, który nie ma potocznej, historycznej, branżowej nazwy tj. – krokwie ze ściągiem w miejscu tradycyjnej jętki.
Wariant 1.
Jeżeli wykonywałeś wszystko w kolejności odpowiadającej schematowi, tj. w pierwszej kolejności elementy podpierające i ich dokładne połączenia i nastąpiło rozparcie ścianek (nawet przy braku jętki – mówimy tutaj o etapie budowy) powinieneś wstrzymać budowę, jest jakiś błąd projektowy, jeżeli tego nie zrobiłeś – błąd.
Warianr2.
Tutaj od razu błąd, ponieważ projektant założył, że ten ściąg (w miejscu tradycyjnej jętki) jest niezbędny.
I nie szukaj alibi w fakcie, że wszystkie projekty to nieczytelne śmieci i projektanci to dyletanci. Jak wyżej wspomniałem wykonawca ma czas na opiniowanie projektu, poza tym może i musi konsultować niejasności z kierownikiem budowy i projektantem – to są ich podstawowe obowiązki.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by Mirek2014 » Mon 21 Oct, 2019

Projektowanie i budowanie drewnianych domów platformowych ze ściankami kolankowymi, na których opierają się krokwie dachu krokwiowego , krokwiowo-jętkowego, krokwiowo- płatwiowego, czy krokwiowo- płatwiowego z jętkami to codzienność. Nie ma żadnych racjonalnych przeciwskazań do projektowania czy budowania takich domów oprócz bardzo rzadko występującego niekorzystnego układu pozostałych ścian nośnych i stropów kiedy to trzeba wzmocnić słupki i/lub oczepy ścianek kolankowych profilami stalowymi. Trzeba tylko wiedzieć jak to policzyć i zrobić. Nie jest to jakąś wielką czy tajemną wiedzą. Najczęstsze przypadki omówiłem w poście, do którego link podałem wyżej.

toja
Posts: 451
Joined: Sun 04 Mar, 2012

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by toja » Mon 21 Oct, 2019

@ Mirek2014
Pozwól mi pozostać przy swoim zdaniu. Te Twoje pryncypialne tezy nie robią na mnie wrażenia.

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by Mirek2014 » Mon 21 Oct, 2019

I vice versa.

tomidz4223
Posts: 7
Joined: Thu 14 Jul, 2016

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by tomidz4223 » Mon 21 Oct, 2019

Ja zbudowałem nascie taki domów (platforma+ scianka kolankowa) i nie sadze,ze projektanci nie wiedza ,ze takiego układu nie może byc,ale stwierdzam równiez fakt,że siły rozporu działaja,t.z.n wypycha sciankę kolankową,mimo stosowania specjalnych połączen krokwia-oczep,czy wkretów ciesielskich. Własnie o to pytam,co jest nie tak.Moze jakis wykonawca cos z praktyki napisze?

Mirek2014
Posts: 75
Joined: Thu 02 Jan, 2014

Re: Konstrukcja więźby dachowej

Post by Mirek2014 » Mon 21 Oct, 2019

Każdy przypadek jest inny. Nie da się uogólnić. Musiałbyś szczegółowo opisać projekt/budowę gdzie pojawiły się problemy.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”