Budowa domu

Techniczne aspekty projektów domów z bali
uszyneq
Posts: 2
Joined: Fri 11 Nov, 2011

Budowa domu

Post by uszyneq » Fri 11 Nov, 2011

Witam..
Na poczatek przedstawie Panstwu budżet:
- 80 tys. zł. - nabyłem działke na ktorej chce postawic dom
- 100 tyś zł. - tyle moge wydac na dom w stanie surowum otwartym (gdybym zmiescil sie z drzwiami i blachodachówka to byloby super)
- 80-90 tys zł na wyknczenie domu lecz dopiero za pol roku

Powiem ze nie spieszy mi sie z domem na ''gwałt''. Chce postawic dom w stanie zakmnietym a puzniej go wykanczac z czasem. Interesuje mnie taki projekt: - D03 Grześ drewniany

ImageImage
Image Image

Interesuje mnie domek o okolo 70-80 metrach dla 3 osobowej rodziny. Dużym plusem bylaby kotlownia poniewaz drewno mam praktycznie za darmo. (w tym projekcie jej nie ma;). Jestem nawet w stanie nie robic baklonu jesli koszt zmniejszy sie znacznie i tak samo dach plaski z dwóch stron bez tych 2 dziubków wysuniętych (nie wiem jak to sie fachowo nazywa).
Znalazlem w dwoim woj. firme ktory by wybudowala taki dom. Cena to 65 000 tys zł (bez fundamentu (to akurat sam zrobie i szambo).
Wykonują - stan surowy otwarty w technologi sumikowo-łątkowej z czterostronnie struganego bala o wymiarach 120 mm x 230 mm na podwójne pióro-wpust.
Montaż na fundamentach przygotowanych przez inwestora, cały potrzebny materiał, robocizna, malowanie w wybranym kolorze.
Ja do tego wstawilbym jeszcze okna i pokryl dach i skonczyloby sie na stanie surowym zamknietym.
Czy warto budowac taki domek ? Lub moze znacie jakis projekt domku drewnianego z pomieszczeniem na kotłownie?


aleks44
Posts: 25
Joined: Thu 17 May, 2007
Location: Beskid Niski

Post by aleks44 » Fri 11 Nov, 2011

Czesc
Pytasz,czy warto budowac taki domek ?
Na to pytanie, ciezko odpowiedziec :sad: .Zawsze bedzie za i przeciw. Ale musisz podjac decyzje sam. Kotlowni nie ma, jedynie kominek, do ogrzania calego domu. Nie wiem czy bedziesz go jeszcze docieplal. Czy to 120 mm bala?, to grubosc sciany? Czy to nie za malo ?? Pan Wojtek pisal, ze 1 cm welny = 4 cm drewna. (prosze mnie poprawic jesli sie myle). Ja u siebie mam szkielet 150 mm + 50 mm wypelnione welna, plyta osb 12 mm, wiatroizolacja i szalowka 32 mm. U mnie tez nie mam kotlowni. Myslalem o kominku z plaszczem wodnym, ale zrezygnowalem i kotlownia bedzie na zewnatrz. Wlasnie odebralem mapke do celow projektowych i bedzie zmiana planu. Jesli chodzi o te "dziubki" chyba lukarny, to zamiast dwoch osobnych, zrobic jedna wieksza, z dwoma oknami :wink:
Acha, mam wybudowanego "Grzeska" :smile:
Pozdrawiam
aleks44

uszyneq
Posts: 2
Joined: Fri 11 Nov, 2011

Post by uszyneq » Sat 12 Nov, 2011

Oczywiscie docieplenie w srodku.
- wełna mineralna,
- folia paroizolacyjna,
- płyta gips-karton lub osb
Samym kominkiem bedzie ciezko nagrzewac dom? Mam znajomych co maja kotlownie i znajomych co maja tylko kominek. Jeden i drugi chwali swoje rozwiazanie.
P.S. Własnie takiego masz grzeska ?

aleks44
Posts: 25
Joined: Thu 17 May, 2007
Location: Beskid Niski

Post by aleks44 » Sat 12 Nov, 2011

Jesli do tego ocieplenie, to OK.Tylko szkoda tych 12 cm bali, ktore beda zakryte od wewnatrz.
Troche za grubo i jednoczesnie za drogo, jak na szalowke zewnatrzna .U mnie na dole beda dwie sciany wykonczone plyta gipsowa, a pozostale dwie szalowka drewniana, wlasnie zeby bylo widac troche drewna. Tak, mam prawie takiego Grzeska.Rozni sie tym, ze mam jedna wieksza lukarne, zamiast dwoch malych, wlasnie z powodu kosztow.
Jesli chodzi o kotlownie, to sprawa wyszla nie dawno. Zachcialo mi sie ogrzewania podlogowego na dole.Dlatego do czegos musze go podlaczyc. Kominka z plaszczem wodnym nie chce. Poza tym powinno byc ok. Mam mieszkanie 62 m2 i sie miescimy, to w Grzeskowych 80 kilku m2 powinno byc tez dobrze.
aleks44

aleks44
Posts: 25
Joined: Thu 17 May, 2007
Location: Beskid Niski

Post by aleks44 » Sun 13 Nov, 2011

Mialem w planie ogrzewanie kominkowe.Tak jak napisalem wczesniej. Na calym dole zrobilem podlogowke. Na przyszlosc :wink: Ale pomyslalem, ze moze bedzie lepiej jeszcze przed oddaniem budynku wybudowac kotlownie. Bedzie murowana, polaczona z budynkiem wiatrolapem.
aleks44

rudi540
Posts: 3
Joined: Fri 11 Jan, 2013

Post by rudi540 » Fri 11 Jan, 2013

wyszystko ma plusy i minusy na poewno jest tańszy w postawieniu taki drewniany domek

Elise
Posts: 4
Joined: Fri 26 Jul, 2013

Post by Elise » Thu 01 Aug, 2013

Taki domek cieżko byłoby ogrzać kominkiem. Choćbym nie wiem z jakich nowoczesnych materiałów korzystał. Kotłowani obowiazkowo.

Gorlik11
Posts: 2
Joined: Sat 10 Aug, 2013

Post by Gorlik11 » Sat 10 Aug, 2013

Może coś takiego?

Image

Wygląda przestronnie, dom wydaje się duży i fajnie wygląda, pasuje pod dom letniskowy etc.

aleks44
Posts: 25
Joined: Thu 17 May, 2007
Location: Beskid Niski

Post by aleks44 » Thu 03 Oct, 2013

Ja w tym poscie, odpowiadalem na zadane pytanie :) Moj domek stoi od czerech lat i jestem z niego zadowolony.Choc jeszcze w nim nie mieszkam.
Pozdr.
aleks44

irenaa
Posts: 25
Joined: Fri 14 Nov, 2014

Re: Budowa domu

Post by irenaa » Wed 08 Apr, 2015

A orientujecie się czy do takiego drewnianego domu pasowałyby typowe? czy to też trzeba szukać takich na indywidualne zamówienie?

marcheewa
Posts: 3
Joined: Tue 05 May, 2015

Re: Budowa domu

Post by marcheewa » Wed 06 May, 2015

Zalezy indywidualnie.Ja nie wiem jak i co bym wybrał bo nie mam takiego domu.

cindylauper
Posts: 14
Joined: Mon 01 Sep, 2014

Re: Budowa domu

Post by cindylauper » Fri 12 Jun, 2015

No cóż całkowity o ostateczny koszt budowy domu jest ciężko oszacować, bo zawsze w trakcie pojawiają się jakieś nieoczekiewane wydatki. Na pewno taniej wychodzi kupując gotowy projekt, ale też jeśli np. pomoże Ci ktoś bliski zamiast fachowca, czy firmy zewnętrznej :) Polecam poczytać też o kosztach budowy domów nie tylko drewnianych na blogu MG Projekt :)

pawelstolik
Posts: 3
Joined: Thu 16 Jul, 2015

Re: Budowa domu

Post by pawelstolik » Tue 22 Sep, 2015

Każdy inwestycja, każda budowa związana jest z wieloma nieprzewidzianymi wydatkami.
Czasami lepiej dołożyć, aby później po roku czy 2 nie zmieniac

Darek30
Posts: 5
Joined: Sat 09 Apr, 2016

Re: Budowa domu

Post by Darek30 » Sat 09 Apr, 2016

Pięknie sie prezentuje ten projekt

Odagmara
Posts: 20
Joined: Tue 18 Oct, 2016

Re: Budowa domu

Post by Odagmara » Wed 19 Oct, 2016

teoretycznie cenowo te domy nie wychodzą drogo, czy to tylko pozory?

Paula883
Posts: 5
Joined: Wed 11 Jul, 2018

Re: Budowa domu

Post by Paula883 » Thu 13 Sep, 2018

Jak już budujesz dom i nagle zaskakują Cię nieprzewidziane wydatki, a już kasy nie masz to pomyśl może o chwilówce. To jest dobre rozwiązanie, które testowałam parę razy.

User avatar
damapikowa
Posts: 2
Joined: Thu 13 Sep, 2018

Re: Budowa domu

Post by damapikowa » Thu 13 Sep, 2018

No bez przesady ze chwilowka mialanby byc dobrym rozwiazaniem ludzie nie dajcie sie nabrac
Ogolnie ladny dom
To ma byc całoroczny?

Comarcom
Posts: 12
Joined: Tue 11 Dec, 2018

Re: Budowa domu

Post by Comarcom » Wed 12 Dec, 2018

Chwilówka to najgorsze możliwe rozwiązanie, lepiej sobie dobrze zaplanować budżet i zostawić margines błędu.

Pader
Posts: 9
Joined: Sun 01 Jul, 2018

Re: Budowa domu

Post by Pader » Thu 24 Jan, 2019

Zgadzam się, chwilówka to najgorsze z rozwiązań. Przyznam, że kredytów hipotecznych również się boję, nie chciałabym wszystkiego stracić, a przecież w życiu różnie bywa. Jeśli jest możliwość brałabym normalny kredyt.

lucjanpiatek
Posts: 4
Joined: Wed 17 Apr, 2019
Location: Elbląg

Re: Budowa domu

Post by lucjanpiatek » Fri 14 Jun, 2019

Podzielam wasze zdanie, nie ma co się oszukiwać, że chwilówki mają bardzo wysokie RRSO i nie są opłacalne. Jak już to lepszy byłby np. kredyt z poręczycielem, choćby w firmie [ Admin - to nie miejsce na reklamę ] ze względu na o wiele mniejszy procent. Dostaniemy także o wiele więcej niż w zwykłej chwilówce.
Jestem szczęśliwym ojcem oraz mężem, po godzinach prowadzę bloga, a tak poza tym to jestem rocznik 1970 :)

fokaok
Posts: 3
Joined: Sun 12 Jan, 2020

Re: Budowa domu

Post by fokaok » Sun 12 Jan, 2020

czy w tym budrzecie miejsci się wszystko z umeblowanie wybudowaniem itp?

LestiiPL
Posts: 1
Joined: Mon 27 Jan, 2020
Contact:

Re: Budowa domu

Post by LestiiPL » Mon 27 Jan, 2020

Ja szczerze mówiąc nie wspominam budowy mojego domu jakoś bardzo dobrze. Było z tym naprawdę bardzo dużo zamieszania.

Camio
Posts: 4
Joined: Thu 26 Mar, 2020

Re: Budowa domu

Post by Camio » Fri 27 Mar, 2020

Nie sądzę, żeby udało Ci się logicznie zmieścić w takiej kwocie. Rozumiem, że ten post jest już stary, ale piszę ku przestrodze. Koszta też będą wyższe, bo aranżacja często pochłania ogromne sumy pieniędzy.

KlaraM
Posts: 3
Joined: Tue 11 May, 2021

Re: Budowa domu

Post by KlaraM » Tue 11 May, 2021

Budowa domu to duże wyzwanie. Może kiedyś się zdecyduje i w końcu spełnię marzenie o drewnianym domku.

prywata
Posts: 7
Joined: Wed 28 Aug, 2019

Re: Budowa domu

Post by prywata » Wed 16 Jun, 2021

Witam. Jak już mowa o budowie domu to ja od jakiegoś czasu zaczęłam zastanawiać się nad tym ile kosztuje dom z prefabrykatów gdyż słyszałam wiele pozytywnych opinii właśnie na ten temat. Także jak można postawić dom w kilka miesięcy to czemu by nie skorzystać z takiej możliwości. Więc teraz muszę koniecznie o tym powiedzieć swojemu narzeczonemu.

tosiasamosia
Posts: 12
Joined: Thu 07 Jun, 2018

Re: Budowa domu

Post by tosiasamosia » Mon 21 Jun, 2021

Hej, a może założysz panele słoneczne do swojego domu? Nie będziesz musiał już się martwić o podwyżki za prąd. Mam nawet dla Ciebie odpowiednią firmę. Posiadają wszystkie części, które potrzebujesz do montażu paneli . Są dobrej jakości oraz bardzo wytrzymałe również posiadają na te materiały gwarancje.

biba
Posts: 1
Joined: Sun 27 Jun, 2021

Re: Budowa domu

Post by biba » Sun 27 Jun, 2021

Niedawno zacząłem budowę, ale ze względu na koszty dużo robie sam. Dużo nie wiedziałem jak zrobić, szukałem w necie i trafiłem na ebooka "O drewnie i jego sposobach" czy coś takiego. Dużo rysunków jak co zrobić. Może wam pomoże. Jak wiadomo "fachowcy" są drodzy i coraz droższi. A i tak nie zawsze robią "jak u siebie"...

samodzielka
Posts: 9
Joined: Thu 22 Jul, 2021

Re: Budowa domu

Post by samodzielka » Thu 22 Jul, 2021

Z tym samodzielnym robieniem to nie do końca tak jest. Myślę, że czasami lepiej nie uczyć się budowlanki we własnym domu.

BudujacaMari
Posts: 7
Joined: Thu 11 Mar, 2021

Re: Budowa domu

Post by BudujacaMari » Wed 04 Aug, 2021

Można wiele czynności wykonać samodzielnie, jednak uważam, że i tak lepiej jest to zlecić komuś doświadczonemu. Ponadto warto także zlecić wykonanie ekspertyzy przez rzeczoznawcę budowlanego. Wtedy zyska się pewność, że konstrukcja jest stabilna i można spokojnie i bezpiecznie w niej zamieszkać. Oszczędzanie na każdym kroku przy budowie domu może skończyć się bardzo źle, dlatego lepiej jednak wiele zadań zlecić profesjonalistom.

MatiBudowniczy
Posts: 1
Joined: Tue 19 Oct, 2021

Re: Budowa domu

Post by MatiBudowniczy » Tue 19 Oct, 2021

Chyba najlepszym momentem w budowie domu jest zamieszkanie w nim i powolne urządzanie się. Jednak jako jedną z prac dookoła domu jest montaż ogrodzenia. Ja zdecydowałem się na firmę, która zajmuje się montażem ogrodzeń działki w Poznaniu. Ekipa mi szybko i solidnie założyła ogrodzenie.

wrak
Posts: 12
Joined: Thu 12 Aug, 2021

Re: Budowa domu

Post by wrak » Mon 08 Nov, 2021

Powiem wam, że mnie ostatnio zainteresowała budowa domów energooszczędnych Śląsk. Nie ukrywam, że teraz wiele mówi się o ekologii, więc chce zbudować coś, co będzie zgodne z naturą. Z tego co wiem, to firma Bud-Kent ma w tym zakresie spore doświadczenie, ponieważ ich domy czerpią energię do środowiska naturalnego, co pozwala zredukować koszty do minimum.

Susan2732
Posts: 5
Joined: Thu 18 Nov, 2021
Contact:

Re: Budowa domu

Post by Susan2732 » Thu 18 Nov, 2021

Wiadomo, że budowa domu nie jest łatwa, dlatego też warto znaleźć firmę, która zrobi to za nas.

sarcia
Posts: 10
Joined: Tue 29 Jun, 2021

Re: Budowa domu

Post by sarcia » Tue 23 Nov, 2021

Ja chciałabym wam polecić kurs o budowie domu dzięki takim kursom będziecie wiedzieć jak właściwie wszystko zaprojektować czy jak wybudować dom. To tam macie wszystkie ważne informacje a także porady od ekspertów z tej dziedziny.

wrak
Posts: 12
Joined: Thu 12 Aug, 2021

Re: Budowa domu

Post by wrak » Mon 06 Dec, 2021

Jeżeli mogłaby wam coś podpowiedzieć, to jeżeli zabieracie się za budowę domu, to koniecznie wcześniej zaplanujcie sobie jego projekt. Słyszałam, że firma arkada nie tylko zajmują się budową, ale także są w stanie zaprojektować wam bardzo ciekawe rozwiązania. Zajrzyjcie sobie na ich stronę, a przekonacie się sami.

star
Posts: 58
Joined: Mon 19 Oct, 2015

Re: Budowa domu

Post by star » Fri 09 Dec, 2022

Cześć. Obecna pogoda daje do myślenia by doposażyć się w agregat pradotworczy .
Niestety trochę mam do zasilenia. Wodę mam ze swojej studni , pompa 3 fazowa chyba 1.5 Kw i niestety tanie agregaty z napisem 2500w nie daja rady jej ruszyć .
Miałem pożyczone agregat diesla 5kw i tam był już zapas mocy ale żarło to dużo paliwa bo musiał mieć swoje obroty.
Jaka dobra opcje znalazłem agregat na wałek wom do ciągnika . Ale cena sama w sobie nie jest niska. Czy ktoś znalazł tańsza alternatywę ? Interesowało mnie by kupić np sama prądnice i samemu dołożyć wpięcie do walka wom lub spiąć to z silnikiem 1.9 D/td vw
poprzez przekładnię, multiplikator lub 5 ty bieg ciagnika .
::)

User avatar
marcinK
Posts: 35
Joined: Wed 26 Aug, 2015

Re: Budowa domu

Post by marcinK » Thu 15 Dec, 2022

Co w ten sposób chcesz uzyskać? Agregat 2,2- 2,5 kW o którym wspominasz na 99,9% był jednofazowy, więc jakim to cudem miałby zasilać 3fazowy silnik pompy. Ponadto przy starcie taki silnik przez chwile pobiera do ok 6 krotności prądu nominalnego, więc dla 1,5 kW pompy agregat musi mieć możliwość przeciążenia do ok 6-7kW.
Skoro agregat 5kW ""żre dużo paliwa"" to myślisz że ciągnik będzie palił mniej? Silnik agregatu jest dobrany mocą do wielkości prądnicy. Silnik ciągnika jest większy. Ponadto poza agregatem napędza jeszcze skrzynie biegów (nawet na biegu jałowym stanowi pewne obciążenie) jak i sam WOM. Spalanie będzie więc większe.
Jeśli będziesz chciał zamówić sobie jednak generator prądu, polecam zerknąć sobie na sprzęty w Leroy Merlin. Wybierz jednak ten o większej mocy bo za słaby Ci po prostu padnie.

MartaPietrzyk
Posts: 13
Joined: Fri 25 Mar, 2022

Re: Budowa domu

Post by MartaPietrzyk » Wed 11 Jan, 2023

Właśnie ... jak to w końcu jest z tymi domami z bali ? Czytałam na innym forum, że to niby nie są takie tylko bale drewniane tylko raczej udające bale. Byłam w domu z bali na wakacje, pięknie było czuć drewnem. Nie wiem o co chodzi. Oprócz wspomnianego agregatora czy sprzętów Leroy Merlin warto zwrócić uwagę też na szekle https://muntech24.pl/pl/c/Szekle/59 , które stosowane są do udźwigu ciężarów o różnej masie.

GretaS
Posts: 28
Joined: Thu 19 May, 2022

Re: Budowa domu

Post by GretaS » Fri 24 Mar, 2023

Taki generator prądu na pewno się przyda zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych jak tego prądu zabraknie. Przy budowie domu nie zapominajmy też o takich elementach jak szalunki stropowe, które są niezbędne podczas budowy, ponieważ umożliwiają wylewanie stropów w jednym etapie, co skraca czas budowy i zapewnia większą precyzję wykonania. Dzięki nim można również wznosić stropy o niestandardowych kształtach, co umożliwia zbudowanie bardziej złożonych obiektów budowlanych.

Michal91
Posts: 32
Joined: Fri 29 Apr, 2022

Re: Budowa domu

Post by Michal91 » Mon 15 May, 2023

Ile kosztowała was budowa waszego domu do stanu surowego?

User avatar
marcinK
Posts: 35
Joined: Wed 26 Aug, 2015

Re: Budowa domu

Post by marcinK » Mon 07 Aug, 2023

Pytasz o sama budowę czy budowa + wykończenie, czy budowa + wykończenie + wyposazenie. Bo na tak postawione pytanie to rozrzut będzie z 0.5mln zł.
W obecnych czasach ciekawa technologią jest postawienie domu z prefabrykatów.

Image



Post Reply

Return to “Projekty budowlane domów z bali”