Styropian - fakty i mity

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
ostek
Posty: 5
Rejestracja: czw 24 maja, 2018

Styropian - fakty i mity

Post autor: ostek » wt 26 lis, 2019

Studiując na jednym z portali społecznościowych strony o tematyce zwiazanej z budową domów szkieletowych zauważyłem, że trwa istna nagonka na firmy stosujące na elewacji styropian, a już niemal palone na stosie są te, które robią to w połączeniu z płytami OSB stosowanymi w konstrukcji.
Jak to tak naprawdę jest z tym styropianem? Wiele firm należących do Stowarzyszenia w swoich technologiach stosuje zarówno styropian jak i płyty OSB czy MFP.
Może Pan Wojtek Nitka mógłby zabrać głos w tej sprawie i przedstawić swoje stanowisko.


Wojciech Nitka
Posty: 3782
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Styropian - fakty i mity

Post autor: Wojciech Nitka » wt 26 lis, 2019

Przed podjęciem dyskusji proponuję poczytać - http://budujzdrewna.pl/technologia/syst ... a-elewacji

szyste
Posty: 1
Rejestracja: ndz 09 lut, 2020

Re: Styropian - fakty i mity

Post autor: szyste » ndz 09 lut, 2020

Mając podobne wątpliwości zapoznałem się z powyższym artykułem, oraz materiałami materiałami na temat opóźniacza pary i ochrony przed wilgocią. Jak Pan napisał - folia nazywana potocznie paroizolacją ogranicza przenikanie pary do wnętrza ściany, ale nie całkowicie. Dodatkowo, nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować uszkodzeń opóźniacza pary (chociażby zszywki czy wkręty, nawet jeśli zastosujemy ruszt).
Jeśli zastosujemy okładzinę zewnętrzną ze szczeliną wentylacyjną to temat mamy rozwiązany, ale cierpi na tym izolacyjność cieplna przegrody - z tego względu warto byłoby zastosować gładkie płyty styropianowe bezpośrednio na OSB + uszczelki, ale gdzie w takim systemie ma "uciekać" z wnętrza ściany wilgoć, która wcześniej przedostała się przez opóźniacz pary?


ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”