Komin a strop drewniany

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Komin a strop drewniany

Post by Asia40 » Tue 20 Oct, 2009

Witam!
Poprosze o informacje na temat budowy komina systemowego w warunkach, kiedy strop z belek stropowych posi-joists będzie zakładany po pokryciu dachu.
Budowlaniec mówi że komin będzie się chwiał i zaprezentował teorie, ze i tak trzeba go obmurować i zespolić ze stropem.
Joanna


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 20 Oct, 2009

jezeli jest to komin z nie izolowanym przewodem spalinowym to bezwzglednie trzeba zachowac 5 cm odstepu od konstrukcji drewnianej, oraz foli paroizolacyjnej. (od poszycia dachu moze byc mniejszy). a moze lepiej by bylo zastosowac komin prefabrykowany stalowy dwuplaszczowy. nie drozej niz z pustakow, ekspresowy montaz, gotowe przejscie dachowe. ale jesli pani zastosuje komin z pustakow i ma watpliwosci co do nagrzewania sie komina w czasie eksploatacji, a sa podejrzenia co do niedostatecznej stabilnosci komina to dac odstep i luz wypelnic twarda welna, np. ta uzywana do izolowania kominkow. ja daje stalowki, ale jak bym stosowal inny to zrobilbym tak jak podalem.

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Tue 20 Oct, 2009

dziekuje za szybką odpowiedz :) Prosze o podanie moze byc na priv jakie to kominy stalowe, dobrze? Ten komin będzie tylko kominem do kominka, nie do kotłowni.
Joanna

sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Tue 20 Oct, 2009

Witam
Co to znaczy zespolić ze stropem? Każdy komin musi być oddylatowany i odizolowany od konstrukcji drewnianej. Jeśli stosujesz komin systemowy to o ile mi wiadomo każdy z producentów produkuje specjalne obramowania i uchwyty którymi stabilizuje się komin w płaszczyźnie dachu i stropów. Drugą rzeczą jest to, iż każdy producent podaje jaka może być wysokość komina bez dodatkowego zbrojenia w postaci prętów wkładanych w narożach pustaków. Pręty te dodatkowo usztywniają komin. Popytaj o rozwiązania przedstwiaciela handlowego lub producenta komina systemowego.
Pozdrawiam

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Tue 20 Oct, 2009

Jak napisał sokmarcin,
sokmarcin wrote:Każdy komin musi być oddylatowany i odizolowany od konstrukcji drewnianej.
5cm to minimum jeżeli zastosujemy izolacje ogniowe.
Asia40 wrote:Budowlaniec mówi że komin będzie się chwiał i zaprezentował teorie, ze i tak trzeba go obmurować i zespolić ze stropem.
Pod żadnym pozorem komin (nawet systemowy) nie może dotykać konstrukcji. Przy kominku ma to szczególne znaczenie, gdyż temperatura w kanale dochodzi do 600st. C.

Samo usztywnienie prętami jest wystarczające dla komina systemowego jeżeli otwór, w który został włożony będzie szczelnie wypełniony zaprawą. Warunek - max 4m wysokości, a komin stawiany bez narażenia na napór wiatru.

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Tue 20 Oct, 2009

Z pamięci - komin winien być odsunięty od elementów konstrukcji drewnianej o minimum 30 cm, zaś jeżeli te zabezpieczone są warstwą tynku (sic!) grubości 25 mm lub w inny równoważny sposób to wówczas wystarczy 15 cm. Przepis stary, ale nadal jary.
W praktyce widywałem np krokwie przecinające komin - po co skakać z mostu na linie czy nurkować pod lodem skoro można zafundować sobie emocje nie wychodząc z domu.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 20 Oct, 2009

Kominy w konstrukcjach szkieletowych winny spelniac m.in. ponizsze wymagania:
1. Odstep od jakiegokolwiek elementu konstrukcji szkieletu 5cm. (dla przypomnienia odstep od tylnej sciany paleniska to 10cm)
2. Elementy takie jak poszycie, siding, plyty GK czy drewniane listwy wykonczeniowe moga dotykac/przylegac do sciany komina tylko pod warunkiem jesli minimalna odleglosc (w przekroju) od wew powierzchni przewodu kominowego to 30cm lub wiecej. Ta zasada nie dotyczy jednak samego szkieletu (patrz pkt 1)
3. Kazde przejscie komina przez linie sufitu/podlogi (czyli 2 na kazdy strop) wymaga szczelnego zainstalowania niepalnych zastawek ogniowych. Pozostala przestrzen (5cm do innych elementow palnych) powinna pozostac otwarta.
Kominy murowane na zewnatrz budynku maja troche inne wymagania. Powyzsze wymagania to tylko czesc zasad.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 20 Oct, 2009

roobik66 wrote:... ale jesli pani zastosuje komin z pustakow i ma watpliwosci co do nagrzewania sie komina w czasie eksploatacji, a sa podejrzenia co do niedostatecznej stabilnosci komina to dac odstep i luz wypelnic twarda welna, np. ta uzywana do izolowania kominkow. ja daje stalowki, ale jak bym stosowal inny to zrobilbym tak jak podalem.
Jest to bledne wykonanie. dozwolone sa tylko niepalne zastawki ogniowe w miejscach przeciecia lini podlogi i sufitu, pozostala przestrzen winna pozostac otwarta i nie wolno jej "zapychac" nawet materialem niepalnym.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Tue 20 Oct, 2009

Greg Olchawski wrote:Kominy w konstrukcjach szkieletowych winny spelniac m.in. ponizsze wymagania:
1. Odstep od jakiegokolwiek elementu konstrukcji szkieletu 5cm. (dla przypomnienia odstep od tylnej sciany paleniska to 10cm)
2. Elementy takie jak poszycie, siding, plyty GK czy drewniane listwy wykonczeniowe moga dotykac/przylegac do sciany komina tylko pod warunkiem jesli minimalna odleglosc (w przekroju) od wew powierzchni przewodu kominowego to 30cm lub wiecej. Ta zasada nie dotyczy jednak samego szkieletu (patrz pkt 1)
3. Kazde przejscie komina przez linie sufitu/podlogi (czyli 2 na kazdy strop) wymaga szczelnego zainstalowania niepalnych zastawek ogniowych. Pozostala przestrzen (5cm do innych elementow palnych) powinna pozostac otwarta.
Kominy murowane na zewnatrz budynku maja troche inne wymagania. Powyzsze wymagania to tylko czesc zasad.
No tak, tylko że w kraju wierzb i zalewajki obowiązują inne przepisy.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 20 Oct, 2009

abriss wrote:No tak, tylko że w kraju wierzb i zalewajki obowiązują inne przepisy.
:?:
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Wed 21 Oct, 2009

Wydaje mi się, że przywołane przez Ciebie przepisy wywodzą się zza oceanu, w Polsce nie mają mocy prawnej, a jedynie charakter wytycznych technologicznych. Mało tego, czasami stoją w sprzeczności z polskimi przepisami.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 21 Oct, 2009

na pytanie w sprawie komina stalowego odpowiadam: sa one do nabycia w hurtowniach materialow instalacyjnych zajmujacych sie takze ogrzewnictwem. nie wiem jaki pani planuje kominek , jesli jest to piec z wylotem spalin u gory to nie trzeba zamawiac wyczystki. komin sprzedaje sie w odcinkach 0.5m i 1m , trzeba pamietac o zamowieniu przejscia dachowego (dostosowanego do kata dachu) ,oraz kolnierza przeciwdeszczowego. nazw producentow chyba nie mozna podawac. powiem ze najtansza jest firma z pszczyny. co do kwesti odleglosci takiego dwuplaszczowego izolowanego komina to nie wymaga on odstepu. co nie oznacza ze mozna go wbijac przez otwory w stropie i dachu na sile.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 21 Oct, 2009

abriss wrote:Wydaje mi się, że przywołane przez Ciebie przepisy wywodzą się zza oceanu, w Polsce nie mają mocy prawnej, a jedynie charakter wytycznych technologicznych. Mało tego, czasami stoją w sprzeczności z polskimi przepisami.
Masz absolutna racje, podalem je jako wytyczne technologi. Sa one wg amerykanskiego kodu ICC, nie jest to jedyny kod ale najnowoczesniejszy.
Nie wiem czy polskie przepisy braly kiedykolwiek pod uwage budownictwo szkieletowe, ale ciekaw jestem ktore przepisy stoja w sprzecznosci, jak podajesz.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Wed 21 Oct, 2009

Kominy w konstrukcjach szkieletowych winny spelniac m.in. ponizsze wymagania:
1. Odstep od jakiegokolwiek elementu konstrukcji szkieletu 5 cm
A wg warunków technicznych winno to być 30 cm lub 15 w przypadku, który opisałem wcześniej. Chyba, że drewno zostanie zaimpregnowane przeciw ogniowi (co stoi w sprzeczności z ideą domu ekologicznego). Możliwe, że w praktyce owe 5 cm jest w zupełności wystarczające, ale jeżeli coś się stanie...

sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Thu 22 Oct, 2009

Wydaję mi się, że panowie Greg i Abriss mówicie o ty samym ale inaczej i nie potraficie się dogadać. Greg mówi zapewne o odległości od pustaka kominowego w systemie który np ma wymiar 380 mm. Abriss mówisz chyba o odległości od zew. krawędzi kanału dymowego do elementu palnego i teraz jeśli mamy pustak o wymiarach 380mm do niego wchodzi wkład ceramiczny (kanał dymowy) o średnicy 200mm to od krawędzi wkładu do krawędzi pustaka pozostaje nam 90mm na stronę. Jak dodamy do tego 50mm Grega uzyskujemy 140mm pomiędzy krawędzią wkładu a elementem łatwoplanym. Dodam jeszcze, że w większości przewodów systemowych do kominków dodaje się dodatkowo w pustaku kominowym do okoła wkładu ceramicznego izolację z wełny.
Wydaje mi się że to Panowie mieliście na myśli.
Pozdrawiam

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Thu 22 Oct, 2009

sokmarcin wrote:Wydaję mi się, że panowie Greg i Abriss mówicie o ty samym ale inaczej i nie potraficie się dogadać. Greg mówi zapewne o odległości od pustaka kominowego w systemie który np ma wymiar 380 mm. Abriss mówisz chyba o odległości od zew. krawędzi kanału dymowego do elementu palnego i teraz jeśli mamy pustak o wymiarach 380mm do niego wchodzi wkład ceramiczny (kanał dymowy) o średnicy 200mm to od krawędzi wkładu do krawędzi pustaka pozostaje nam 90mm na stronę. Jak dodamy do tego 50mm Grega uzyskujemy 140mm pomiędzy krawędzią wkładu a elementem łatwoplanym. Dodam jeszcze, że w większości przewodów systemowych do kominków dodaje się dodatkowo w pustaku kominowym do okoła wkładu ceramicznego izolację z wełny.
Wydaje mi się że to Panowie mieliście na myśli.
Myślę, ze sam lepiej wiem co myślę.
Greg odnosi się do amerykańskich instrukcji wykonawczych dla budownictwa szkieletowego, a ja do obowiązujących w Polsce przepisów. To nie jest to samo.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 22 Oct, 2009

Nie poruszylem wymagan minimalnej grubosci sciany komina lub samej jego budowy. O tych mowia odrebne wytyczne. Wymog 5 cm odstepu elementow szkieletu liczy sie od sciany zewnetrznej wymurowanego komina. Zasada min 30 cm (w przekroju) do wewnetrznej sciany kominka czy przewodu kominowego, dotyczy mozliwosci styku materialow wykonczeniowych (poszycie, GK, siding itp) z zewnetrzna sciana (lub pustakiem jak ktos wczesniej powiedzial) komina/ka.
A wg warunków technicznych winno to być 30 cm lub 15 w przypadku, który opisałem wcześniej
Nie wiem do czego dokladnie odnosza sie przepisy o ktorych mowisz, ale na pewno nie do budownictwa szkieletowego (jesli wogole sa takie przepisy w Polsce)
Przede wszystkim, przy 30 cm wymogu odstepu do sciany (pustaka) zewnetrznej komina nie byloby mozliwe jego przejscie przez stropy. Bowiem 30 cm odstepu z kazdej strony daje juz 60 cm czyli maksymalny rozstaw belek stropowych lub krokwi (w budownictwie szkieletowym). A przeciez do tego nalezy dodac jeszcze sama szerokosc murowanego komina.

Wtorna sprawa natomiast (ale tez wazna) jest iz przy 30 cm lub nawet 15 cm odstepie nie mozliwe byloby wykonczenie sufitu czy podlogi przy przejsciu komina przez stropy.
Tak wiec przepis o ktorym mowisz jest zupelnie niedostosowany do budownictwa szkieletowego lub nie ma sensu. A byc moze Twoja interpretacja jest troszke niedokladna, nie wiem. Ale przy takim rozumieniu to moznaby bylo stawiac kominy tylko na zewnatrz budynku.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Thu 22 Oct, 2009

Panowie PACE! prosze.
Pytanie zadałam, ponieważ mój dom będą budowali bardzo energiczni i szybcy górale i musze byś przygotowana z gory na rózne ewentualności i szybkie decyzje. Maja oni (ci górale) swoje sposoby budowania i mam pewne obawy, że o zgodności czegokolwiek z przepisami to raczej nie ma mowy...
Dziękuje za wypowiedzi, troche rozjaśniły moje poglądy :)
Joanna

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Thu 22 Oct, 2009

Nie pojmuję całej dyskusji jako sporu. Opisujemy dwie różne rzeczy. Nie zarzucam niczego instrukcjom, na które powołuje się Greg. Amerykanie zapewne wiedzą co robią, ale nawet najrozsądniejsza reguła w konfrontacji z przepisami prawa musi ustąpić. Prawo to prawo, dobre czy złe.
Nie zarzucam też nikomu niewiedzy, ani nie dyskredytuję wspomnianych instrukcji, które jak sądzę w USA oparte są na tamtejszych przepisach prawnych.
Istotnie u nas nie ma przepisów odnoszących się do budownictwa szkieletowego, ale przepisy o odległościach drewna od komina szkieletu tez dotyczą.

abriss
Posts: 38
Joined: Fri 26 Jun, 2009

Post by abriss » Thu 22 Oct, 2009

Wtorna sprawa natomiast (ale tez wazna) jest iz przy 30 cm lub nawet 15 cm odstepie nie mozliwe byloby wykonczenie sufitu czy podlogi przy przejsciu komina przez stropy.
Tak wiec przepis o ktorym mowisz jest zupelnie niedostosowany do budownictwa szkieletowego lub nie ma sensu. A byc moze Twoja interpretacja jest troszke niedokladna, nie wiem. Ale przy takim rozumieniu to moznaby bylo stawiac kominy tylko na zewnatrz budynku.
Odległość dotyczy elementów konstrukcyjnych, poszycia stropów już nie - trudno wyobrazić sobie dziurę w stropie i dachu wokół komina. Można też impregnować elementy konstrukcji w sąsiedztwie przewodu kominowego.
Maja oni (ci górale) swoje sposoby budowania i mam pewne obawy, że o zgodności czegokolwiek z przepisami to raczej nie ma mowy...
Pewnie nie znają, co nie znaczy, że dom stanie w ogniu bo zbliżą trochę krokiew do komina.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”