Topola na konstrukcję budynku

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
JaKuBa
Posty: 225
Rejestracja: śr 28 sty, 2009
Lokalizacja: Wejherowo

Topola na konstrukcję budynku

Postautor: JaKuBa » pt 09 lip, 2010

zakupiłem ostatnio książkę p. Wojciecha "Wymagania techniczno-montażowe ..." (gratuluję wydania, choć trochę rozczarowałem się, że to tak mała książeczka). w książce tej przeczytałem "Elementy konstrukcji powinny być wykonywane z drewna iglastego - sosny, jodły, świerka lub modrzewia a także dopuszczalna jest topola. Inne gatunki nie są dopuszczalne do zastosowania."
tymczasem na stronie http://www.muratordom.pl/eksperci/pytan ... owa_/1480/ przedstawiciel firmy Misoni, jako ekspert Muratora, na pytanie "Czy z drewna topoli można wykonać więźbę dachową?" odpowiada - "Nie. Drewno topoli nie jest zaliczane do drewna konstrukcyjnego, gdyż charakteryzuje się zbyt małą wytrzymałością mechaniczną."
no to jak to jest? można czy nie można?


Wojciech Nitka
Posty: 3643
Rejestracja: czw 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Nitka » ndz 11 lip, 2010

JaKuba,
proponuję poczytać "Warunki techniczne wykonywania i odbioru robót budowlanych. Część A: Roboty ziemne i konstrukcyjne. Zeszyt 4: Konstrukcje drewniane." wydane przez Instytut Techniki Budowlanej. Na stronie 26 autorzy piszą: "Konstrukcje i elementy konstrukcji drewnianych powinny być wykonane z tarcicy iglastej lub topoli, sortowanej wytrzymałościowo, trwale oznakowanej znakiem CE lub B, odpowiadającej klasie sortowniczej lub wytrzymałościowej określonej w dokumentacji projektowej, zgodnie z normą (PN-EN 338. Inne gatunki drewna należy stosować w przypadkach technicznie uzasadnionych."
Tyle mojego uzasadnienia.


Wróć do „Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości