Topola na konstrukcję budynku

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych

Topola na konstrukcję budynku

Postprzez JaKuBa » Pt 09 lip, 2010

zakupiłem ostatnio książkę p. Wojciecha "Wymagania techniczno-montażowe ..." (gratuluję wydania, choć trochę rozczarowałem się, że to tak mała książeczka). w książce tej przeczytałem "Elementy konstrukcji powinny być wykonywane z drewna iglastego - sosny, jodły, świerka lub modrzewia a także dopuszczalna jest topola. Inne gatunki nie są dopuszczalne do zastosowania."
tymczasem na stronie http://www.muratordom.pl/eksperci/pytan ... owa_/1480/ przedstawiciel firmy Misoni, jako ekspert Muratora, na pytanie "Czy z drewna topoli można wykonać więźbę dachową?" odpowiada - "Nie. Drewno topoli nie jest zaliczane do drewna konstrukcyjnego, gdyż charakteryzuje się zbyt małą wytrzymałością mechaniczną."
no to jak to jest? można czy nie można?
JaKuBa
 
Posty: 228
Dołączył(a): Śr 28 sty, 2009
Lokalizacja: Wejherowo


Postprzez Wojciech Nitka » N 11 lip, 2010

JaKuba,
proponuję poczytać "Warunki techniczne wykonywania i odbioru robót budowlanych. Część A: Roboty ziemne i konstrukcyjne. Zeszyt 4: Konstrukcje drewniane." wydane przez Instytut Techniki Budowlanej. Na stronie 26 autorzy piszą: "Konstrukcje i elementy konstrukcji drewnianych powinny być wykonane z tarcicy iglastej lub topoli, sortowanej wytrzymałościowo, trwale oznakowanej znakiem CE lub B, odpowiadającej klasie sortowniczej lub wytrzymałościowej określonej w dokumentacji projektowej, zgodnie z normą (PN-EN 338. Inne gatunki drewna należy stosować w przypadkach technicznie uzasadnionych."
Tyle mojego uzasadnienia.
Wojciech Nitka
 
Posty: 3251
Dołączył(a): Cz 19 sie, 2004
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości