Podłoga poddasza nieużytkowego, nieogrzewanego

Wielu inwestorów, budując dom z poddaszem nieużytkowym, wykorzystuje poddasze jako składowisko zbędnych rzeczy, zakładając na poddaszu podłogę. W większości przypadkach podłoga wykonana jest z płyt drewnopochodnych – MFP lub OSB. Ponieważ poddasze będzie pełnić funkcję magazynową, przestrzeń poddasza nie jest przewidziana do ogrzewana.

Przykład zagospodarowanego poddasza

Tego typu rozwiązanie – to WIELKI błąd.

Dlaczego ????

Strop poniżej nieużytkowego poddasza jest przegrodą zewnętrzną budynku, rozdzielającą przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej.

W przestrzeni mieszkalnej – użytkowej i ogrzewanej – wytwarza się duże ilości wilgoci, (przeciętna rodzina tylko w trakcie codziennych czynności, takich jak pranie, gotowanie, prysznic – dostarcza do powietrza około 12 litrów wody), która na zasadzie różnicy ciśnień i dyfuzji przechodzi przez warstwy stropu i trafia na płytę podłogi poddasza ograniczającą wyprowadzenie wilgoci na poddasze nieużytkowe, a stamtąd poza obręb budynku.

Jak wspomniono powyżej –  nieużytkowe poddasze jest nieogrzewane.

Przechodząca przez warstwy stropu (płytę poszycia, opóźniacz pary, izolację cieplną) wilgoć dochodzi do zimnej płyty podłogi poddasza i … skrapla się. Problem obrazuje poniższy obrazek.

Skraplająca się na zimnej płycie podłogi wilgoć,  powoduje zawilgocenie izolacji cieplnej i konstrukcji stropu; zawilgocona izolacja traci właściwości cieple, a zawilgocona konstrukcja ulega biodegradacji, pokrywając się pleśnią i grzybami.

Jak zatem prawidłowo wykorzystać nieogrzewane poddasze nieużytkowe ???

Jak wspomniano powyżej – poważnym błędem jest położenie pełnej podłogi na poddaszu nieużytkowym ograniczającej migrację wilgoci, z ogrzewanych pomieszczeń użytkowych do nieogrzewanej przestrzeni poddasza nieużytkowego.

W przypadku konieczności montażu podłogi na poddaszu nieużytkowym, rozwiązaniem umożliwiającym migrację wilgoci z pomieszczeń  użytkowych i ogrzewanych na poddasze nieużytkowe i nieogrzewane, jest wykonanie otworów w płycie podłogi poddasza lub układanie podłogi w formie desek z zachowaniem szczelin pomiędzy deskami.

Takie rozwiązanie umożliwi migrację wilgoci w przestrzeń poddasza a następnie poza obręb budynku.

       

Przykład poszycia podłogi – z otworami w podłodze poddasza nieużytkowego

      

Przykład deskowania poddasza – deski z zachowaniem szczeliny

Opracował: Wojciech Nitka,

Lipiec 2017 r.

 

 

 

 

You may also like...

12 komentarzy

 1. pg pisze:

  Poniższy obrazek dotyczy innego problemu.

 2. Marek Niedźwiedzki pisze:

  Dlaczego zatem takie rozwiązanie nie powinno być stosowane w konstrukcji ściany zewnętrznej?

 3. Marcin pisze:

  Zdecydowanie się zgadzam z autorem. Jednak pojawia się pytanie: co z tymi dziurami w płycie OSB potem zrobić ? Z biegiem czasu będą się zawalały kurzem , włosami, odpadkami itd, aż się zatkają.

  • Po prostu, od czasu do czasu przeczyścić … i po temacie.
   A tak przy okazji – skąd tyle włosów na poddaszu, by miały mieć wpływ na zatykanie się dziur w płycie poszycia podłogi ???

   • Marcin pisze:

    Przy 250m2 jakie mam to daje 2-3 tysiące dziur, wiercenie a potem sprzątanie tego i do przyjemnych należeć nie będzie. Tak sobie myślę, nie prościej dać folię paroizolacyjną o wysokim współczynniku Sd na stropie, pod płytą/wełną? Gdzieś czytałem, że tylko kilka procent (5-10) wilgoci przechodzi przez strop (reszta ucieka wentylacją na piętrze niżej), gdyby taką folią z Sd100 zatrzymać tą wilgoć to do płyty OSB nie dostałoby się nic

    • Oczywiście kombinować zawsze można.
     Tylko tyle, że te 10 procent wilgoci zostanie w domu.
     Warto zatem pomyśleć jaki to przyniesie efekt.

     • Kuba pisze:

      Panie Wojciechu lepszym wyborem będą deski z odstępem 1 cm, płyta OSB/MFP z otworami, czy na jedno wyjdzie? I jaka grubość materiału przy odstępach między jętkami 90 cm?

 4. Michał pisze:

  Panie Wojtku, a czy deski lepiej zaimpregnować, czy nie?

 5. Anna pisze:

  A jak grube deski powinny być. W przyszłości chcialabym również zagospodarowac poddasze

 6. Piotr pisze:

  Ale jezeli od dołu jest załozona folia paroizolacyjna to jak wilgoć ma przejść do góry .Chyba dotyczy to stropów bez folii paoizolacyjnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *