Podłoga poddasza nieużytkowego, nieogrzewanego

Wielu inwestorów, budując dom z poddaszem nieużytkowym, wykorzystuje poddasze jako składowisko zbędnych rzeczy, zakładając na poddaszu podłogę. W większości przypadkach podłoga wykonana jest z płyt drewnopochodnych – MFP lub OSB. Ponieważ poddasze będzie pełnić funkcję magazynową, przestrzeń poddasza nie jest przewidziana do ogrzewana.

Przykład zagospodarowanego poddasza

Tego typu rozwiązanie – to WIELKI błąd.

Dlaczego ????

Strop poniżej nieużytkowego poddasza jest przegrodą zewnętrzną budynku, rozdzielającą przestrzeń ogrzewaną od przestrzeni nieogrzewanej.

W przestrzeni mieszkalnej – użytkowej i ogrzewanej – wytwarza się duże ilości wilgoci, (przeciętna rodzina tylko w trakcie codziennych czynności, takich jak pranie, gotowanie, prysznic – dostarcza do powietrza około 12 litrów wody), która na zasadzie różnicy ciśnień i dyfuzji przechodzi przez warstwy stropu i trafia na płytę podłogi poddasza ograniczającą wyprowadzenie wilgoci na poddasze nieużytkowe, a stamtąd poza obręb budynku.

Jak wspomniono powyżej –  nieużytkowe poddasze jest nieogrzewane.

Przechodząca przez warstwy stropu (płytę poszycia, opóźniacz pary, izolację cieplną) wilgoć dochodzi do zimnej płyty podłogi poddasza i … skrapla się. Problem obrazuje poniższy obrazek.

Skraplająca się na zimnej płycie podłogi wilgoć,  powoduje zawilgocenie izolacji cieplnej i konstrukcji stropu; zawilgocona izolacja traci właściwości cieple, a zawilgocona konstrukcja ulega biodegradacji, pokrywając się pleśnią i grzybami.

Jak zatem prawidłowo wykorzystać nieogrzewane poddasze nieużytkowe ???

Jak wspomniano powyżej – poważnym błędem jest położenie pełnej podłogi na poddaszu nieużytkowym ograniczającej migrację wilgoci, z ogrzewanych pomieszczeń użytkowych do nieogrzewanej przestrzeni poddasza nieużytkowego.

W przypadku konieczności montażu podłogi na poddaszu nieużytkowym, rozwiązaniem umożliwiającym migrację wilgoci z pomieszczeń  użytkowych i ogrzewanych na poddasze nieużytkowe i nieogrzewane, jest wykonanie otworów w płycie podłogi poddasza lub układanie podłogi w formie desek z zachowaniem szczelin pomiędzy deskami.

Takie rozwiązanie umożliwi migrację wilgoci w przestrzeń poddasza a następnie poza obręb budynku.

       

Przykład poszycia podłogi – z otworami w podłodze poddasza nieużytkowego

      

Przykład deskowania poddasza – deski z zachowaniem szczeliny

Opracował: Wojciech Nitka,

Lipiec 2017 r.

 

 

 

 

You may also like...

14 komentarzy

 1. pg pisze:

  Poniższy obrazek dotyczy innego problemu.

 2. Marek Niedźwiedzki pisze:

  Dlaczego zatem takie rozwiązanie nie powinno być stosowane w konstrukcji ściany zewnętrznej?

 3. Marcin pisze:

  Zdecydowanie się zgadzam z autorem. Jednak pojawia się pytanie: co z tymi dziurami w płycie OSB potem zrobić ? Z biegiem czasu będą się zawalały kurzem , włosami, odpadkami itd, aż się zatkają.

  • Po prostu, od czasu do czasu przeczyścić … i po temacie.
   A tak przy okazji – skąd tyle włosów na poddaszu, by miały mieć wpływ na zatykanie się dziur w płycie poszycia podłogi ???

   • Marcin pisze:

    Przy 250m2 jakie mam to daje 2-3 tysiące dziur, wiercenie a potem sprzątanie tego i do przyjemnych należeć nie będzie. Tak sobie myślę, nie prościej dać folię paroizolacyjną o wysokim współczynniku Sd na stropie, pod płytą/wełną? Gdzieś czytałem, że tylko kilka procent (5-10) wilgoci przechodzi przez strop (reszta ucieka wentylacją na piętrze niżej), gdyby taką folią z Sd100 zatrzymać tą wilgoć to do płyty OSB nie dostałoby się nic

    • Oczywiście kombinować zawsze można.
     Tylko tyle, że te 10 procent wilgoci zostanie w domu.
     Warto zatem pomyśleć jaki to przyniesie efekt.

     • Kuba pisze:

      Panie Wojciechu lepszym wyborem będą deski z odstępem 1 cm, płyta OSB/MFP z otworami, czy na jedno wyjdzie? I jaka grubość materiału przy odstępach między jętkami 90 cm?

 4. Michał pisze:

  Panie Wojtku, a czy deski lepiej zaimpregnować, czy nie?

 5. Anna pisze:

  A jak grube deski powinny być. W przyszłości chcialabym również zagospodarowac poddasze

 6. Piotr pisze:

  Ale jezeli od dołu jest załozona folia paroizolacyjna to jak wilgoć ma przejść do góry .Chyba dotyczy to stropów bez folii paoizolacyjnej

 7. Daniel pisze:

  Witam, artykuł bardzo pomocny. Dołączę się do pytań do których nie było odpowiedzi.
  1.Jaka grubość deski jest odpowiednia na strychu poddasza nieogrzewanego? Chodzi o deskowanie.
  2.Jaka zalecana jest przerwa między deskami, deskowaniem strychu?
  3.Czy deski które będą ułożone na strychu należy impregnowac?
  Dziękuję w imieniu swoim i pozostałym użytkownikom.

  • Przyjmując, że rozstaw belek stropowych nie będzie większa niż 60 cm, a poddasze nie będzie powszechnie użytkowane sądzę że deska grubości 25 mm całkowicie wystarczy.
   Pomiędzy deskami wystarczy szczelina np. 5 mm. Deski nie muszą być impregnowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *