Dom w lekkim szkielecie czy dom prefabrykowany ???

Szukasz technologii w jakiej zbudować swój własny drewniany dom?
Szukasz technologii ?
Dom w technologi lekkiego szkieletu montowany na placu budowy, tzw. dom kanadyjski czy dom prefabrykowany, tzw. dom gotowy, montowany w fabryce ?
Która technologia lepsza ? Która technologia posiada plusy a która minusy ?

 

Dom w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, tzw. dom kanadyjski

Dom w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, to dom, którego konstrukcja jak i inne elementy domu montowane są na placu budowy. Taki dom w całości może podlegać bieżącemu nadzorowi weryfikującemu na bieżącą jakość robót i jakość zastosowanych materiałów. Co nie jest możliwe w przypadku domu prefabrykowanego przygotowywanego w fabryce.

Co przemawia za wyborem domu w technologii lekkiego szkieletu drewnianego:

Produkcja konstrukcji i elementów domu

Montaż elementów konstrukcji i pozostałe roboty wykonywane są na placu budowy. Firmy budujące domy w technologii lekkiego szkieletu drewnianego są w stanie zbudować każdy dostarczony im projekt domu. Nie ma potrzeby rozważania technologii, gdyż każda firma posiada swoje własne rozwiązania.

Szybka budowa

Dobra, doświadczona, kilkuosobowa ekipa montażowa jest w stanie w kilka dni zmontować konstrukcję budynku i zabezpieczyć ją przed warunkami atmosferycznymi. Oznacza to też, że nowy dom można mieć w równie krótkim terminie, jak dom prefabrykowany.

Koszt budowy

Dom zbudowany w lekkim szkielecie drewnianym może być mniej kosztowny niż budowa domu prefabrykowanego. Jednym z głównych powodów jest fakt, iż firmy budujące domy w tej technologii nie ponoszą kosztów utrzymania fabryki. Tak więc domy budowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego mogą konkurować cenowo z domami  prefabrykowanymi.

Mniej odpadów

Racjonalna budowa domu kanadyjskiego sprzyja ograniczeniu odpadów powstałych podczas budowy domu. Odpady powstałe podczas budowy domu mogą być wykorzystane na budowie kolejnego domu. Oznacza to, że będą mniejsza straty materiałowe na budowie domu, co wpłynie na obniżenie kosztów budowy.

Wysoka jakość

Wysoką jakość budowy domów w lekkim szkielecie drewnianym na placu budowy  zapewni stały nadzór nad budową w postaci inspektora nadzoru, który na bieżąco będzie kontrolował budowę, w tym jakość stosowanych materiałów. Tego nie można uzyskać przy produkcji prefabrykatów poszczególnych elementów domów gotowych, które to prefabrykaty, wykonane w fabryce i przyjeżdżają gotowe na plac budowy.

 

Wybierając dom w lekkim szkielecie montowanym na placu budowy masz pełną kontrolę na wszystkimi etapami budowy.

      

   

Domy budowane w technologii lekkiego szkieletu drewnianego

Dom prefabrykowany, tzw. dom gotowy

Dom prefabrykowany, tzw. dom gotowy, stawiany jest z gotowych elementów, przygotowywanych pod dachem, w fabryce domów. Jeśli chcesz żeby Twój dom został, na placu budowy, zbudowany szybciej niż tradycyjny dom szkieletowy o konstrukcji montowanej na placu budowy, rozważ budowę domu prefabrykowanego.

Co przemawia za wyborem domu prefabrykowanego w fabryce:

Produkcja konstrukcji i elementów gotowych

Elementy domów prefabrykowanych produkowane są pod dachem w fabrykach. Firmy produkujące elementy są w stanie sprefabrykować każdy dostarczony im projekt domu. Nie ma potrzeby rozważania szczegółów technologii, gdyż każda firma posiada swoje własne rozwiązania.

Szybka budowa

Gotowe elementy domu są przywożone na plac budowy, oznacza to, że montaż domu, na placu budowy, będzie zakończony w szybszym tempie. Co jednak nie oznacza, że nowy dom można mieć w krótszym terminie niż dom w lekkim szkielecie drewnianym. Pod uwagę należy bowiem wziąć czas potrzebny na wykonanie elementów w fabryce.

Koszt budowy

Budowanie domu z prefabrykatów nie jest mniej kosztowne niż budowa domu w lekkim szkielecie drewnianym pomimo iż montaż domu na placu budowy zajmuje krótszy okres czasu niż montaż domu w lekkim szkiecie. Trzeba bowiem uwzględnić czas pracy na przygotowanie prefabrykatów w fabryce. Ponadto cena tzw. domu gotowego musi uwzględniać koszty utrzymanie fabryki i jej zaplecza.

Mniej odpadów.

Budowa prefabrykatów w fabryce sprzyja ograniczeniu odpadów powstałych podczas produkcji prefabrykatów. Odpady z jednego domu mogą być wykorzystane przy produkcji kolejnego domu. Oznacza to, że będą mniejsza straty materiałowe na budowie domu, co też wpłynie na obniżenie kosztów budowy.

Wysoka jakość.

Prefabrykacja elementów w fabryce gwarantuje wysoką jakość robót. Proces produkcji prefabrykatów w fabryce jest na bieżąco kontrolowany. Nie ma możliwości bieżącej kontroli produkcji przez inwestora, w tym zastosowanych materiałów wbudowanych w elementy domu, co jest możliwe podczas budowy domu w lekkim szkielecie drewnianym montowanym na placu budowy.

 

Wybierając prefabrykowany dom szkieletowy wybierasz szybki sposób na montaż domu na placu budowy.

     

   

Domy  zbudowane z prefabryków, tzw. domy gotowe

 

Wybierając  dom –  w technologii lekkiego szkieletu drewnianego montowanego na placu budowy
czy dom prefabrykowany w fabryce, tzw. domu gotowego
 należy uwzględnić wady i zalety każdej technologii.

 

W zakresie wyboru firm budujących domy w lekkim szkielecie drewnianym czy też domy prefabrykowane zapraszamy na strony – www.domydrewniane.org

 

Wojciech Nitka – maj 2017

You may also like...

5 komentarzy

 1. maciej pisze:

  Artykuł napisany chyba z nudów. Tyle to wie średnio wiedzący inwestor.

  • „Średnio wiedzący inwestor” może wie. Ale nieśrednio wiedzący inwestor zadaje pytanie – „z patyków” czy prefabrykowany.
   Może zatem, choć w minimalnym stopniu pozna różnice. I to dla niego ta informacja.

 2. Ginger pisze:

  Jakoś nie mam przekonania do tych gotowych domów. Jednak wolałabym wszystkiego sama przypilnować przy budowie.

 3. Krzysiek pisze:

  Jak przedmówcy wspomnieli bardzo niewiele plusów/minusów opisano. Zasadniczo można by skrócić do wskazania różnic, czyli że prefabrykat odrobinę może wyjść drożej, ale jest szybciej montowany na placu budowy. Co do jakości – często pojawia się wspomnienie na plus dla prefabrykacji, jakoby dawała większą szansę na zachowanie wysokiej jakości wykonania przegród, szczególnie w kontekście par- i wiatro- izolacji.

 4. BK pisze:

  Panie Wojciechu. Z pełnym szacunkiem do Pana i do tego co Pan robi w zakresie propagowania budownictwa drewnianego, jednak nie mogę się zgodzić z tym co Pan napisał o różnicach, a raczej o wielu, według Pana, wadach domów prefabrykowanych. Czytając ten materiał zastanawiałem się najpierw, czy to efekt wymuszonych wypocin początkującego dziennikarza, któremu kazano napisać „coś tam” na temat j.w.
  Jednak podpis pod artykułem mówi, że tak nie jest.
  W tym momencie kolejna myśl – facet pisał to na kacu i zanim sprawdził co napisał, omyłkowo wcisnął „wyślij”… i stek bzdur poszedł w eter. Nadzieja w tym, „iż Polacy nie gęsi…”
  Chętnie Pana doinformuję w tym temacie w nadziei i pod warunkiem, że nad podpisem „Wojciech Nitka” pojawiać się będą informacje rzetelne i sprawdzone.
  Pozdrawiam
  Bogusław Kołodziejczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *