Z wizytą w fabryce domów prefabrykowanych

Prefabrykowane domy o konstrukcji drewnianej od dawna są bardzo popularne w wielu krajach, m.in. w Niemczech. Mimo to w naszym społeczeństwie ciągle pokutuje niesłuszne przekonanie, że taki dom jest nietrwały. Jak wygląda produkcja prefabrykowanych domów drewnianych?

Postanowiliśmy odwiedzić fabrykę domów prefabrykowanych, by przybliżyć temat budowy prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej. Wizyta w niej robi duże wrażenie. Po przejściu przez cały proces montażu, na końcu którego widzimy gotowe ściany, odnosimy wrażenie, że od momentu wybrania projektu do zamieszkania w wymarzonym domu mija tylko „chwila”.

fabryka-domow

montaz-sciany-dom-prefabrykowany

tynkowanie-sciany

welna-mineralna-sciana

sciana-domu-prefabrykowanego-okna

Prefabrykowane domy dawniej i dziś

Obecne metody produkcji domów prefabrykowanych różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Jedną z ciekawszych, i pewnie najbardziej zaskakującą, różnicą jest to, że konstrukcyjne elementy drewniane obecnie nie są już impregnowane. Dlaczego zrezygnowano z impregnacji? Decyzja taka została podjęta po analizie najnowszych wyników badań przeprowadzonych w Niemczech.

– W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Niemczech przebadano ponad 45 tysięcy budynków pod kątem ataku chrząszcza spuszczela pospolitego na elementy drewniane budynku. W ich wyniku okazało się, że ponad jedna trzecia domów wykazała ślady ataku szkodnika. To była bezpośrednia przyczyna, na podstawie której wprowadzono wówczas obowiązek chemicznej ochrony drewna konstrukcji dachowej. Ważne jest jednak fakt, że w tamtych latach konstrukcje dachowe były wznoszone z wilgotnego drewna, co pozwalało szkodnikowi składać jaja w jego szczelinach, a następnie ułatwiało wyklucie się larw, co skutkowało niszczeniem konstrukcji – mówi Antoni Zin, Dyrektor Zakładu Produkcji Domów Danwood.

– Zawartość wilgoci w drewnie ma kluczowe znaczenia dla eksploatacji wykonywanych z niego elementów – tym większą wagę na przestrzeni lat przywiązywano do odpowiedniego suszenia drewna przeznaczonego na elementy konstrukcyjne budynku. W latach 1984 i 2001 badanie powtórzono – zbadano chemicznie niezabezpieczone belki nośne, sklejone z technicznie wysuszonych lamel (drewno klejone warstwowo), które były wbudowane w pomieszczeniach wewnętrznych lub obszarze zewnętrznym niepoddanym oddziaływaniu warunków atmosferycznych. W wyniku tego badania nie stwierdzono belek zaatakowanych przez owady. W uzupełnieniu badania zapytano 800 zakładów produkcyjnych na terenie Niemiec o ich doświadczenia w tym względzie z drewnem suszonym technicznie. Ankieta potwierdziła wynik badań – dodaje Antoni Zin.

Okazuje się, że suszenie drewna do właściwej wilgotności oraz odpowiednie jego struganie są wystarczające, by zabezpieczyć konstrukcyjne elementy drewniane przed działaniem szkodników, grzybów oraz ognia. O rezygnacji z chemicznego impregnowania zdecydował również aspekt ekologiczny. Po to buduje się domy z drewna, żeby mieszkać w budynkach jak najbardziej naturalnych i nietoksycznych. Ponadto takie drewno nadaje się do recyklingu. O tym, że taki dom jest ekologiczny decyduje również fakt, że drewno używane do budowy jego konstrukcji pochodzi z certyfikowanych lasów, a nie dzikiej wycinki.


Drewniane elementy konstrukcyjne
Elementy konstrukcyjne z drewna klejonego nie są impregnowane, aby dom był prawdziwie ekologiczny i naturalny. Co ważne rezygnacja z potraktowania drewna chemią nie ma negatywnego wpływu na trwałość konstrukcji domu.

Należy również podkreślić, że przez wszystkie lata doświadczeń, renomowani producenci domów dopracowali proces produkcji i montażu budynków. To poprawiło jakość i trwałość budynków, która oceniana jest obecnie na ponad sto lat – niczym więc nie ustępuje trwałości domów murowanych.

W fabryce prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej

Produkcja domów jest w dużej części zautomatyzowana. Są jednak prace, które wykonują ludzie. Ponadto to człowiek steruje i nadzoruje pracę maszyn, by w porę zareagować, jeśli pojawia się ryzyko wystąpienia błędu. 
Fabryka drewnianych domów prefabrykowanych
Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe maszyny wspomagają człowieka w budowie konstrukcji domu.

Dzięki temu, że na budowę przyjeżdżają gotowe elementy domu, zminimalizowane jest ryzyko błędów wykonawczych. Ściany pozbawione są więc mostków termicznych, przez które tracone byłoby ciepło. To częsty problem domów murowanych, które powstają na placu budowy, gdzie trudno jest zachować dużą dokładność wykonania.


Ściana warstwowa
Ściany domów prefabrykowanych są przegrodami warstwowymi. Dzięki temu, że są produkowane w fabryce, są szczelne i pozbawione mostków cieplnych. Między innymi dzięki temu dom jest bardziej energooszczędny.

Własny dom w kilka miesięcy

Decydując się na dom prefabrykowany należy wybrać jego projekt, na przykład z bogatej oferty producenta domów. Każdy z nich można oczywiście modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb – poprawki w projekcie nanosi architekt pracujący dla producenta. Istnieje też możliwość zamówienia domu według projektu indywidualnego, po dostosowaniu go do standardu konstrukcji producenta.

Co ważne niektórzy producenci oferują możliwość zamówienia takiego domu wykończonego „pod klucz”. Wówczas po dostarczeniu elementów domu na budowę i ich zmontowaniu, do akcji wkracza ekipa, która wykańcza i wyposaża dom według projektu. To wygodne rozwiązanie dla inwestora, który od producenta dostaje gwarancję na wszystkie prace – począwszy od budowy domu, a na pracach wykończeniowych kończąc. Ważne jest, żeby przy wyborze firmy, której powierzymy postawienie domu zorientować się też, czy pomoże nam ona w załatwieniu formalności związanych z budową – wtedy cały proces będzie przebiegał jeszcze sprawniej.

Od wyboru projektu do wprowadzenia się do nowego domu mija najwyżej kilka miesięcy.


Ściany domu gotowe do transportu
Gotowe elementy domu transportowane są na plac budowy. Za powodzenie tego etapu prac odpowiada producent, którego ekipa montażowa czeka już na budowie.

Autor: Magdalena Kmita-Kulesza

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Instalacja monitoringu lublin pisze:

    Domy z drewna stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Warto przy budowie pomyśleć o monitoringu na budynku, żeby zabezpieczyć go przed wandalami i zapewnić bezpieczeństwo swoim najbliższym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 11 =