Page 1 of 1

Prawidłowo wykonana ściana szkieletowa

Posted: Sun 14 Mar, 2010
by malybelzyce
Witam.
Na forum jest wiele postów na ten temat ale nigdzie nie ma napisane jak to ma być zrobione poprawanie.
Chciałbym poznac dwie prawidłowe wersje konstrukcji ściany tzn ze szczeliną pomiędzy poszyciem a sciana i wersję bez szczeliny.
Po przeczytaniu wielu postów chyab wygląda to tak (poprwcie mnie jesli sie mylę. Ściana ze szczeliną (od środka):
Gips - Folia paroizloacyjna - Konstrukcja drewniana wypełniona wełną mineralną - Membrana paroprzepuszczalna (wiatroizolacja) - szczelina okolo 20mm - Płyta OSB - Styropian ryflowany - Siatka - Faktura
Ściana bez szczeliny:
Gips - Folia paroizolacyjna - Konstrukcja drewniana z wełną w środku - Płyta OSB - Folia wiatroizolacyjna - Styropian Ryflowany - siatka - faktura
Pyatm bo nie chce nigdy w zyciu popełnić błędu.

Posted: Thu 25 Mar, 2010
by Wojciech Nitka
Drugie rozwiązanie jest prawidłowe.
Pierwszy przykład jest całkowicie bez sensu - folia wiatroizolacyjna pod płytą poszycia? - styropian ryflowany na płycie poszycia bez folii wiatroizolacyjnej? Gdzie znalazłeś takie rozwiązania?
Zatem buduj zgodnie z drugim przykładem.

Posted: Fri 26 Mar, 2010
by roobik66
Stosuje sie folie wiatroizolacyjna pod poszyciem w nastepujacych przypadkach: jesli stosujemy poszycie z plyty na spoiwie cementowym i kleimy styropian na ta plyte. Przypadek drugi: jesli robi sie elewacje/ poszycie jako jednowarstwowe rozwiazanie (sklejka wodoodprna). Jednak obydwa przypadki sa w polsce praktycznie niespotykane. W kazdym razie istnieja w praktyce budowlanej za granica.

Posted: Fri 26 Mar, 2010
by Wojciech Nitka
roobik66 wrote:Stosuje sie folie wiatroizolacyjna pod poszyciem w nastepujacych przypadkach: jesli stosujemy poszycie z plyty na spoiwie cementowym i kleimy styropian na ta plyte.
Jeżeli tak uważasz, to może napiszesz jaką rolę spełnia w tym układzie folia wiatroizolacyjna?

Posted: Fri 26 Mar, 2010
by roobik66
Spotkalem sie z takim rozwiazaniem w materialach na temat szkieletowcow. Moim zdaniem pelni glownie funkcje ochrony przeciwwilgociowej konstrukcji. Jak wiatroizolacja jest szerokosci rownej wysokosci sciany to spelnia tez funkcje wiatroizolacji. Oczywiscie te rozwiazania ktore przytoczylem nie sa idealnym rozwiazaniem takim jak pelne poszycie z wiatroizoalcja i niezalezna warstwa elewacyjna z wentylacja.

Posted: Fri 23 Jul, 2010
by yeti
Witam. Firma stawia mi właśnie szkielet, z tego co wiem, to konstrukcja ma wyglądać tak:
- od wewnątrz:
1. płyta K-G
2. wszystkie instalacje
3. folia-jeszcze nie wiem jaka:) - zdaje się, że ma być z jakąś domieszką i ma dzięki temu zatrzymywać ciepło.
4. płyta OSB-3
5. konstrukcja z 15 lub 18 cm wełny - nie pamiętam ile dokładnie cm.
6. wiatroizolacja Wigofol 100
7. płyta OSB-3
8. wełna 10cm.
9. tynk
Pytanie brzmi-co z tą wiatroizolacją, czy bardzo źle jest, czy może zostać, bo opinii tutaj jest wiele, ale większość dotyczy ocieplenia styropianem.

Posted: Sun 15 Aug, 2010
by Greg Olchawski
yeti wrote:Pytanie brzmi-co z tą wiatroizolacją, czy bardzo źle jest, czy może zostać
wskazowke masz juz wczesniej
Wojciech Nitka wrote:folia wiatroizolacyjna pod płytą poszycia?
jest to niezalezne od rodzaju elewacji

Posted: Sat 25 Feb, 2012
by darek111
Witam. Z uwagi że domek mam postawiony w stanie surowym , zetknąłem się z taką opinią że wskazane jest aby w ścianie poszycia nawięrcić po kilka otworów aby łatwiej wełna mogła oddychać gdyż poszycie z OSB czy MFP jest skuteczną barierą dla pary wodnej . Czy taki pogląd jest słuszny?

Posted: Sat 25 Feb, 2012
by bart-klin
A może zamiast OSB zastosuj płytę otwartą dyfuzyjnie, mam tu na myśli płytę STEICO Phaltex. Warto się zapoznać z jej właściwościami i przekonać do tego typu poszycia a przy okazji zaoszczędzić co-nieco :wink:

Posted: Sun 26 Feb, 2012
by darek111
Tak jak napisałem dom mam już postawiony i obity płytą MFP. Stąd moje pytanie, gdyż z taka poradą się spotkałem aby nawierć po kilka otworów w płaszczyznach miedzy słupkami w celu lepszej wentylacji wełny. Na forum tutaj nikt o takim czymś nie wspominał - jeśli byłby ktoś kto mi podpowie byłbym wdzięczny.

Posted: Sun 26 Feb, 2012
by DABEKO
Kiedys chyba Rockwool zalecal takie rozwiazanie.

Posted: Sun 26 Feb, 2012
by darek111
Także jeśli powiercę te otwory to chyba błędu jakiegoś nie popełnię i nie wpłynie to negatywnie na zasady budowy domu szkieletowego ?

Posted: Sun 26 Feb, 2012
by Wojciech Nitka
darek111 wrote: poszycie z OSB czy MFP jest skuteczną barierą dla pary wodnej . Czy taki pogląd jest słuszny?
Poczytaj - http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic. ... ight=#3654 Może zmienisz zdanie.
A z tym otworami to sobie odpuść.

Posted: Sun 26 Feb, 2012
by DABEKO
Sprawdz tutaj http://www.poznan.szkielet.pl/forum/vie ... 2a6cb42b5e i tutaj http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?t=6703
Mysle, ze powinienes w tych dwoch linkach znalezc odpowiedz na swoje pytanie.

Posted: Sun 26 Feb, 2012
by darek111
Bardzo dziękuje za pomoc . Po przeczytaniu podanych linków sprawa się wyjaśniła . Jeszcze raz dziękuje i Pozdrawiam.

Posted: Tue 22 May, 2012
by brzoza
Ostatnio widziałem, że w poszyciu zamiast płyt OSB zastosowano deski gr. 25mm i steropian był klejony bezposrednio do desek( bez foli wiatroizolacyjnej). Nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem...napiszcie co o tym sądzicie...

Posted: Wed 25 Jul, 2012
by darek111
Witam. Wracam jeszcze do rozwiązania dot. wiercenia otworów w ścianie poszycia celem lepszej wentylacji.
Przeczytałem na ten temat wiele artykułów i do końca nie jestem przekonany że taka płyta np OSB , czy MFP ,gdzie wszystko jest klejone i sprasowane jest otwarta dyfuzyjnie .Przecież zanim to przepuści parę to już powstanie duże zawilgocenie - takie jest moje zdanie.
Chciałem jeszcze raz zadć pytanie ? czy powiercenie otworów jest błędem i wpływa negatywnie na konstrukcję ściany czy tylko niepotrzebnym przedsięwzięciem . Bardzo proszę o wyrozumiałość co do moich obaw no i oczywiście o konkretną odpowiedż . Dziękuje i Pozdrawiam Wszystkich budowniczych.

Posted: Thu 26 Jul, 2012
by toja
Wiercenie otworów w usztywniających płytach poszycia ścian szkieletowych nie narusza ich konstrukcji jeżeli ich wielkość lub ilość jest w granicach rozsądku:). Takie "granice rozsądku" możesz znaleźć np. w normach niemieckich. Jednak wykonywanie otworów wentylacyjnych z prawidłowo wykonanej ścianie jest zbyteczne - nie słyszałem o takich środkach zapobiegawczych.