Ocieplenie, wiatro i paroizolacja

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Ocieplenie, wiatro i paroizolacja

Post by sokmarcin » Fri 12 Feb, 2010

Witam
Mam kilka pytań do ludzi wykonujących i projektujących konstrukcje szkieletowe. Pytania dotyczą układania ocieplenia i paroizolacji, w tym celu zamieszczam schemat ideowy budynku.
Oto pytania:
1. Paroizolację układa się tylko na ścianach zewnętrznych budynku, w przypadku wystąpienia pomieszczenia nieogrzewanego (garaż) takimi są również ściany wewnętrzne pomiędzy pom. ogrzewanym i nieogrzewanym.
Czy więc na schemacie poprawnie zaznaczona została paroizloacja.

Wiatroizolacja jak rozumiem powinna zostać ułożona wyłącznie na ścianach zewnętrznych bez różnicowania typu pomieszczeń na ogrzewane i nieogrzewane?

2. Czy ściana garażowa zewnętrzna ( Nr3 na schemacie) powinna zostać wykonana całkowicie bez izolacji termicznej i co jeśli pomimo pomieszczenia nieogrzewanego chciałbym czasami dogrzać wnętrze (podczas prac przy samochodzie, w sytuacji awaryjnej -zalanie, zamarznięcie samochodu), czy jeśli ocieplę te ściany to muszę zakładać paroizolację. Ogrzewanie będzie tylko awaryjne nie zainstalowane na stałe.

3. Czy jeśli ściana zewnętrzna garażowa zostanie ocieplona, ale pomieszczenie będzie posiadało status nieogrzewanego, to ścianę po między garażem, a pomieszczeniem ogrzewanym należy traktować jako ściśle zewnętrzną i zastosować takie ocieplenie jak na całym obwodzie budynku, czy można zmniejszyć grubość ocieplenia ze względu na zaizolowanie ściany zewnętrznej garażowej?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i uwagi.
Pozdrawiam
Attachments
podkład.jpg


sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Wed 17 Feb, 2010

Witam
Czekając na odpowiedź poszperałem trochę w materiałach i doszedłem do następujących wniosków:
1. Jeśli pomieszczenie jest nieogrzewane w jego ścianach nie powinno się układać izolacji termicznej, a wszystkie ściany wewnętrzne oddzielające to pomieszczenie od strefy ogrzewanej powinno się traktować pod względem izolacyjności jako ścianę zewnętrzną ( w uproszczeniu bo temperatura w pomieszczeniu ogrzewanym nigdy nie będzie taka jak na zewnątrz budynku). jedyna różnica pomiędzy taką ścianą, a ścianą zewnętrzną będzie polegała na tym, ze nie będzie na niej ułożonej wiatroizolacji i będzie (w przypadku garażu) pokryta podwójną płytą k-g zieloną.
2. W przypadku układania izolacji termicznej w ścianach zewnętrznych garażu należy przekwalifikować to pomieszczenie na ogrzewane i założyć temperaturę np. jak dla pomieszczeń magazynowych. Wtedy należy ułożyć wiatroizolacje i paroizolacje po obwodzie całego budynku a ściany pomiędzy garażem i resztą domu traktować jako wewnętrzne. Tu mam wątpliwość czy taka ściana nie powinna być trochę lepiej ocieplona ze względu na ucieczkę ciepła z pomieszczeń o temp. +20st. C do garażu o temp. np +8st. C.?

Zwracam się z prośbą do znawców tematu jak Pan W. Nitka lub G. Szostak o odpowiedź czy do właściwych wniosków doszedłem, czy też jeszcze w rozumowaniu popełniam błąd. Nie ukrywam, że bardzo zależy mi na rozwianiu moich wątpliwości.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”