gotowe wiązary a strop

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

gotowe wiązary a strop

Post by Tomek1702 » Thu 30 Dec, 2010

Witam. Chciałbym w moim domu zastosować wiązary dachowe, konstrukcyjnie wyliczone zostały co 60cm. Czy przy takim rozstawie nie bede miał problemow ze stropem (poddasze użytkowe bez łazienki).


tonyfabio
Posts: 57
Joined: Tue 04 May, 2010

Re: gotowe wiązary a strop

Post by tonyfabio » Thu 30 Dec, 2010

Tomek1702 wrote:Witam. Chciałbym w moim domu zastosować wiązary dachowe, konstrukcyjnie wyliczone zostały co 60cm. Czy przy takim rozstawie nie bede miał problemow ze stropem (poddasze użytkowe bez łazienki).
A maja wiązary do stropu? Bo nie bardzo rozumie.

Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

Post by Tomek1702 » Thu 30 Dec, 2010

pas dolny wiazara jest stropem

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Thu 30 Dec, 2010

Problemów nie będzie jeżeli zastosujesz wiązary prefabrykowane łączone na płytki kolczaste. W projektach konstrukcyjnych można czasami trafić na wiązary łączone za pomocą płytek perforowanych i gwoździ, ale nie polecam tego rozwiązania.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Tue 04 Jan, 2011

Tomek1702 wrote:Chciałbym w moim domu zastosować wiązary dachowe, konstrukcyjnie wyliczone zostały co 60cm. Czy przy takim rozstawie nie bede miał problemow ze stropem
To musi byc koniecznie w projekcie i wymaga wlasciwego zaprojektowania takich wiazarow. Rozstaw 60cm jest typowy. Sposob lacznia elementow wiazarow pozostaw jednak producentowi. Dostawcy systemow takich jak Mitek lub Alpine stosuja plytki kolczaste. Ale nie sa to jedyne sposoby choc obecnie najczesciej stosowane. Plytki wymagaja jednak okresowych inspekcji w rejonie calego dachu ze wzgledu na sezonowa prace/ruchy drewna i laczenia przy pomocy plytek kolczastych sa szczegolnie podatne w miare uplywu czasu. Niestety niewielu o tym wie. Pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

Post by Tomek1702 » Wed 05 Jan, 2011

wiazary bedą wykonane zgodnie z obliczeniami konstrukcyjnymi i projektem dla poddasza użytkowego, przez producenta wiazarów. Martwi mnie tylko ta odległość 60cm jeżeli chodzi o strop (wykonując strop drewniany tradycyjnie zastosowałbym bym odległość max 40cm). Czekam na dalsze opinie a za te już wystawione dziękuje.

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Wed 05 Jan, 2011

Na jakiej podstwie uzylbys rozstawu 40cm? Czy masz wlasciwa wiedze na ten temat, zwlaszcza w zakresie projektowym i obliczen, czy moze tylko 40cm lepej brzmi i to wszystko?
Jaka jest strzalka ugiecia dla tego stropu na poddaszu? Jakie zostaly przyjete obciazenia stale i zmienne? Jaki jest przekroj i dlugosc pasa dolnego w czesci na ktorym spoczywa poszycie dla stropu? Jaki typ ogrzewania bedzie na poddaszu? Jakiego typu materialy na podloge zamierzasz uzyc?
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Tomek1702
Posts: 70
Joined: Sun 05 Dec, 2010

Post by Tomek1702 » Wed 05 Jan, 2011

wiedzy nie mam ogromnej ale nie jestem też zielony w tych sprawach. mam projekt domu w którym jest tradycyjny strop drewniany i max rozstaw to 40cm a nad salonem nawet 25cm. Wiem że wszystko zależy od wielu czynników. Chce zastosowac wiązary ponieważ wydają mi sie lepsze jezeli chodzi o więżbę. Konstruktor wyliczył mi taki rozstaw wiazarów biorac pod uwagę wszystkie czynniki. Powinienem mu zaufać i sie nie martwić ale po to jest forum żeby pytać innych o opinie. dodam że projektant mojego domu zezwolił na zmiane więzby na wiązary. Nie oczekuje oceniania mnie tylko stropu w rozstawie co 60cm dziekuje

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Wed 05 Jan, 2011

Greg Olchawski wrote:Plytki wymagaja jednak okresowych inspekcji w rejonie calego dachu ze wzgledu na sezonowa prace/ruchy drewna i laczenia przy pomocy plytek kolczastych sa szczegolnie podatne w miare uplywu czasu. Niestety niewielu o tym wie.
Fajnie że o tym wspomniałeś, bo większość inspektorów i kierowników budów ślepo wierzy w ich trwałość. Pytanie do rozważenia dla inwestorów - jak to sprawdzić, gdy wiązary są obudowane?

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 06 Jan, 2011

No i teraz nasuwa mi sie pytanie...??? Po 10 latach jednak te plytki kolczaste sie poluzowaly i co wtedy? Zmiana dachu? Totalny remont?

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 06 Jan, 2011

Tomek1702 wrote:wiedzy nie mam ogromnej ale nie jestem też zielony w tych sprawach. mam projekt domu w którym jest tradycyjny strop drewniany i max rozstaw to 40cm a nad salonem nawet 25cm. Wiem że wszystko zależy od wielu czynników. Chce zastosowac wiązary ponieważ wydają mi sie lepsze jezeli chodzi o więżbę. Konstruktor wyliczył mi taki rozstaw wiazarów biorac pod uwagę wszystkie czynniki. Powinienem mu zaufać i sie nie martwić ale po to jest forum żeby pytać innych o opinie. dodam że projektant mojego domu zezwolił na zmiane więzby na wiązary. Nie oczekuje oceniania mnie tylko stropu w rozstawie co 60cm dziekuje
Nie oceniam Ciebie tylko zadaje pytanie na jakiej podstawie praktycznie kwestionujesz obliczenia inzyniera? Jak wczesniej juz napisalem, rozstaw 60cm jest TYPOWY i w to ze jest inny od zwyklych belek stropowych w Twoim projekcie nie znaczy ze cos jest nie tak. Byc moze to Twoje pozostale stropy zostaly przeprojektowane?

Sam fakt ze rozstaw belek ma 25cm czy 40cm jeszcze nic nie mowi. Rownie wazny jest przekroj tych elementow. Mozna bowiem miec rozstaw 25cm i nadal zbyt slaby strop!

Na forum jest tylko kilka osob ktore mogla wyrazic generalna opinie na ten temat, jednak zaden z nas bedac przy zdrowych zmyslach nie bedzie kwestionowal wyliczen Twojego inzyniera nie posiadajac wlasnych kontra obliczen. A do tego potrzeba by bardzo wielu danych ktorych nie podajesz. Pozdrawiam
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Greg Olchawski
Posts: 723
Joined: Fri 02 Mar, 2007
Location: Floryda/Poznan

Post by Greg Olchawski » Thu 06 Jan, 2011

Marcin L wrote:No i teraz nasuwa mi sie pytanie...??? Po 10 latach jednak te plytki kolczaste sie poluzowaly i co wtedy? Zmiana dachu? Totalny remont?
Jest na to kilka sposobow o ktorych nie bede tu wspominal, bowiem generalna zasada w przypadku strukturalnych elementow jak wiazary jest koniecznosc skontaktowania sie z dostawca takiego produktu i tam szukanie porady co z takim fantem zrobic.
Moge za to powiedziec cos co bardziej przyda Ci sie jako wykonawcy:
-upewnij sie ze drewno ktore wykorzystano do budowy wiazarow jest o jak najmniejszej wilgotnosci.
-bezapelacyjnie przestrzegaj wszystkich regul jak instalowac i obchodzic sie z wiazarami.
Bardzo wiele problemow z wiazarami wynika wlasnie z nieprzestrzegania w/w zasad.
Class-1 License, Building Construction (Comercial & Residential), St.Johns Co, Florida (USA)
Class-2 License, Carpentry (Structural, Rough/Frame & Finish), St.Johns Co, Florida (USA)
NAHB (National Association of Home Builders)
obecnie: Poznań, PL

Grzegorz Szostak
Posts: 1601
Joined: Sun 21 Aug, 2005
Location: Siedlce
Contact:

Post by Grzegorz Szostak » Sun 09 Jan, 2011

Marcin L wrote:No i teraz nasuwa mi sie pytanie...??? Po 10 latach jednak te plytki kolczaste sie poluzowaly i co wtedy? Zmiana dachu? Totalny remont?
To większy problem niż się wydaje. Zapytaj ekipy (pracowników) wykonujących poszycia dachów na dużych obiektach z wiązarami jak sobie radzą z ułożeniem gdy wszystko się rusza podczas prac pomimo stężeń wykonanych zgodnie (chyba) z projektem.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”