przyziemie budynku - mostek termiczny

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

przyziemie budynku - mostek termiczny

Post by sokmarcin » Mon 23 Apr, 2012

Witam
Poszukuję rozwiązania problemu mostka termicznego w miejscu połączenia podwaliny z płytą fundamentową lub wieńcem (załączam szkic). Na szkicu wszystko jest zgodnie ze stosowanymi rozwiązaniami ale miejsce połączenia podwaliny z fundamentem staje się mostkiem liniowym. Czy znacie jakieś rozwiązania by przy takiej konstrukcji ściany pozbyć się mostka, czy może pominąć ten szczegół i uznać go jako mało istotny?
Pozdrawiam
Attachments
Przyziemie budynku.jpg


nydar1957
Posts: 201
Joined: Sat 02 Apr, 2011

Post by nydar1957 » Mon 23 Apr, 2012

Proponuję tak. Chudziak i ława na jednym poziomie. Na ławie podwalina np. 2 x 4 cm.Na chudziaku styropian min. 15cm i na to posadzka min. 7 cm. Taki układ spowoduje, że podwalina będzie poniżej góry styropianu na chudziaku o 7 cm. Tak zrobiłem i działa.

sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Tue 24 Apr, 2012

Dzięki za zainteresowanie.
Problem w tym, iż podniesienie konstrukcji ściny w stosunku do posadzki jest celowe. Unikam wylewania betonu na ścianę i wprowadzania dodatkowej wilgoci do niej. Bardziej mi chodzi o sposób zaizolowania podwaliny od zewnątrz.
Pozdrawiam

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 24 Apr, 2012

Wejdź na stronę - http://www.ornl.gov/sci/buildingsfounda ... n4-3.shtml
Na pewno coś najdziesz dla siebie.
A to jest link do całej pozycji - http://www.ornl.gov/sci/buildingsfounda ... ndex.shtml

sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Tue 24 Apr, 2012

Dziękuję panie Wojtku za pomoc. Strona świetna. Jednakże nie rozwiązała do końca moich wątpliwości. Prezentowane na proponowanej stronie rozwiązania również posiadają mostek termiczny przy połączeniu podwaliny z fundamentem. Chodzi o to, że w przy dolnej desce podwaliny po obu stronach ściany spotykają się poziome elementy rusztu drewnianego do zamocowania poszycia zew lub wew. Dopiero pomiędzy ten ruszt układamy dodatkowe warstwy wełny mineralnej. Jest to chyba jedno z trudniejszych miejsc do wyeliminowania mostka termicznego. Myślałem o podniesieniu warstwy styropianu z fundamentów a tym samym podniesieniu elewacji drewnianej ciut do góry ale nie jestem przekonany co do poprawności takiego rozwiązania.
Pozdrawiam

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 25 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Wed 25 Apr, 2012

Dzięki za odpowiedź TERMIT. Jest to pewien pomysł. Trochę komplikuje prace betonowe ale jest rozwiązaniem problem.
Ja wymyśliłem sobie coś innego. Otóż podniósł bym dolny element rusztu kilkanaście centymetrów nad podwalinę a u dołu zastosował profil stalowy typu C z blachy ocynkowanej gr. 0,7mm tak by umożliwić sobie złapanie elementów rusztu pionowego i elewacji.
Myślicie, że zda to egzamin?
Pozdrawiam

User avatar
TERMIT
Posts: 486
Joined: Mon 12 Mar, 2012

Post by TERMIT » Wed 25 Apr, 2012

Post usunię™ty na prośbę autora.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 26 Apr, 2012

Rozwiazanie ktore proponuje Termit jest przezemnie stosowane - wysuwam na 1-2 cm konstrukcje (z OSB liczac) na to daje wiatroizolacje i listwy znacznie ponizej poziomu podwaliny do listew przykrecam styropian o 2 grubosciach w celu uzyskania roznicy grubosci elewacji i lacze to szczelnie z izolacja fundamentow - w dolnej czesci elewacji umieszczam frontalnie kratki wentylacyjne.
Sciana jest wentylowana po calosci, mostek w miare zniwelowany i calkiem ladnie to wyglada.

sokmarcin
Posts: 66
Joined: Mon 18 Jun, 2007

Post by sokmarcin » Thu 26 Apr, 2012

Witam
Marcin L, a mógłbyś wrzucić taki odręczny szkic jak wygląda twoje rozwiązanie? A może masz zdjęcia z takiego miejsca.
Doprecyzuje może jeszcze opis szczegółu zaprezentowanego przeze mnie.
Otóż ściana fundamentowa izolowana jest styropianem 100mm zaś ściany szkieletowe tylko wełną mineralną.
Na szczególe brak jest opisanej wiatroizolacji którą chciałbym nałożyć na ostatnią warstwę wełny mineralnej (a nie na OSB 3).
Kratkę wentylacyjną najlepiej chyba zamontować na ostatnim elemencie elewacji.



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”