fundament z pustką powietrzną

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
monika72
Posts: 8
Joined: Thu 08 Jun, 2006

fundament z pustką powietrzną

Post by monika72 » Tue 11 Jul, 2006

Jak powinien prawidłowo wyglądać fundament z pustką powietrzną? Jaka powinna być izolacja pozioma i pionowa takiego fundamentu, czy ma to być zakopany "goły" beton?
Jaka grubość izolacji cieplnej (wełny) i płyt OSB 3 (zaznaczam, że będę kładła terakotę)? Wszystkie opisy i rysunki obejrzałam w opisach wymagań na tej stronce, ale chodzi mi o konkretne wymiary i parametry.
Drugie pytanie:
pod podwalinę należy podłożyc piankę lub wełnę chroniącą przed przewietrzaniem. Jak to się ma do zalecanych otwrów w fundamentach służacych do wentylacji podłogi.

I pytanie "z innej beczki":
Czy do wentylacji poddasza użytkowego wystarczą tylko otwory w ścianach szczytowych?

Pozdrawiam
monika72


Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 11 Jul, 2006

Wystraczy, że zrobisz podobnie jak w tradyccji - ława fundamentiwa (czy potrzebna i jakie winna mieć wymiary - winien określać projekt po dokonaniu badań gruntu), izolacja pozioma, ściany fundamentowe - pustaki betonowe lub beton monolityczny, izolacja cieplna pionowa (zewnętrzna lub wewnętrzna), izolacja pionowa przeciwwilgociowa.

Grubość izolacji cieplnej w stropie na pustką podpodłogową winna wynosić min. 20 cm - jak dla przegrody zewnętrznej poziomej. Co do płyty OSB - jako poszycie podłogi - grubość należy przyjąć głównie ze względu na osiowy rozstaw belek stropowych. Niestety, nie podajesz rozstawu.
pod podwalinę należy podłożyc piankę lub wełnę chroniącą przed przewietrzaniem. Jak to się ma do zalecanych otwrów w fundamentach służacych do wentylacji podłogi.
Chodzi o kontrolę przewietrzania.
Czy do wentylacji poddasza użytkowego wystarczą tylko otwory w ścianach szczytowych?
Podasze użytkowe czy nieużytkowe?

monika72
Posts: 8
Joined: Thu 08 Jun, 2006

Post by monika72 » Tue 11 Jul, 2006

1. izolacja pionowa, pozioma, izolacja cieplna pionowa (zewnętrzna lub wewnętrzna), izolacja pionowa przeciwwilgociowa - co to konkretnie oznacza, jakie są to materiały?

2.Rozstaw belek co 40 cm.

3.Chodzi mi o wentylację poddasza użytkowego, będzie to podniesiony o 50 cm Szyper dr.
monika72

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Tue 11 Jul, 2006

Ad 1. Wszystkie te elementy winien okreslać projekt, a znając projekty MTM Styl, jestem przekonany, że Twój projekt je określa.

Ad 2. Przy osiowym rozstawie belek - 40 cm, jako podkład pod płytki ceramiczne proponuję płytę OSB/3, dwa x 18 mm,

Ad 3. Wentylację poddasza użytkowego (rozumiem - pomieszczeń użytkowanych, przeznaczonycn na stały pobyt ludzi) zapewnia się poprzez wentylację poszczególnych pomieszczeń, czy też wszelkie inne systemy wentylacyjne typu rekuperator itp. Nic do tego nie mają otwory w ścianach szczytowych, które ewentualnie mogą wentylować poddasze nieużytkowe.

monika72
Posts: 8
Joined: Thu 08 Jun, 2006

Post by monika72 » Tue 11 Jul, 2006

ad. 1 projekt MTM ma fundament na płycie ze styropianem, a wykonawca u którego wyceniam ten dom proponuje mi fundament z pustką. W związku z tym chciałabym sprawdzić czy nie wciskają mi lipy. Bardzo prosze o info na temat ww izolacji.

ad 2. czy między te płyty należałoby wsadzić jakąś izolację, jeśli tak to jaką?

ad 3. w takim razie jak powinna wyglądać wentylacja na poddaszu o pow. 10-12 m2 z ocieplonym dachem?
monika72

Andrzej W
Posts: 43
Joined: Sat 08 Jan, 2005
Location: Gdynia

Post by Andrzej W » Sun 16 Jul, 2006

Projekt powinien takze okreslac grubosc plyt. Ja w koncu zdecydowalem sie na plyte OSB3 22mm przy rozstawie 600mm (tam gdzie nie ma plytek). W lazience pod plytki dalem 2x22mm. Na razie jest w porzadku ale to dopiero 3miesiace. Z punktu widzenia oszczednosci materialu lepiej wykorzystac ta sama plyte co na reszte podlogi polozona 2x. Teoretycznie podobny skutek powinno miec zageszczenie usztywnien tak aby odstep zmniejszyl sie o polowe ale sie tego balem - bo nie jestem zawodowcem w tej dziedzinie i nie chcialem eksperymentowac na moim domku. Zaleta tego bylby rowny poziom podlogi. Panie Wojtku czy moze Pan to potwierdzic?



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”