Wysychanie drewna na konstrukcji

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Locked
Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Wysychanie drewna na konstrukcji

Post by Wojciech Nitka » Tue 24 Nov, 2009

Wedlug badań niemieckich podczas wysychaniu drewna na konstrukcji budynku (tu konkretnie dach) o 1,0% wilgotności uwalniane jest ok. 100 g wody na każdy metr kwadratowy połaci dachu. Przy wysychaniu i obniżaniu się wilgotności o 10% - uwalnia się 1.000 g wody na każdy meter kwadratowy. Itd.
Badania dotyczą konstrukcji dachowej - krokwie 8 x 18 cm w rozstawie co 70 cm.


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 25 Nov, 2009

Kazdy chyba wykonawca woli budowac z suchego drewna. Ale robi sie z tego co jest. W folderkach dostawcow materialow budowlanych za granica tez wszystko prezentuje sie swietnie, ale czesto dostarczony material potrafi byc dosc wilgotny , miec potezne obliny, niedostrugania, nie ma nawet tych slynnych zaokroglen krawedzi. Jak sie trzyma zasady ze przrgrody sa paroprzepuszczalne na zwenatrz to niema powodow do paniki.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Thu 26 Nov, 2009

roobik66 wrote:Ale robi sie z tego co jest
Nie moge zgodzic sie z tym stwierdzeniem, drewno jako podstawowy material konstrukcyjny powinno byc najlepszej jakosci, a jego wilgotnosc jest tu bardzo istotna.
roobik66 wrote:Jak sie trzyma zasady ze przrgrody sa paroprzepuszczalne na zwenatrz to niema powodow do paniki.
Po raz kolejny nie moge sie zgodzic z tym stwierdzeniem, zamontowanie paroizolacji na nie dosuszoa konstrukcji, w znacznym stopniu ogranicza mozliwosc jej wysychania. Zreszta suszenie komorowe tarcicy to nie tylko zagadnienie dotyczace wilgonosci drewna, trzeba pamietac rowniez ze ten proces niszczy zarodniki grzybow i plesni, a obnizenie wilgotnosci drewna ponizej 18% wyklucza ponoc degeneracje biologiczna elementow drewnianych :roll:

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 26 Nov, 2009

Powiem ci tak . W trakcie produkcji tarcicy w na zautomatyzowanych liniach w krajach rozwinietych jest ona oczywiscie suszona. Ale nawet tam nie jest to 100% produkcji tarcicy. Czesto na spore nawet budowy dostarcza sie tarcice z tradycyjnych tartakow, przepuszczona tylko przez strugarke czterostronna. Ja pracoawalem w nie tak znowu malych firmach (ok. 20 osob) i nawet takie firmy oferuja tylko awoje wykonawstwo , a inwestor dostarcza material. Nie ma ze my z tego nie robimy , bo to jest mokre i krzywe i nie ma zaokroglonych krawedzi. Odnosnie suszenia tarcicy w Polsce to moge sie wypowiadac bo mam doswiadczenie w tartacznictwie. Nie spotkalem sie w polsce z komora suszarnicza dluzsza ni 3.5m. Co nie znaczy ze nie ma tkich wogole, byc moze sa. Tarcice niesprzedana 50 zalegajaca na placu przepuscza sie przez strugarke czterostronna na wymiary kanadyjskie. A klient mysli ze ma drewno suszone komorowo.

Asia40
Posts: 75
Joined: Mon 06 Mar, 2006
Location: z Polski
Contact:

Post by Asia40 » Sun 29 Nov, 2009

Mój wykonawca więżby dachowej powiedział, ze buduje z mokrego drewna, na tartak z lasu i zaraz na dach - podobno nie będzie się skręcało i krzywiło
Joanna

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Sun 29 Nov, 2009

roobik66 wrote: Czesto na spore nawet budowy dostarcza sie tarcice z tradycyjnych tartakow, przepuszczona tylko przez strugarke czterostronna. Ja pracoawalem w nie tak znowu malych firmach (ok. 20 osob) i nawet takie firmy oferuja tylko awoje wykonawstwo , a inwestor dostarcza material. Nie ma ze my z tego nie robimy , bo to jest mokre i krzywe i nie ma zaokroglonych krawedzi.
Czy możesz podać konkretny przykład, gdzie spotkałeś się z tarcicą dostarczoną na budowe prosto z tartaku? Jedną z cech gospodarek zachodnich jest mocno rozwinięty rynek branży usługowej w budownictwie przejawia się to miedzy innymi istnieniem dużych sieci dostawców materiałów, których produkty spełniaja określone normy. Firmy takie np. OPTIMERA http://www.optimera.no/ posiada własne tartaki, suszarnie i sieć sprzedaży, również zakłady produkcyjne. Produkty dostarcza także do innch sieci takich jak Maxbo http://www.maxbo.no/, Byggmakker http://www.byggmakker.no/ itd. W tych firmach zaopatrują się wykonawcy, inwestor finansuje inwestycję i na ogół niezawraca sobie głowy materiałami na które wykonawcy mają dobre rabaty. Twierdzenie że na budowy trafia często tarcica prosto spod traka jest mocno nieprzystająca do rzeczywistości.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Sun 29 Nov, 2009

Asia40 wrote:Mój wykonawca więżby dachowej powiedział, ze buduje z mokrego drewna, na tartak z lasu i zaraz na dach - podobno nie będzie się skręcało i krzywiło
Może to i dziwne ale ja więżbę mam też prosto z lasu bo niby zawsze tak robią i pytanie do fachowców co o tym sądzą.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Sun 29 Nov, 2009

dwronka wrote:więżbę mam też prosto z lasu bo niby zawsze tak robią
To do budowy domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej bierze się firmy, które zawsze robią z drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego. Firmy, które budują domy z drewna "prosto spod piły" niestety, nie powinne mieć racji bytu. Co znaczy "zawsze tak robią"? Czy jak popełnią błędy, np. w doborze folii, czy popełniają inne błędy, to też będziesz tłumaczył "zawsze tak robią". Wierz mi, gdybym był Twoim inspektorem nadzoru, kazałbym wymienić całą więźbę.
Zastanów się tylko po co suszy się komorowo i czterostronnie struga, a do tego poczytaj dokładnie mój post powyżej. I sam sobie odpowiedź co o swojej wieźbie powinieneś pomyśleć.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Mon 30 Nov, 2009

Odpowiedz do Piotr tomrera , konkretne przyklady : dwa czteromieszkaniowe domy przy zjezedzie ( przy samym skrzyzowaniu) na camoingfjord Auardal, Drewno z miejscowego tartaku. Mokre az trzeba bylo odkuwac jedno od drugiego. Domy stoja i maja sie bardzo dobrze. Haugesund , Gulhuset , drerwno z optimery wlasnie , ani suche, ani proste ,a slynnych fazek nie mozna bylo w zaden sposob zauwazyc. Sprawa stosowania mokrego drwena na konstrukcje wyglada tak ze drewno przestaje pracowac dopiero przy ok 8% doszuszenia. Slynne 18% to nie jest zadne suche , placenie za suszenie jest w tym przypadku wyrzucaniem pieniedzy. I tak trzeba bedzie latac ze heblem elektr. i rownac albo nabijac ruszt. Dobry sposob na suszenie drewna to sztaple obciazone bloczkami, ale nie zawsze jest na to czas. Zamawiajac suszenie drewna w prymitywnych polskich suszarniach tartacznych mozna uzyksac dobre produkty dla przemyslu lotniczego ( smigla). Ciesle z praktyki wiedz ze mniejsze klopoty sa z deformacja zmontowanej konstrukcji niz z wykonaniem konstrukcji z s fantazyjnie powykrecanego drewna suchego.

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Mon 30 Nov, 2009

I po co bzdury wypisujesz? Może najpierw poczytaj trochę książek i wymagań w zakresie budownictwa szkieletowego, a potem pisz. To, że ktoś tak a nie inaczej buduje to jego sprawa. Ale nie pisz więcej takich bzdur, że to jest powszechne i proszę, nie zaśmiecaj swoimi wymysłami Forum.
To samo co piszesz o "prymitywnych polskich suszarniach tartacznych". Co Ty wiesz na ten temat, że tak autorytawnie się wypowiadasz?
Proszę, przestań wypisywać już te bzdury, a weź się raczej za czytanie książek. Podobno jedną dla takich jak Ty już w Norewgii wydali. Widocznie zdali sobie sprawę, że tacy jak Ty, o takim myśleniu psują im rynek budownictwa. Moze zatem warto byś się z tą książką zapoznał.

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Tue 01 Dec, 2009

:mrgreen: racja
To ze gdzies tam w Norwegii ktos cos zle robi to nie znaczy ze trzeba to powielac. Wiele osob wyjezdza gdzies za granice i pracuja jako ciesle z miotła w reku, potem pojawia sie na forum i wypisuje takie glupoty. Fakt ze technika obrobki drewna jest np. w Skandynawii lepsza niz nasza ale pisanie o "prymitywnych polskich suszarniach tartacznych". To lekka przesada. :roll:
Roobik 66 proponuje zmienic firme, w ktorej pracujesz, zreszta z tego co piszesz to niedlugo bedzie istniec sadzac po technologii jaka stosuja na swoich budowach .

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Tue 01 Dec, 2009

Nie daj Boze by taki roobik66 wrocil do kraju i rozpoczol budowe domow szkieletowych. Nic, tylko ostrzgac wszystkich przed taka firma.
roobik66 - siedz tam w tej Twojej Norwegii i nie probuj wracac i psuc rynku polskiego.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Tue 01 Dec, 2009

Tu musze odpowiedziec panom Nitce, Marcinowi L i JaKuBo-wi. Panowie ja zawze twierdze i nawet tu pisalem ze mi wygodniej jest budowac z suchego i struganego drewna, a nawet jeszcze wygodniej z elementow to sie chyba nazywa engineers lumbers, np. z I-bjelken. Po pierwsze nie mowie ze budowanie z mokrego drewna za granica jest bardzo powszechne, ale recze ze nie raz sie spotkalem. Naprawde zostaly tam jeszcze tradycyjne tartaki i maja zbyt. Tak jak pisalem uzywalem mokrego drewna, poniewaz bylo to w zime to trzeba je bylo odkuwac od siebie. Sprawa poczytania ksiazek, to polecalbym raczej Panom, w ksiazce (zasadniczo rysunkowej, ale ma tez troche tekstu; taka niebieska, tytul chyba "Graphic guide of wood frame construction", nie pamietam dokladnie tytulu, ale cos w tym stylu) sa podane rozne rozwiazania wariantowe wykonywania konstrukcji i jest tam zaznaczone, ktore rozwiazania polecane sa przy zastosowaniu mokrego drewna. Temat dotyczy glownie stropow/podciagow, ale nie tylko, podane sa metody jak zacinac krokwie zeby po doschnieciu dochodzily do ridge boardu. Druga sprawa markety optimera a zwlaszcza maxbro czy byggcoop to zasadniczo sklepy do it yourself, ewentualnie dla bardzo drobnych firm. Jest tam oferta dla osob ktore nie maja dwoch lewych rak i sa w stanie samemu cos zrobic, ale nie sa jednak zasadniczo fachowcami, dlatego dostepna tam oferta jest tak skonstruowana aby im ulatwic prace. Natomiast na wieksze budowy material jest dostarczany takze od innych dostawcow. Fachowcy (prawdziwi) sa w stanie zrobic dom nawet jak im sie dostarczy okraglaki prosto z lasu. Wprawdzie jeszcze sie z tym nie spotkalem, ale bym sobie poradzil. Sprawa trzecia, jak juz pisalem tworzenie wg budownictwa szkieletowgo czy drewnianego wogole aury wysokiej techniki nie sluzy upowszechnieniu tych naprawde ciekawych i dobrych technologii. Mozna np. uzywajac samych najdrozszych rozwiazan i materialow i zatrudniajac droga firme wydac 100.000 zl na 30-metrowy domek Kama, i mozna za te same pieniadze z powodzeniem zbudowac (caly czas mam na mysli mat. +rob.) 120-metrowy domek Sollund ( www.hedalmanebyhus.no ). Trzeba po prostu ruszyc glowa, a po drugie sie nie wyglupiac przy procesie budowy. Naprawde nie jest to technika kosmiczna. A na koniec dodam jescze adres gdzie mozna sobie wziac wzory innych domow ladnych i wygodnych oraz tanich w budowie (Karita, Kirsten), www.mesterhus.no . A i zwolennicy nowoczesnej architektury znajda cos tam dla siebie. Panow pozdrawiam, ja napisalem powyzsze posty nie po to zeby macic tylko zeby podzielic sie moimi obserwacjami i doswiadczeniami.

dwronka
Posts: 394
Joined: Sun 17 May, 2009

Post by dwronka » Tue 01 Dec, 2009

roobik muszę Cię zaskoczyć ale są suszarnie dluższe niz 3,5 m - http://www.tartakmalinka.pl/img/galeria/duze/009.jpg

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 02 Dec, 2009

dwronka , pisalem ze byc moze sa. Ale w calkiem sporym tartaku mialem do czynienia tylko z taka szuszarnia do drewna stolarskiego w zasadzie bo wchodzily max 3.5m.

Piotr tomrer
Posts: 192
Joined: Sat 15 Sep, 2007
Location: Notteroy-Norwegia

Post by Piotr tomrer » Wed 02 Dec, 2009

robikk66, idź ty chłopie napij się lepiej i nie pisz takich bzdur bo tracę tylko czas przez Ciebie. A domy z Mesterhusa o których wspominasz owszem ładne są ale nie tanie ich cena nie schodzi poniżej dwóch milionów koron. W Mesterhus tanio to możesz sobie zamówić utebod w 20 000 się wyrobisz.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 03 Dec, 2009

Piotr tomrer, wez mnie chlopie nie rozwalaj swoimi tekstami, bo ja nie proponuje osobom z Polski zamowienia domu z mesterhusa, tylko wyaznie napisalem: wejsc na strone taka a taka i sobie zapozyczyc wzor. Blok A3, A4, olowek, cienkopis, linijka, ekierka, katomierz i 3-4 dni rysowania. Nastepnie do ksero. Nastepnie idziemy do biura projektowego po stemple. Tamten domek, ktory jest bardzo ladny i ekonomiczny w budowie Sollund jest na stronie nie hedalmanebyhus.no tylko: www.hedalm anebyhus.no , nastepnie klikamy na okienko boliger. Domek ma wymiar 10.2 x 8.9 m, ma salon, kuchnie, 3-4 sypialnie i 2 lazienki. Ja osobom watpiacym w to co napisalem czyli ze mozna go zbudowac za 100.000 zl z robocizna proponuje najpierw wziac olowek i kalkulator. Przy nie wyszukanym wykonczeniu i ogrzewaniu kominkowym jest to cena spokojnie do osiagniecia.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 03 Dec, 2009

roobik66 "ciekawy" z Ciebie człowiek. Najpierw proponujesz stosowanie mokrego drewna, a teraz kradzież projektu (bo inaczej tego nazwać nie można). Zaczynam się bać jaki będzie twój następny pomysł ...

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 03 Dec, 2009

Widzisz Gliwicki , mozna by bylo powiedziec ze wszystkie projekty sa kradzione (no prawie wszystkie). Z architektura to jest tak ze zapozyczenia to jest normalna rzecz.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 03 Dec, 2009

Co innego zapożyczenie pewnych elementów, a co innego przerżnięcie na żywca całego projektu ...

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 03 Dec, 2009

Jak masz jakies watpliwosci to zawsze mozna wprowadzic pewne zmiany w stosunku do orginalu. Ale np domek Sollund ma tak uniwersalna i powszechna bryle ze mozna by mowic ze np on jest zerzniety z innych projektow.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 03 Dec, 2009

Taaaa... A jak podp...ę sąsiadowi auto, to przemaluję na zielono i będzie cacy.
A dalsze dyskusje rzeczywiście chyba nie mają sensu :???:
Miłego dnia życzę ...
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 03 Dec, 2009

Ty tego domu nie masz podprowadzic z osiedla w NO , przewiezc do Polski i przemalowac, tylko zbudowac od nowa.

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 03 Dec, 2009

Proponuję poczytać http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_k ... lektualnej
I na tym definitywnie kończę dyskusję ...
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

JaKuBa
Posts: 225
Joined: Wed 28 Jan, 2009
Location: Wejherowo

Post by JaKuBa » Thu 03 Dec, 2009

panowie,
zobaczcie jaki jest temet postu. może przenieście się na priva. tych waszych wywodow nie da czytac. co na to administrator? może by usunąć te posty !!!!

Gliwicki
Posts: 213
Joined: Mon 28 Jul, 2008
Location: Gliwice

Post by Gliwicki » Thu 03 Dec, 2009

Faktycznie off topic straszny wyszedł. Publiczna dyskusja pozwala jednak bliżej poznać poglądy naszego (delikatnie rzecz nazywając - dość kontrowersyjnego) kolegi Forumowicza ...
Przepraszam za zaśmiecanie i jeżeli administrator uzna za stosowane - proszę wykasować moje posty.
Nie sprzeczaj się z idiotami, ściągną Cie na swój poziom i pokonają doświadczeniem.

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 03 Dec, 2009

Nikt nikomu nie broni wybudowac z polskiego projektu, jesli ktos ma jakies nieuzasadnione i moim zdaniem wydumane watpliwosci. Z polskich projektow tez podawalem ekonomiczne i nie zalosne typy: np. stokrotka, ciekawy jest tez projekt ala 12x9m . Duzy salon , trzy sypialnie , garaz, pom . gosp. .Zadaszone wejscie, taras w szczycie. 160m2 , a praktycznie znikomo drozszy od 120m2 stokrotki. Z mniejszych domow to cos fajnego i praktycznego w polskich projektach raczej trudno cos znalezc, ale np cos ery projekt by sie znalazlo np F1 , wym. 9x7.2.



Locked

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”