Posadzka na gruncie

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Post Reply
stjefan
Posts: 21
Joined: Thu 17 Feb, 2011
Location: Olsztyn

Posadzka na gruncie

Post by stjefan » Wed 16 Mar, 2011

Witam. Niebawem ruszamy z budową naszego szkieletora. Projekt D 06s z Muratora. Fundament chcemy wykonać sami, resztą zajmie się firma. W związku z tym, że ile osób tyle pomysłów na wykonanie posadzki na gruncie (taką przewiduje nasz projekt - parter niepodpiwniczony), mam pytanie o to czy ktoś przerabiał ten temat. Jaka powinna być prawidłowa kolejność warstw? Ile należy zastosować poszczególnych materiałów izolacyjnych? Poniżej zamieszczam rysunek poglądowy z przekrojem posadzki jaką chcemy wykonać. W zasadzie bardzo zbliżoną przewiduje autor projektu tyle, że projekt zakłada ogrzewanie grzejnikowe, my zaś planujemy dać ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni domu.

Image

Kolejność wg mnie (na bazie propozycji autora projektu)
- Grunt rodzimy
- Piach zagęszczony 10 cm
- Beton B 10 - 10 cm
- 2 x folia 0,2 mm
- Styropian 13 cm (5 + 5 + 3)
- Folia aluminiowa do podłogówki
- Siatka zbrojeniowa fi 3-4 mm na 10x10 lub 15x15 cm dana na całej powierzchni domu
- Na koniec wylewka 5-6 cm z mixokreta lub anhydrytowa
- Na wykończenie terakota, panele i wykładzina PCV (w zależności od pomieszczenia)

Pytanie zasadnicze: Czy kolejność warstw jest poprawna ? Czy nie jest błędem ułożenie 3 warstw styropianu ? Jaka powinna być minimalna wysokość wylewki na ogrzewaniu? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.


stjefan
Posts: 21
Joined: Thu 17 Feb, 2011
Location: Olsztyn

Post by stjefan » Thu 17 Mar, 2011

Poza pytaniem z powyższego postu mam jeszcze jedno pytanie. Otóż nasz projekt D 06s z Muratora, przewiduje fundament tradycyjny, czyli wylewane, zbrojone ławy + wylewane lub murowane ściany fundamentowe. Okazuje się, że pierwotnie projekt D 06 powstał jako dom w technologii tradycyjnej (murowanej). Po czym po 2-3 latach od debiutu tegoż projektu, autor na jego bazie stworzył projekt w wersji szkieletowej, lecz projekt fundamentu pozostał bez zmian czyli przeszczepiono go od domu w wersji murowanej. Jak wiadomo szkielet jest co najmniej kilka razy lżejszy od murowańca. Pytanie moje brzmi: czy w przypadku szkieletowego domu parterowego, niepodpiwniczonego konieczne jest wykonanie tradycyjnego fundamentu (wariant I na poniższym rysunku), czy też może dopuszczalnym rozwiązaniem jest wykonanie fundamentu w wariancie II ? Dodam, że grunt na działce jest spoisty (glina i piaski gliniaste). Dom będzie wykonany zgodnie z projektem, bez poddasza użytkowego, z lekką konstrukcją dachu pokrytego blachodachówką. Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

Image

Wojciech Nitka
Posts: 3841
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Thu 17 Mar, 2011

Projekty typowe mają to do siebie, że są w nich przyjęte jakieś tam rozwiązania posadowienia budynku. Niestety, nie uwzględniają on specyfiki rozwiązań dla konkretnego posadowienia. Stąd osoba wykonująca adaptację projektu winna uwzględnić warunki gruntowe i ewentualnie zmienić proponowane w projekcie posadowienie budynku.
Przeprojektowując typowy projekt z technologii tradycyjnej na typowy projekt w np. szkielecie drewnianym, nie ma sensu przeprojektowywać posadowienia budynku, gdyż powinno one być ewentualnie przeprojektowane przy adaptacji projektu do konkretnych warunków gruntowych.

sadrak
Posts: 20
Joined: Thu 13 Nov, 2008
Location: śląsk

Post by sadrak » Thu 17 Mar, 2011

Jeżeli jest to projekt gotowy i robisz adaptację, to niech konstruktor przeliczy Ci fundament dla tego budynku i jeśli spełni wymagania zmień go od razu w projekcie.

stjefan
Posts: 21
Joined: Thu 17 Feb, 2011
Location: Olsztyn

Post by stjefan » Thu 17 Mar, 2011

Dziękuję za podpowiedzi w kwestii fundamentu. A czy w kwestii pierwszego postu odnośnie posadzki ktoś może ma jakieś sugestie ? :)

Nadal liczę na pomoc w zakresie wykonania posadzki :) Podejrzewam, że ktoś już pewnie przerabiał ten temat :)



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”