Montaż wiazrów na samym szkielecie.

Techniczne aspekty budowy domów szkieletowych
Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Tue 29 Oct, 2013

Dzieki Marcin. Deske elewacyjną przykręcałem wkrętami samowiercącymi z podfrezowaniem po łbem. Elewacja jest dość gruba 22 mm na pióro i wpust tak jak szalówka, chciałem, żeby w czasie pracy nie powyciągało gwożdzi.
Wolę dmuchać na zimne. Musze powiedzieć, że myślałem o obróbkach nad oknami, ale okap jest dość duży i górna część obróbki okna przy w miarę normalnych opadach powinna być chroniona. Inną przeszkodą a może i powodem nie wykonania obróbki nad oknem jest umiejscowienie kaset od rolet w tym miejscu i gdyby coś nawet przedostało pod elewacją to i tak spłynie po metalowej kasecie na okno i parapet. Nie ma fizycznej możliwości przedostać sie do konstrukcji nie mówiąc już o ociepleniu. Bardzo szczelnie jest położona wiatroizolacja i ona też w awaryjnych momentach powinna pomóc. Dodatkowo jak pisałem wyżej obróbka okien jest przybijana z uszczelnieniem silką, to taki uszczelniacz gumopodobny polecam, dobra przyczepność i po wyschnieciu mamy mocną gumową spoinę odporną na wszytkie warunki atmosferyczne.
Pozdrawiam
Roman


roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 30 Oct, 2013

Jak koperta to musza wloty byc na okolo, a tu gdzie zaczete to wlotow poki przynajmniej nie ma . I wbrew pozorom zapewniam cie ze znacznie lepiej im wloty sa ja najblizej deski czolowej, bo nie ma wtedy strefy w okapie nie objetej wentylacja.

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Wed 30 Oct, 2013

Jeszcze raz przyjrzyj się dokładnie zdjęcią ,okap jeszcze nigdzie nie został obity to co widać to sufit na tarasie miedzy belkami nośnymi.tak jak pisałem wczesniej kratki będą w ilości ok 22-24 szt dookoła domu i jak najbliżej po zewnętrznej strony okapu.Jestem wyczulony na wentylacjię ze względu na ewentualne zagrzybienie.
Pozdrawiam
Roman

Wojciech Nitka
Posts: 3840
Joined: Thu 19 Aug, 2004
Location: Gdańsk
Contact:

Post by Wojciech Nitka » Wed 30 Oct, 2013

Jeżeli jesteś wyczulony na ewentualane zagrzybienia to wentylację połaci dachu powinieneś wykoać tak, by każda przestrzeń pomiędzy krokwiami była wentylowana. Nie wiem czy tak ilość kratek spełni te wymagania.
Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest pozostawienie szczeliny na całej długości okapu i zabepieczenie jej noskitierą.
Powodzenia.

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Wed 30 Oct, 2013

Witam Panie Wojtku.
Wcześniej myślałem o tym, ale kostrukcja dachu zamyka niektóre przestrzenie miedzy wiązrami i w zwiqzku z tym, tak jak Pan mówi miąlem zamiar zostawić szczelinę między deską okapową i elewacją ściany /nie jest to mój pomysł gdzieś wcześniej czytałem o tym/. Kratki będę miał możliwość dowolnego miejsca montaży ze względu na to, że taką kratką będzie przerwa w desce podbitki o szerokości deski dowolnej długości. Tak przerwa będzie zasłonięta siatką aluminiową ciągnioną o oczkach 1,5-2,0 mm. taką samą jaką zabezpieczałem szczelinę wentylacyjną pod elewacją. Siatka będzie montowana zszywkami i póżniej na to drewniana ramka. Moim pomysłem jest montowanie wentylacji na wprost wiazarów i tym sposobem jedna kratka będzie wentylowała dwie przestrzenie.
Szczelina między deską okapową też będzie symboliczny czyli 1,5-2 mm.
Pozdrawiam
Roman

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Wed 30 Oct, 2013

Pan Wojciech ci podal najlepsze rozwiazanie. Wskazane jest aby kazda przerwa miedzykrowiowa byla wentylowana, najlepiej to zrobic ciagla szczelina. A tak to mozna dac wloty na kazdej przestrzeni i nie trzeba bulic kupy kasy za wywietrzniki. Kupuje sie w markecie paski skleki 4-5mm , tnie na kwadraciki, wierci , podzslifowuje, przykleja z tylu siatki klejem topliwym i przykreca na 4 wkrety nad wywierconymi otworami ok 5cm.

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Wed 30 Oct, 2013

Witam
Ręce opadają. Przemyslałes to co piszesz ?
Wcześniej pisałem, że z wyliczęń wyszło mi, że powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić ok. 0,5-0,7 m2 .
Proponujesz mi otwory o srednicy 5 cm, zeby uzyskać w/w powierzchnię to musiałoby ich być ok.360 szt i ty mówiśz że to będzie mniej pracy i taniej niż kupiona z metra siatka aluminiowa ciągniona i listewki.
Przekombinowana propozycja z Twojej strony .
A jakiej siatki chciałeś użyć do klejenia klejem na gorąco i w Twoim wydaniu widoczne by były otwory 5 cm i w zwiazku z tym powinny mieć wykonane dokładnie krawędzie,ze wzgledu na etetykę
W sumie na tym polega forum dyskusyjne, żeby dyskutować.
Pozdrawiam
Roman

Marcin L
Posts: 1364
Joined: Sat 26 Mar, 2005
Location: z Polski

Post by Marcin L » Wed 30 Oct, 2013

Z tego co pamietam z moich doswiadczen szczegolnie norweskich zostawialismy po calym obwodzie w podbitce taka wlasnie szczeline.....taka miarke stolarska w poprzek sie wkladalo i miala taki sam wymiar i pozniej od gory wsuwalo sie reke i takerem przypinalo siatke odpowiednio ja naciagajac itd....
Tak mi sie wydawalo ze na ktorejs fotce cos takiego bedziesz robil gdyz wiem z doswiadczenia ze niektore czynnosci wygodniej jest wykonac pozniej ( ...wentylacje ;) w szytach np.)

Ps.CZy jestes ,,z branzy" czy sam sobie budujesz jako amator???

roobik66
Posts: 788
Joined: Mon 28 Sep, 2009

Post by roobik66 » Thu 31 Oct, 2013

Nie wiem czemu rece opadaja. Nie wiem jak u ciebie , ale jak sa krowie co 40 cm to , to z wyliczen spokojnie wynika ze przy 5cm otworach jest odpowiedni naplyw. Tak robie wlasnie w poprawkach po "fachowcach" co zapomnieli. Wiertlo za 23zl z wymiennymi blaszkami zapewnia gladkie i czyste wiercenie. A klej wcale nie topi siatki. Do przykrecenia stosuje sie odporne na korozje wkrety z lebkiem soczewkowym. A jak chcesz sie przekonac ze nie wentylowanie kazdej strefy miedzykrokwiowej sie niesprawdza to zrob poswojemu. Tutaj widzialem na relacjach takie sposoby , ale juz nie reagowalem bo znowu na mnie napadna ze sie czepiam. Tam gdzie nie bedzie wentylacji bedzie gwarantowana wilgoc. Naljepiej zrobic podluzne otwory , ale bez gotowych wyeiwtrznikow to nie zawsze takie latwe do osiatkowania.

Espace
Posts: 72
Joined: Thu 26 Feb, 2009
Location: Warszawa

Post by Espace » Thu 31 Oct, 2013

Pisałem wyżej, że będzie sczelina dookoła budynku między deską okapową a podbitką ok. 1,5,2 mm. Wiazary sa co 60 cm co daje nam powierzchnie ok. 12 cm2 a otwór 5 cm to ok 19 cm2. Do tej szczeliny dojdzie jeszcze 1/2 kratki 12 x 14 cm to dodatkowe 42 cm2 na wprost wiazara i wydaje mi sie, ze to powinno spokojnie wystarczyć do wentylacji.
Pozdrawiam
Roman



Post Reply

Return to “Wymagania techniczno-montażowe domów szkieletowych”