02. Konstrukcja szkieletu

Zakres wykonania konstrukcji szkieletu budynku jest w sumie bardzo prosty do określenia. Obejmuje całość robót konstrukcyjnych wraz z podłogami, które podczas kolejnych kondygnacji stanowią platformę roboczą na budynku.

Tak więc pod pojęciem „konstrukcja szkieletu” należy rozumieć wykonanie konstrukcji wraz z płytą podłogi na każdej przewidzianej do zamieszkania kondygnacji budynku.

W zakres konstrukcji szkieletu wchodzić zatem będzie:

– impregnowana ciśnieniowo podwalina, na płycie betonowej lub koronie murów,
– konstrukcja ścian zewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi,
– montaż paroizolacji w miejscach połączenia ścian działowych ze ścianami zewnętrznymi,
– konstrukcja ścian wewnętrznych z otworami drzwiowymi,
– konstrukcja stropów,
– konstrukcja dachu,
– równanie konstrukcji pod montaż płyt poszycia i okładzin wewnętrznych,
– konstrukcja schodów,
– konstrukcja usztywniająca poszczególne elementy budynku,

W zakres „konstrukcji szkieletu” wchodzić winne także konstrukcje wszelkich przybudówek stanowiące integralną część budynku. Nie winne wchodzić natomiast konstrukcje tarasów.

Uwagi:

– drewno na konstrukcję winno być suszone komorowo do wilgotności ok. 18 – 19%, czterostronnie strugane i mieć sfazowane krawędzie.

Po montażu konstrukcji stan zaawansowania robót można określić na ok. 20% „domu pod klucz

04

Podwalina impregnowana ciśnieniowo na płycie betonowej.

05

Konstrukcja ścian parteru.

06

Konstrukcja dachu

Wojciech Nitka
Katalog Budownictwa Szkieletowego 2002

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Łukasz pisze:

    Witam, chciałem zapytać o konieczność stosowania podwaliny impregnowanej na styku fundamentu (na podkładzie z papy) i później ustawianiu na podwalinie właściwej ściany konstrukcyjnej. Czy podwalinę stosuje się zawsze czy tylko wtedy aby np. zniwelować ew. nierówności wysokości wylanego betonu na fundamencie? Pytam, bo wielokrotnie spotykam się z dokumentacjami foto gdzie ściany konstrukcyjne są bezpośrednio stawiane na fundamencie (oczywiście na podkładzie z papy) i kotwione do takiego fundamentu, a zdarza się, że wpierw jest podwalina impregnowana i dopiero na niej opiera się szkielet ściany… Proszę o wyjaśnienie. dziękuję, pozdrawiam.

  2. Prawidłowym rozwiązaniem jest założenie w pierwszej kolejności podwaliny impregnowanej, która mocowana jest na śruby do podłoża – ściany czy płyty fundamentowej. Do niej, na gwoździe mocowana jest podwalina konstrukcji ściany.
    Pod pierwszą podwalinę należy założyć izolację przeciwwilgociową i izolację na przenikanie powietrza.

    • Łukasz pisze:

      Dziękuję za Pańską odpowiedź, ale mam jedną wątpliwość – czy skoro pierwsza będzie deska podwalinowa przytwierdzona śrubami czy kotwami do fundamentu to czy ściana stawiana na takiej podwalinie nie powinna być także do niej przykręcona poprzez np. dłuższe śruby wystające z fundamentu, które będą trzymały nie tylko podwalinę, ale także podwalinę właściwej ściany? Czy samo mocowanie ściany (która jak rozumiem składa się z podwaliny, pionowych desek konstrukcyjnych, oczep pierwszy niejako zamykający fragment ściany i na górze oczep drugi łączący ze sobą fragmenty konstrukcji) nie będzie zbyt słabe jeśli miałoby być przybite do podwaliny fundamentowej – tej pierwszej wyłącznie na gwoździe? Skoro grubość podwaliny to 40 mm, to prawidłowo należałoby zastosować gwoździe o 3 krotnej długości takiego mocowanego elementu, więc gwóźdź o powiedzmy dł. 10-12 cm musiałby przejść przez podwalinę konstrukcji ściany, przez podwalinę fundamentową i wejść jeszcze w sam fundament… Czy moje rozumowanie jest mylne?

      • Oczywiście można zrobić jak Pan pisze, ale po co jak nie ma takiej potrzeby.
        Są określone zasady i ich przestrzegamy. jeżeli to Panu nie wystarcza – można jak najbardziej wzmocnić.

  3. Łukasz pisze:

    Dziękuję Panu za poświęcony czas. Ja już za sobą mam jeden dom w technologii szkieletu drewnianego – dwukondygnacyjny – z poddaszem użytkowym. Ale całkiem niedawno z żoną go sprzedaliśmy i właśnie załatwiamy formalności urzędowe związane z nową budową, tylko tym razem chcemy postawić dom parterowy, najpewniej w oparciu o płytę fundamentową i rzecz jasna szkielet drewniany. Pańskie uwagi są w wielu aspektach bardzo cenne, dlatego od deski do deski przeglądam Pańską stronę jak i forum. Bardzo dziękuję, pozdrawiam, Łukasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =