Opóźniacz pary a bariera powietrzna

Jaka jest różnica między opóźniaczem pary a barierą powietrzną? Między „barierą” a „opóźniaczem”?

Opóźniacz pary (paroizolacja) to materiał lub powłoka, która znacznie zmniejsza przepływ pary wodnej, na zasadzie dyfuzji, przez ściany, stropy i materiały podłogowe. Ogólnie rzecz biorąc, jego celem jest zapobieganie przedostawaniu się wilgoci do ścian zewnętrznych i stropów, gdzie może skraplać się na elementach konstrukcji i poszyciu.

Dyfuzja to przenoszenie wilgoci przez małe pory w materiałach budowlanych. Ilość dyfuzji przez materiał zależy od paroprzepuszczalności materiału i ciśnienia pary, które przepycha wilgoć. Faktem jest, że wilgoć zawsze będzie przemieszczać się z obszarów o wyższej temperaturze i wilgotności względnej (a dokładniej wyższego ciśnienia pary) do obszarów o niższej temperaturze i wilgotności. Im większa różnica ciśnień pary, tym większy przepływ pary.

W zimnym klimacie ciśnienie pary jest zawsze wyższe w pomieszczeniach w okresie zimowym, więc wilgoć chce przemieszczać się na zewnątrz. W gorącym, wilgotnym klimacie jest odwrotnie – wilgoć zwykle chce przemieszczać się do pomieszczenia, szczególnie kiedy budynek jest klimatyzowany.

W zimnym klimacie zarówno podczas ogrzewania, jak i chłodzenia przepływ pary zmienia się wraz z porami roku i pogodą, ale zwykle jest najsilniejszy podczas chłodniejszej pogody, gdy zmierza z wnętrza na zewnątrz.

Bariera powietrzna to zupełnie inne powłoka. Blokuje przepływ powietrza przez nieszczelności w ścianach, stropach i innych elementach budynku. Ponieważ powietrze często przenosi dużo wilgoci, bariery powietrzne i paroizolacje współpracują ze sobą, aby chronić izolację przed wilgocią Pojedynczy materiał, taki jak np. folia polietylenowa, często pełni rolę obu barier, dlatego jest często nazywany barierą powietrzno-parową.

Stwierdzono, że przecieki powietrza na ogół przenoszą znacznie więcej wilgoci niż dyfuzja. Dlatego bariera powietrzna jest znacznie ważniejsza niż opóźniacz pary. Zatem żeby utrzymać wilgoć z dala od izolacji cieplnej ścian i stropach należy szczególną uwagę zwracać na barierę powietrzną. Oznacza to zastosowanie ciągłej, szczelnej membrany z uszczelnieniem wszelkich nieszczelności mogących powodować wycieki powietrza.

Jeśli chodzi o różnicę między „barierą” a „opóźniaczem”, nie ma praktycznej różnicy, tylko semantyczna. Materiał identyfikowany jako „bariera”, posiada nieco mniejsza paroprzepuszczalność, a jako „opóźniacz” gdy jest nieco większa paroprzepuszczalność. Ale prawie żaden materiał barierowy nie jest doskonały. W najlepszym razie każdy materiał tylko spowolni przepływ wilgoci lub powietrza, ale nigdy nie zatrzyma go całkowicie. Tylko materiał, taki jak np. folia aluminiowa może całkowicie zatrzymać transmisję pary.

Bariery powietrzne powinny być stosowane we wszystkich klimatach. Im zimniejszy klimat, tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na opóźniacz pary.

Wojciech Nitka

czerwiec 2022

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 1 =