Tarcica konstrukcyjna

Błąd: stosowanie nie suszonego i nie struganego drewna

Poważnym i często spotykanym błędem jest wykonywanie szkieletu domu z niesuszonego i niestruganego drewna. Jeśli firma wykonawcza stosuje takie drewno, zwykle chce w ten sposób obniżyć koszty budowy. Budując z tańszego, lecz gorszego drewna można jednak niewiele zaoszczędzić: na metrze sześciennym około 250 zł, a na budowie domu o powierzchni około 120 m2 – tylko 3.500 zł. W stosunku do kosztów budowy całego domu jest to nieduża oszczędność. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że użycie źle przygotowanego drewna może spowodować – po wybudowaniu domu – bardzo duże szkody.
+ Drewno ze świeżo ściętego drzewa (o wilgotności powyżej 30%) ma o 60-75% mniejszą wytrzymałość na zginanie niż drewno wysuszone (o wilgotności poniżej 18%). Nośność konstrukcji domu z niesuszonego drewna jest więc dużo mniejsza.
+ Szkielet drewniany jest ze wszystkich stron obudowany: izolacją i materiałami wykończeniowymi. Drewno nie mając możliwości szybkiego wyschnięcia ulega zaparzeniu i jest podatne na siniznę. Mogą się na nim rozwijać pleśnie i grzyby. Taka zniszczona drewniana konstrukcja budynku zagraża bezpieczeństwu domowników: dom może się nawet zawalić.
+ Drewniane elementy szkieletu wysychając, kurczą się i skręcają . Sztywno zamocowane płyty gipsowo- kartonowe na ścianach i sufitach nie mogą się swobodnie odkształcać i pękają. Stabilne wymiary drewno osiąga dopiero, gdy jego wilgotność jest mniejsza niż 14%.

+ Wilgoć z wysychającego drewna wnika w warstwę wełny mineralnej, obniżając jej właściwości izolacyjne.

102-1    CW~2

Już w trakcie budowy widać, że drewno nie było właściwie przygotowane; nie ostrugane z czterech stron i prawdopodobnie źle wysuszone – większość elementów ściemniała lub ma plamy . Polskie przepisy nie zabraniają budowy domów z drewna jedynie przetartego i suszonego w sposób naturalny, ale dom z takiego drewna będzie na pewno gorszy od domu wybudowanego z ostruganego i wysuszonego drewna.

Jakie powinno być drewno

Gatunek. Do budowy szkieletu powinno się stosować drewno sosnowe lub świerkowe.

Wygląd. Tarcica powinna być czterostronnie strugana. Drewno nie może mieć określonych normowo wad, na przykład chorych sęków lub pęknięć. bowiem zmniejszają one jego wytrzymałość. Tarcicę do budowy konstrukcji domu sortuje się pod względem wytrzymałości: wizualnie lub maszynowo. Dopuszczalne wady drewna w tarcicy sortowanej wizualnie to: ślady zarobaczenia, sinizna i zgnilizna, oblina, sęki, pęknięcia, krzywizna i wichrowatość. czy też nieprostopadłość sąsiednich boków. Tarcicę mogą sortować wizualnie wyłącznie osoby mające w tym duże doświadczenie oraz specjalne uprawnienia.

Wytrzymałość. Na konstrukcję szkieletu drewnianego zaleca się stosować tarcicę klasy C24.

Wilgotność. Tarcica konstrukcyjna powinna mieć odpowiednią wilgotność, dlatego najlepiej, jeśli jest ko morowo suszona. Wilgotność tarcicy z drewna sosnowego, z której można budować dom, powinna wynosić:
+ nie więcej niż 18% – jeśli elementy będą obudowane,
+ nie więcej niż 23% – jeśli elementy będą na otwartym powietrzu.

Drewno przywiezione na budowę nie powinno mieć wilgotności większej niż 18-19%. W trakcie budowy trwającej przeważnie kilkanaście tygodni – drewno wysycha do wilgotności około 16%, co zapewnia maksymalną wytrzymałość i niezmienność wymiarów elementów. W drewnie suszonym komorowo nie ma żadnych zarodników pleśni i grzybów. W czasie suszenia zabijane są także larwy owadów oraz całkowicie zatrzymane jest sinienie drewna.

Odporność na ogień. Drewno konstrukcyjne strugane jest bardziej odporne na działanie ognia niż niestrugane: płomienie ognia ślizgają się po jego gładkiej powierzchni. Drewno strugane jest również rzadziej atakowane przez owady, którym trudniej dostać się do środka elementu przez gładką powierzchnię.

Podczas budowy szkieletowego domu drewnianego zarówno inwestor, jak i osoby nadzorujące budowę, powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału stosowanego przez wykonawcę na konstrukcję drewnianą budynku. Stosowanie innego drewna niż wymaga tego technologia, a więc o wilgotności powyżej 18·19%, niesuszonego komorowo i niestruganego, świadczy zwykle o niesolidności firmy wykonawczej. a takiej lepiej nie powierzać budowy domu.

103-4         103-3

Elementy z dobrze wysuszonego i ostruganego drewna są jasne i mają gładkie powierzchnie
Konstrukcja z takiego drewna będzie służyć przez wiele lat.
Słowniczek
Oblina – wada obrobionego drewna: krawędź tarcicy , która powinna był ostra – jest zaokrąglona.
Sinizna – choroba wywołana przez grzyby: drewno zabarwia się na szary lub szaroniebieski, a nawet prawie czarny kolor.
Suszenie komorowe – suszenie drewna w specjalnych komorach w wysokiej temperaturze.
Tarcica – deski, listwy lub słupy – z pnia drzewa przetartego w tartaku pilą (trakiem) wzdłuż włókien.
Zaparzenie drewna – zmiana barwy drewna pod wpływem wilgoci i ciepła.

Zgnilizna – porażenie drewna przez grzyby powodujące zmianę barwy i struktury drewna.

Wojciech Nitka
Z cyklu – Problemy ze szkieletowym domem drewnianym – Murator – maj 1999

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 1 =