Najczęściej popełniane błędy w projektach budowlanych

Jednym z pieszych kroków związanych z budową własnego domu jest dobór właściwej technologii, a co zatem idzie – wybór projektu.

Do wybory są dwie możliwości pozyskania – zakup projektu typowego lub zlecenie opracowania projektu indywidualnego. Projekty typowe są prezentowane w Internecie na stronach poszczególnych pracowni czy też na stronach ich dystrybutorach. Można też, głównie w MPiK’ach, otrzymać katalogi z typowymi typowymi.

Jeśli projekty typowe nie spełniają wymogów inwestora, można zamówić projekt w konkretnej pracowni architektonicznej. Ważne by pracownia miała doświadczenie w projektowaniu domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej lub domów z bali.

Wielu projektantów, widząc rozwijający się rynek budownictwa drewnianego podejmuje się opracowania projektu w tej technologii, bez wcześniejszej jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie. Próbuje co prawda zasięgnąć wiedzy w literaturze czy w Internecie. Jednak nie zawsze przyjmuje pełną wiedzę w tym zakresie. Stad w projektach można spotkać liczne błędy.

Najczęściej spotykanymi błędami są:

– niewłaściwy, przypadkowy osiowy rozstaw słupków, np. 50 cm

Osiowy rozstaw słupków uzależniony jest od szerokości płyt poszycia – płyt drewnopochodnych czy płyt gipsowo-kartonowych  bądź gipsowo- włóknowych. Przy szerokości płyt 1200 mm, osiowy rozstaw słupków może wynosić 400 lub 600 mm, natomiast przy szerokości 1250 mm – 625 mm.

Jest to związane z koniecznością oparcia krawędzi płyt na słupkach, do których będą przymocowane.

– zbyt duże przekroje elementów konstrukcji,

Drewniane budownictwo szkieletowe wywodzi się z Północnej Ameryki, gdzie wszystkie elementy konstrukcji są grubości 38 mm. W przypadku podciągów czy nadproży zbija się z je dwóch czy trzech elementów.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że elementy konstrukcji, w tym i słupki, stanowią mostki cieplne i w poważnym stopniu obniżają izolacyjność cieplną przegrody. Im cieńsze elementy konstrukcji i ich większy rozstaw, tym lepsza izolacyjność cieplna ściany czy dachu.

Grubsze elementy konstrukcji obniżają izolacyjność przegrody zewnętrznej.

– nadproża okien i drzwi projektowane z litego drewna

Nadproża z litego drewna powodują poważne mostki cieplne, obniżając izolacyjność cieplną ściany zewnętrznej.

Nadproża powinny być wykonane z dwóch elementów przedzielonych izolacją cieplną, która obniży oddziaływanie mostków cieplnych.

– wymagana impregnacja drewna

W projektach można znaleźć zapis – „drewno zabezpieczyć przed korozją biologiczną i rozprzestrzenianiem się ognia” wymieniając konkretny środek chemiczny.

Tymczasem na konstrukcję stosuje się drewno suszone komorowo, czterostronnie strugane, z zaokrąglonymi lub sfazowanymi krawędziami wzdłużnymi. Takie drewno uodpornione jest na działanie owadów czy nawet ognia. W związku z powyższym takie drewno, nie narażone na działanie warunków atmosferycznych nie wymaga impregnacji chemicznej.

Ponadto budując domy z drewna budujemy domy ekologiczne, starając się do minimum ograniczać wprowadzenie chemii do budynku.

Zapis w projekcie o konieczności impregnacji zmusza firmy do jej wykonania.

– zawyżona klasa drewna

W wielu projektach można znaleźć zapisy, że na konstrukcję należy stosować drewno klasy C24 czy nawet C30.

Projektanci nie zdają sobie sprawy, że na rynku w zasadzie nie ma możliwości znalezienia drewna klasy C27 czy C30. Takie drewno wymagałoby mechanicznego sortowania, a w naszym kraju w zasadzie nie ma takich możliwości. Brakarz klasę drewna ocenia wizualnie  zgodnie z polską normą na klasy sortownicze KW (wyższa), KS (średnia) i KG (gorsza).

Klasie średniej przypisana jest klasa C24, do stosowania na konstrukcje domów drewnianych.

– brak określania rodzaju płyty OSB

Określając materiał poszyciowy na podłogę, ściany czy dach wielu projektantów podaje jedynie określenie „płyta OSB” bez określonego rodzaju płyty. Tymczasem na rynku są trzy rodzaje płyty OSB –

– OSB/1 – płyta uniwersalna, nie przenosząca obciążeń do stosowania we wnętrzach, suchych warunkach.

– OSB/2 – płyta przenosząca obciążenia, do stosowania w suchych w warunkach

– OSB/3 – płyta przenosząca obciążenia do stosowania w środowisku o umiarkowanej wilgotności.

Na poszycia stropów, ścian zewnętrznych i dachów używa się płytę OSB/3. Na poszycie ścian wewnętrznych można stosować płytę OSB/2.

– paroizolacja w przegrodach wewnętrznych

W wielu projektach można znaleźć przegrody wewnętrzne – ściany wewnętrzne, stropy międzykondygnacyjne z paroizolacją.

Tymczasem budynku para wodna powinna rozprzestrzeniać się swobodnie po całym budynku.

Ponadto brak różnicy ciśnień pomiędzy wewnętrznymi przegrodami nie spowoduje wyprowadzenia ze ściany wilgoci powstałej z nie do końca wysuszonego drewna i doprowadzi do korozji biologicznej drewnianej konstrukcji.

W przegrodach wewnętrznych – ścianach działowych, stropach międzykondygnacyjnych – nie stosuje się folii opóźniacza pary.

– nieprawidłowo podawana wartość współczynnik przenikanie ciepła U

W większości projektach podawany jest współczynnik przenikania ciepła U jako dla przegrody jednorodnej, bez uwzględniania mostków cieplnych, które tworzą elementy konstrukcji.

Elementy konstrukcji tworzą mostki cieplne, które w zależności od grubości, rozstawu słupków i ilości nadproży mogą obniżyć izolacyjność przegrody nawet do 30%.

Projektanci powinni obliczać rzeczywisty współczynnik przenikania ciepła przegród zewnętrznych z uwzględnieniem mostków cieplnych.

Wojciech Nitka  –  czas pandemii

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × trzy =