Osiedle z drewna w Alpach

Feld72 buduje osiedle z drewna w alpejskim miasteczku

Pracownia architektoniczna Feld72 zakończyła osiedle Maierhof w alpejskim mieście Bludenz w Austrii , składające się z ośmiu drewnianych budynków w górskim krajobrazie.
Trzypiętrowe bloki osiedla zbudowane dla spółdzielni mieszkaniowej i dewelopera Wohnbauselbsthilfe zostały rozmieszczone wokół nowej trasy dla pieszych przez miasto.

 

Osiedle Maierhof obejmuje również szereg publicznych terenów zielonych zaprojektowanych przez architektów krajobrazu Gruber + Haumer .
Chociaż budynki wyglądają podobnie, każdy z nich został zaprojektowany przez Feld72, aby mieć nieco inne wyrównanie i rozmiar.

 

Żaden z ośmiu bloków nie jest większy niż pobliski XIII-wieczny Zürcherhaus, znaczący zabytkowy budynek w okolicy.
„Zadaniem było połączenie gęstości i kontekstu” – powiedział studio.
„Wraz z miastem Bludenz określono warunki wstępne dla nowej inwestycji – drożność, publiczne przejście dla pieszych, a także otwarte przestrzenie wspólne”.

 

W ramach projektu powstało w sumie 67 mieszkań o wielkości od jednego do czterech pokoi. Wszystkie apartamenty mają zadaszony balkon lub taras.
Każdy blok jest połaczony centralną trasą dla pieszych.

 

Cztery bloki na zachodnim końcu założenia wychodzą na centralny dziedziniec, który został zaprojektowany dla dzieci do zabawy i oferuje miejsca parkingowe dla rowerów.
Parter jednego bloku został przeznaczony na wspólną przestrzeń pokoju dziennego, która wychodzi na dziedziniec. Pokój ma przeszkloną fasadę i będzie zarządzany przez miasto.

 

Zamiast standardowych elementów dzielących osiedle, takich jak płotki ogrodowe i ogrodzenia, Feld72 użył linii kwiatów do subtelnego zaznaczenia definicji między przestrzeniami prywatnymi i półpublicznymi.
Każdy blok jest zbudowany z wykorzystaniem opartej na drewnie struktury hybrydowej z prefabrykowanych elementów.

 

Na elewacjach pionowe deski srebrnej jodły zostały rozmieszczone w różnych szerokościach.
Z czasem będą starzeć się i wtapiać się w otaczające struktury rolnicze.

 

Nad każdym poziomem parteru cienki metalowy pasek owija się wokół obwodu bloków, zaznaczając podział między parterem a dwoma piętrami nad nimi.
Aby utrzymać obszar wolny od samochodów, dostęp do podziemnego parkingu został przesunięty na północną krawędź terenu.

 

Feld72 została założona w Wiedniu w 2002 roku, a praktyka koncentruje się na zmianie postrzegania i wykorzystania przestrzeni publicznej.
Wcześniej praktyka zakończyła przedszkole we Włoszech , podzielone na trzy formy przypominające dom, połączone przeszklonymi powierzchniami.

 

Autor: 
Fotografie autorstwa Herthy Hurnaus .

 

Artykuł pochodzi ze strony – https://www.dezeen.com/2019/09/22/feld72-maierhof-housing-estate-austria-architecture/

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. stonogax23 pisze:

    Witam bardzo serdecznie wszystkich

  2. zafuguj pisze:

    O matko, jakie to piękne i komponujące się w otoczenie. Oczami wyobraźni widzę tutaj również nie kostkę brukową, ale ładnie impregnowane płyty w stylu tarasowym spojone żywicą, i tylko gdzieniegdzie bruk jako akcent. No i proszę państwa, gdzie tu jest jakiś stawik albo oczko wodne? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 12 =