1. Drewno suszone i strugane

1. Stosuj drewno suszone i czterostronnie strugane

Właściwie przygotowane drewno to gwarancja trwałości domu drewnianego

Do budowy szkieletu należy stosować drewno sosnowe, klasy K27. Tarcica musi być suszona komorowo i czterostronnie strugana. Drewno nie może mieć określonych normowo wad, na przykład chorych sęków lub pęknięć, bowiem zmniejszają one jego wytrzymałość.

W drewnie suszonym komorowo nie ma żadnych zarodników pleśni i grzybów. W czasie suszenia zabijane są także larwy owadów oraz całkowicie zatrzymany jest proces sinienie drewna.

Wilgotność tarcicy z drewna sosnowego, z której można budować dom, powinna wynosić:

. nie więcej niż 18% – jeśli elementy będą obudowane,
. nie więcej niż 23% – jeśli elementy będą na otwartym powietrzu.

103-3                                    103-4

Drewno przywiezione na budowę nie powinno mieć wilgotności większej niż 18-19%. W trakcie budowy – trwającej przeważnie kilkanaście tygodni – drewno wysycha do wilgotności około 16%, co zapewnia maksymalną wytrzymałość i niezmienność wymiarów elementów.

Drewno konstrukcyjne strugane jest bardziej odporne na działanie ognia niż niestrugane: płomienie ognia ślizgają się po jego gładkiej powierzchni. Drewno strugane jest również rzadziej atakowane przez owady, którym trudniej dostać się do środka elementu przez gładką powierzchnię.

Podczas budowy szkieletowego domu drewnianego zarówno inwestor, jak i osoby nadzorujące budowę, powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału stosowanego przez wykonawcę na konstrukcję drewnianą budynku. Stosowanie innego drewna niż wymaga tego technologia, a więc o wilgotności powyżej 18-19%, niesuszonego komorowo i niestruganego, świadczy zwykle o niesolidności firmy wykonawczej, a takiej lepiej nie powierzać budowy domu.

Wojciech Nitka
Katalog Budownictwa Drewnianego 2004

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. margaretka87 pisze:

    A co z tym, że musi być impregnowane ciśnieniowo? Firmy w mojej okolicy twierdzą, że lepsze jest bez tej impregnacji. Panie Wojtku, jaka jest prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 + dziewięć =