Płyty gipsowo-kartonowe

W technologii szkieletu drewnianego ściany wewnętrzne sufit wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Zasady ich są powszechnie znane. Każdy producent dokładnie je opisuje w wydawanych przez siebie instrukcjach montażu.

Błąd: Cztery płyty gipsowo-kartonowe połączone w jednym miejscu

ãåäå

Źle ułożone płyty gipsowo-kartonowe na suficie: łączenia płyt nie są przesunięte, a ich specjalnie sfazowane krawędzie niestarannie połączone

Sam sposób ułożenia płyt jest zły: płyty nie są przesunięte względem siebie. Oprócz tego płyty nie są połączone sfazowanymi krawędziami. Po zamontowaniu płyt na ich styki nakłada się cienką warstwę gipsu szpachlowego, następnie wciska się w niego taśmę (z papieru lub włókna szklanego) i wygładza gips. Pokazane na zdjęciu niepoprawne połączenie płyt bez wątpienia będzie pękać. Po wykończeniu powierzchnia w tym miejscu będzie nierówna: trzeba będzie bowiem nałożyć więcej gipsu i taśmy, by uszczelnić połączenie płyt .

Błąd: Łączenie płyt na nadprożach

Płyty na nadprożach zamocowano tak. że połączenia z sąsiednimi płytami wypadają nad pionowymi ościeżami drzwi i okna. Jeśli będzie się trzaskać drzwiami lub gwałtowni ej zamykać okno, to w miejscach połączeń płyt ściana zacznie pękać (zdjęcia 2 i 3)Błędem jest również łączeni e płyt między oknami lub drzwiami wzdłuż ich górnej krawędzi. I tutaj trzaskanie drzwiami spowoduje pęknięcia w miejscach poziomych połączeń.

˜Èx

˜¾Ü

Zdjęcie 2, 3 – Pionowe połączenia płyt wypadają nad ościeżami drzwi i okna;

zapewne pojawią się tam pęknięcia. Za błąd należy także uznać mocowanie wąskiego paska płyty gipsowej.

®’¨

Zdjęcie 4 – Poziome połączenia płyt pomiędzy otworami  również będą pękać.

Jak powinno być 
Sufit
Układając płyty na suficie, należy je mocować tak, by kolejny rząd płyt był przesunięty o l /2 długości płyty (rys. 1). Należy także pamiętać. by montować je prostopadle do belek stropowych. czyli krótsze, niefazowane krawędzie płyt łączyć na belkach. Gwarantuje to większą odporność na pęknięcia w miejscach połączeń.

NITKASZK

Ściany
Montując płyty na ścianach, najlepiej układać cale płyty na pełnych powierzchniach ścian: zakrywając również otwory drzwiowe i okienne (rys. 2, 3). Po obłożeniu płytami całej ściany i przykręceniu płyt do konstrukcji ściany, wycina się w nich otwory drzwiowe i okienne (rys. 4). Mimo że odpadów płyty gipsowej będzie więcej, to prace wykonuje się szybciej i dokładniej. Taka metoda gwarantuje. że w miejscach połączeń płyt nie będzie pęknięć.

Nitka1     NITKASZ2     NITKASZ3

Wojciech Nitka
Z cyklu – Problemy ze szkieletowym domem drewnianym – Murator – styczeń 1999

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. J pisze:

    Panie Wojciechu dlaczego na scianach z zamontowaną płytą g-k ( juz po pomalowaniu scian na gotowo) widać w miejscach wkretów wypukłe punkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + dwadzieścia =