10 korzyści płynących z drewna

W tym artykule rozpalimy naszą twórczą wyobraźnię przez badanie i wyszczególnianie korzyści płynących z projektów opartych na drewnie. Ten artykuł nie będzie się obracać wyłącznie wokół domów drewnianych, ale dotyczy powszechnego zastosowania drewna. Drewno to niezwykły materiał; miejmy nadzieję, że zgodzicie się z tym po przeczytaniu tego artykułu.

Timber-Frame-House-by-Egeon-Architecten

Dom szkieletowy firmy Egeon Architecten

 1. Wyjątkowa izolacyjność i oszczędność energii

Niektóre materiały budowlane, takie jak stal czy inne nieorganiczne materiały, które są niepalne, po podgrzaniu mogą się osłabić i stracić swoją strukturę. Drewno reaguje w sposób prawie przeciwny do tego. Po podgrzaniu (oczywiście nie do temperatury zapłonu), drewno wysycha i rzeczywiście staje się jeszcze trwalsze.

Zróbmy kilka porównań tutaj. Szkło przewodzi ciepło 23 razy szybciej niż drewno, marmur 90 razy szybciej, stal 1650 razy szybciej i aluminium aż 7000 razy szybciej.

Oznacza to mniejsze zużycie energii podczas „ucieczki” ciepła z domu. Jeśli chcesz by ciepło (lub chłód) pozostało w domu, a chcesz wydać mniej pieniędzy na ogrzewanie (lub chłodzenie), drewno jest ogromną alternatywą dla cegły, betonu lub kamienia. W porównaniu do tych materiałów, drewno można traktować jako materiał izolacyjny.

W skrócie: Stosowanie konstrukcji drewnianych wpływa na oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Fakt: Drewno faktycznie może nieco spęcznieć, gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej 0%, jednak nie wpłynie to na konstrukcję, ponieważ nawet w najbardziej gorących klimatach, wilgotność nie spada poniżej 5%.

timber-cutaway

Wooden Insulation from Greenspec

 1. Szybkie budowanie: oszczędność pieniędzy

„Ludzie kochają rąbania drewna. W tym działaniu jednego razu widzi efekty.” Albert Einstein. Wygląda na to, że uderzył w sedno sprawy. Ludzie lubią niedrogich i szybkich wyników, a to jest dokładnie to, co drewno może każdemu zaoferować.

Niektórzy producenci drewnianych domu mogą postawić drewniany dom o powierzchni 100m² w ciągu 7 dni. Wyobraź sobie że wyjeżdżasz na dwa tygodnie urlopu na Florydę, a wracając do domu, odkrywasz nowy budynek powstały w ogrodzie sąsiadów. Drewno w tym zakresie jest imponujące !

W porównaniu z cegłą, kamieniem lub betonem, konstrukcje drewniane zapewniają zaoszczędzenie czasu i to nieodłącznie zapewnia oszczędności w pracy. Jest to szczególnie ważne w trudnych warunkach pogodowych, takich jak intensywne opady deszczu, śniegu i oblodzenie, gdzie budowanie z drewna można kontynuować bez przeszkód.

Domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej umożliwiają łatwe modyfikacje w trakcie i po zakończeniu procesu budowlanego, z tych powodów – łatwości, wszechstronności i nie wysokich kosztów, powoduje że domy te są popularne i niedrogie w utrzymaniu.

Izolowane domy betonowe są kosztowne, trudne i czasochłonne podczas budowy.

Egeon-Architecten-2

Dom szkieletowy firmy Egeon Architecten

 1. Przyjazne dla środowiska

Zieleń to wielka rzecz w tych dniach, więc oczywiście to będzie wielką zaletą w tym artykule. Domy z drewna są zrównoważone, odnawialne i przyjazne dla środowiska. Konstrukcje drewniane mogą wchłaniać i przechowywać CO2 z atmosfery Drewno, nawet biorąc pod uwagę przewodnictwo, jest neutralne pod względem emisji (w rzeczywistości jest to jedyny materiał budowlany pozbawiony emisji dwutlenku węgla).

Fakt: 0,8 tony emisji dwutlenku węgla jest pochłaniane przez każdy metr sześcienny drewna, który jest używany w budownictwie, w związku z tym, jeżeli  na budowę domu zużywa się 20 metrów sześciennych drewna, to oszczędność dwutlenku węgla wynosi 16 ton. Jest to taka sama ilość dwutlenku węgla, którą wytwarzana samochód podczas przejechania 90.000 km (w bardzo surowym oszacowaniu). Wykorzystanie drewna w budownictwie, chociażby jako konstrukcja domu szkieletowego, ma naprawdę pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne.

Większość krajów zachodnich ma ustawodawstwo, które określa, że co najmniej jedno drzewo musi być posadzone na każde wycięte drewno. Jest to istotne, ponieważ oznacza to, że będzie więcej drzew na planecie, a to oznacza większą absorpcję dwutlenku węgla.

Nie dajmy się jednak zwieść, że wycinanie lasu może smucić, dlatego zawsze należy weryfikować źródło pochodzenia drewna.

Starsze drzewa absorbują mniej węgla niż drzewa młodsze, szybciej rosnące, a zatem może to być korzystne, w walce ze zmianami klimatu.  Wycinka starszych drzew, wykorzystywanych  do budowy domów i sadzenie nowych drzew w ich miejsce zapewnia dalszy rozwój lasów.

reforestation

Reforestation

 1. Estetyczne, Wszechstronne

Projektanci i budowlańcy mogą w swoich projektach korzystać z ponad 5.000 różnych gatunków drzew. Drewno z tych drzewa, ze względu na strukturę, kolor, wygląd mają różne zastosowanie, w tym np. na podłogi czy meble, a inne do produkcji izolacji a jeszcze inne nadają się na konstrukcje ścian,

Słoje na kawałku drewna to najbardziej hipnotyzujące piękno w świecie przyrody, gdzie różne odcienie koloru i tekstury tworzą się ze sobą jak bajkowy taniec. Nie mam nic piękniejszego. Dlatego niektóre, najbardziej zapierające dech projekty architektoniczne są skoncentrowane na drewnie.

Drewno może być pomalowane w dowolnym kolorze, może być woskowane i lakierowane zachowując swoją naturalną finezję. Może być rzeźbione, cięte, klejone i łączone.

Drewno zachwyca wszechstronnością i estetyką. Jedynym ograniczeniem, co można zrobić z drewna jest ograniczona wyobraźnia. Podobnie jak Albert Einstein powiedział: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy” i „Wyobraźnia jest wszystkim. To jest podgląd nadchodzących atrakcji życia.” Oto moja osobista uwaga na ten cytat: „Wyobraźnia jest wszystkim. To zapowiedź niezwykłych wzorów i wyczynów inżynierii, która jeszcze nie zmaterializowała się „.

Guest-House-on-a-Barrier-Island

Przykład wszechstronności drewna

 1. Właściwości mechaniczne i właściwości robocze

Kilka miesięcy temu, w rozmowie z ogrodnikiem mojego przyjaciela, był wspominany żywopłot zrobiony z Taxus Baccata (Cis Pospolity). On powtarzał „Taxus Baccata jest porządnym zabezpieczeniem”.! Rozmowa przeszła na temat gęstości drewna. Zawsze wiedziałem, że Taxus Baccata jest bardzo twardym drewnem, ponieważ rośnie tylko 5 cm rocznie, ale zastanawiałem się, czy to jest twardsze od dębu. To doprowadziło mnie do badania twardości  („Janka hardness test”), który mierzy jak odporne drewno jest na zginanie i zużycie.

Do testowania twardości danego drzewa stosuje się test mierzący siłę wymaganą do wciśnięcia w drewno pół stalowej kuli  o średnicy 11.28 mm. Okazuje się, że Cis wymaga 1500 funtów, podczas gdy Dąb około 1300 funtów.

Powiedziałem wszystko, aby przybliżyć jedynie perspektywę niesamowitej gamy właściwości drewna, co może inspirować do zbadania nowych rodzajów drewna w kolejnych projektach. Jakie jest najtrwalsze drewno? Niektórzy mówią, że Australian Buloke, które wymaga 5.060 funtów siły. Natomiast jednym z najbardziej miękkich jest drewno z drzewa Cuipo, które wymaga 22 funtów siły, a więc jest znacznie bardziej miękkie niż lepiej znane drzewo Balsa, które wytrzymuje nacisk 100 funtów.

Drewno, choć stosunkowo lekkie ma wyjątkowo wysoką wytrzymałość na rozciąganie. Weźmy drewno, które ma wytrzymałość na rozciąganie 0,6 / cm3, a gęstość wynosi 100 N / mm2, a stal, która ma wytrzymałość na rozciąganie 7,89 / cm3 i ciężar właściwy wynosi 500 N / mm2.

Jeśli podzielimy wytrzymałość na rozciąganie przez grawitację, dana postać powie nam o jakości materiału oraz jego wydłużenie wywołane ciężarem własnym. Wydłużenie wywołane ciężarem własnym oznacza punkt, w którym materiał ulegnie zerwaniu pod własnym ciężarem. Stal, która jest stosowana w budynkach ma punkt zerwania 5,4 km, a uszlachetniona stal – 17,5 km.

Dla porównania – wytrzymałośc na rozciąganie pod własnym ciężarem dwóch gatunków drewna – świerku i laminowanego buku – zerwanie nastąpi odpowiednio przy długości  19,8 km i 28,3 km. Teraz już wiadomo, dlaczego drewno warstwowe jest stosowane na podłogach hal sportowych!

Gdy chodzi o sposób obróbki drewna, kilka rzeczy może go przewyższyć. Drewno może być obrabiane w piękny i twórczy sposób, które dzięki którym można otrzymać niemal magiczne wyroby. Precyzja i wykończenie, na które pozwala drewno, mogą pomóc wyrzeźbić zwykły projekt w coś niezwykłego. Dzięki swoim właściwościom drewno jest dość łatwe do utrzymania i naprawy, więc jeśli coś się wykona nie tak, łatwo to naprawić, a nie spali, przy zbyt poniesieniu niedużych kosztów.

janka-test1

Wizualizacja Janka hardness test

 1. Bezpieczne, lekkie, wytrzymałe i trwałe

Jednym z wielu powodów, dla których drewno jest używane po dziś dzień, pomimo ogromnych postępów w inżynierii, jest jego waga i bezpieczeństwo. Drewno może poddawać się naciskom, co oznacza, że ​​może zginać się nieznacznie, co jest właściwością, której np. nie mają cegły. Dlatego też, jeśli fundamenty przesuną się lekko, drewniany dom może wyginać się i poruszać się, bez większych uszkodzeń. W domach z cegły, nawet najmniejsza zmiana w fundamentach będzie powodować pęknięcia w tynku i murze.

Mówiąc o fundamentach, to jednym z powodów, że większość domów w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych jest budowanych z drewna, to fakt że gleba w tym rejonie jest słaba. Ciężkie domy z cegły mogą powodować że ziemia może tonąć, stąd preferowane są lekkie drewniane domy; nikt nie chce stać się ofiarą otworu osiadania.

Wracając do kosztów, to należy stwierdzić, że drewniane domy są powszechne (a czasem są i wymagane) w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, ponieważ są one tańsze, szczególnie gdy konieczne są odbudowy zniszczonych domów przez huragan. Trzeba bowiem wiedzieć, że huragan 5 kategorii zniszczy jednakowo dom murowany jak również dom drewniany.

Mesh-design

Lekka konstrukcja drewniana Mesh Design+ Projects

 1. Wodoszczelność

Wilgoć i woda oddziałując na drewno, powodują jego pęcznienie. Istnieje kilka odmian drewna, które są bardzo odporne na wodę. Badanie zostało przeprowadzone w zakresie absorpcji na czterech różnych gatunkach drewna, Western Red Cedar, Douglas Fir, Western Hemlock and Sitka Spruce. Drewno suszy się tak, aby jego wilgotność wahała się w granicach od 6-10%, które leżało na zewnątrz, przykryte. Po roku, poziom wilgoci Western Cedar wynosił 9-11%, podczas gdy w innych gatunkach wilgotność wahała się między 14-21%. Wzrost absorpcji wilgoci w drewnie cedrowym był minimalny.

Te badania wykazują, że chociaż jakieś drzewa mają skłonność do wchłonięcia wilgoci, są szczególne rodzaje drzewa, które nie mają tej tendencji. Jestem pewien, że istnieją pewne drzewa, które są wykorzystywane specjalnie dla ich wysokich wskaźników absorpcji, a niektóre, takie jak cedr na ich niski współczynnik absorpcji.

cedar-slats-house

Elewacja zewnętrzna Skin of Cedar Slats

 1. Zdrowie i Natura

Ładunek elektrostatyczny: To jest wielka sprawa dla niektórych ludzi jako ładunki elektrostatyczne są do pewnego stopnia uważane za niezdrowe. Dobra wiadomość dla ludzie – drewno nie emituje ładunków elektrostatycznych.

Jeśli pokój jest wykończony niepokrytym drewnem, to pomoże regulować wilgotność, która może pomóc ludziom z wrażliwością układu oddechowego. Nie tylko regulują wilgotność, po prostu zwykły wygląd drewna koi umysł i wpływa na zrelaksowanie się na układu nerwowego (tak słyszałem!). Wystarczy upewnić się, że wilgoć nie czyni drewna zbyt wilgotnym, poza tym, inaczej ta elektryczność statyczna korzyść mogła być wyrzucona okno..

Z tych powodów, drewno jest uważane za wyrób zdrowszy od metalu, tworzywa sztucznego lub innych materiałów.

TOTeMS-Architecture-1

Relaks w drewnie – TOTeMS Architecture

 1. Dźwięk Akustycznie

Chociaż drewno nie działa jako idealny izolator dźwięków, to zapobiega echu i nie odbijania się po pomieszczeniu poprzez pochłanianie fal dźwiękowych. W porównaniu do swoich konkurentów konstruktywnych, drewno okazuje się być o wiele bardziej skuteczne w izolacji akustycznej, zwłaszcza jeśli chodzi o izolacyjność pomiędzy różnymi pokojami.

Drewno jest również stosowane w wielu salach koncertowych na całym świecie, gdyż w naturalny sposób tłumi dźwięk, zapewniając idealny dźwięk w pomieszczeniu.

wood-acoustics-1

Drewno wykorzystywane do poprawy akustyki w sali koncertowej Uniwersytetu Soka

 1. Rdza zniknie

Nie mniej ważny cecha drewna – drewno nie rdzewieje. Chociaż może utleniać się w innej formie, to jest statystycznie znaczące w porównaniu z metalami. To prawda, że istnieją pewne metale, które nie rdzewieją, ale są droższe; i naprawdę można krytykować drewna po nauczeniu się, jak jest ono wspaniałe!

The-Solar-Fab-Lab-House-by-IAAC-Imaginative-Windows

Kolejny przykład uniwersalności drewna – The Solar Fab Lab House by IAAC Imaginative Windows

TOTeMS-Architecture-2

Eleganckie łuki z drewa

Podsumowując: Drewno jest jednym z ojców materiałów budowlanych: Drewno jest dobre.

Na podstawie: http://freshome.com/2014/01/27/timber-architecture-9-benefits-wood-based-designs

 

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. Ala pisze:

  Mieszkać w takim domu z naturalnego surowca to czysta przyjemność. Mi osobiście najbardziej podobają się domy z bali drewnianych.

 2. Aluk pisze:

  Super. Okazuje się, że można mieć fajny drewniany domek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − dziewięć =