Stropy nad nieogrzanymi piwnicami i zamkniętymi przestrzeniami podpodłogowymi należy traktować jako przegrodę zewnętrzną. Wartość współczynnika przenikania ciepła U dla stropu j/w nie powinna być większa niż Umax = 0,45 W/m2K.
Typowy układ warstw w stropie nad przestrzenią podpodłogową – od góry:
– warstwy wykończeniowe podłogi
– płyta poszycia
– przegroda przeciwwilgociowa
– konstrukcja stropu wypełniona izolacją cieplną
– folia wiatroizolacyjna
– ruszt podtrzymujący izolację cieplną

Typowy układ warstw w stropie nad pustką podpodłogową
Przegrodę przeciwwilgociową może stanowić folia opóźniacza pary lub płyta poszycia z połączeniami uszczelnionymi masą plastyczną bądź płyta poszycia łączona na pióro i wpust.
Obowiązujący dla stropu nad pustką podpodłogową współczynnik przenikania ciepła Umax = 0,45 W/m2K spełnia następujący układ warstw:
– płyta poszycia podłogi – grub. 22 mm – ʎ = 0,13 W/mK
– przegroda przeciwwilgociowa,
– konstrukcja stropu – 40 x 235 mm, w rozstawie osiowym 400 mm – ʎ = 0,16 W/mK
– warstwa powietrza (niewentylowana) – grub. 135 mm
– izolacją cieplna – grub. 100 mm – ʎ = 0,033 W/mK
– folia wiatroizolacyjna,
– ruszt podtrzymujący izolację cieplną (nie uwzględniany z obliczeniach)
Obliczeniowy współczynnik U dla w/w przegrody niejednorodnej (z uwzględnieniem konstrukcji stropu) wynosi 0,349 W/m2K
Przykładowe rozwiązania układu warstw w stropie nad pustką podpodłogową spełniające wymagania budownictwa energooszczędnego i pasywnego
Układ warstw w stropie nad pustką podpodłogową dla Umax = 0,20 W/m2K i Umax = 0,15 W/m2K
Dla jednorodzinnego budownictwa energooszczędnego, o wielkości zapotrzebowania na energię użytkową wyłącznie do celów ogrzewania i wentylacji, w wysokości 40 kWh/(m2rok), wartość współczynnika przenikania ciepła U nad pustką podpodłogową powinna wynosić Umax = 0,20 W/m2K dla I, II i III strefy klimatycznej oraz Umax = 0,15 W/m2K dla IV i V strefy klimatycznej.
Współczynnik U wielkości poniżej 0,20 W/m2K zapewnia układ warstw:
– płyta poszycia podłogi – grub. 22 mm – ʎ = 0,13 W/mK
– przegroda przeciwwilgociowa,
– konstrukcja stropu – 40 x 235 mm, w rozstawie osiowym 400 mm – ʎ = 0,16 W/mK
– warstwa powietrza (niewentylowana) – grub. 35 mm
– izolacją cieplna (pomiędzy belkami stropowymi) – grub. 200 mm – ʎ = 0,033 W/mK
– folia wiatroizolacyjna,
– ruszt podtrzymujący izolację cieplną (nie uwzględniany z obliczeniach)
Obliczeniowy współczynnik dla przegrody niejednorodnej (z uwzględnieniem belek stropowych) wynosi U = 0,197 W/m2K.
Zwiększenie grubości izolacji cieplnej, założonej od spodu stropu, o dodatkową warstwę 100 mm zmniejszy wartość współczynnika U do 0,137 W/m2K.
Układ warstw w stropie nad pustką podpodłogową dla Umax = 0,12 W/m2K i Umax = 0,10 W/m2K
Dla jednorodzinnego budownictwa energooszczędnego, o wielkości zapotrzebowania na energię użytkową wyłącznie do celów ogrzewania i wentylacji, w wysokości 15 kWh/(m2rok), wartość współczynnika przenikania ciepła U nad pustką podpodłogową powinna wynosić Umax = 0,12 W/m2K dla I, II i III strefy klimatycznej oraz Umax = 0,10 W/m2K dla IV i V strefy klimatycznej.
Współczynnik U wielkości poniżej 0,12 W/m2K zapewni układ warstw:
– płyta poszycia – grub. 22 mm – ʎ = 0,13 W/mK
– przegroda przeciwwilgociowa
– pustka powietrzna, niewentylowana – grub. 35 mm,
– konstrukcja stropu – 40 x 235 mm, w rozstawie osiowym 400 mm – ʎ = 0,16 W/mK
– izolacją cieplna (pomiędzy belkami) – grub. 200 mm – ʎ = 0,033 W/mK
– ruszt drewniany – szer. 40 mm – w rozstawie osiowym 400 mm – ʎ = 0,16 W/mK
– izolacja cieplna (pomiędzy rusztem) – grub. 150 mm – ʎ = 0,033 W/mK
– folia wiatroizolacyjna
– ruszt drewniany podtrzymujący izolację cieplną (nie uwzględniany z obliczeniach)
Obliczeniowy współczynnik U dla przegrody niejednorodnej (z uwzględnieniem belek stropowych) wynosi U = 0,119 W/m2K.
Zwiększenie dolnej warstwy izolacji cieplnej o dodatkową warstwę grub. 100 mm zmniejszy wartość współczynnika U do 0,095 W/m2K.
Czy błędem będzie zamiast rusztu polożenie płyty osb i na to wiatroizolację ?
Ponawiam pytanie o osb
Płyta OSB ograniczyć wysychanie ewentualne zawilgocenie izolacji w stropie. Ponadto będzie narażona na zawilgocenie, a tym samym na szybką destrukcję przez wilgoć z gruntu.
A gdy pustka wys. jednego bloczka będzie wentylowana – pod drewnianym domkiem posadowionym na bloczkach betonowych to OSB może być? Tak robi to firma która stawia domki drewniane
Dodam – OSB izolowane od bloczków
Spotkałem się z rozwiązaniem w domku letniskowym wyglądającym następująco podwalina montowana do bloczków betonowych następnie legary podłogowe a pomiędzy legarami płyta OSB podpierana dodatkowo deskami od spodu legarów, między legarami wełna ze szczeliną, paroizolacja i płyta poszycia, czy jest to poprawnie wykonane ?
Może nie całkiem w temacie ale blisko. Czy zamiast stosować przegrodę przeciwwilgociową pod górną warstwę osb można te płyty przykleić do konstrukcji i na łączeniach? Wzmocni to i usztywni podłogę. Widziałem takie rozwiązanie na jakimś starym amerykańskim filmie instruktażowym.
W Stanach pod płyty poszycia stosuje się klej „Liquid Nails” – klej trwale plastyczny, którego zadaniem jest odizolowanie płyty od elementów konstrukcji, a także jej usztywnienie. Podobny klej można znależć na naszym rynku.
Jak jest ze stropem na fundamencie słupowym wentylowanym? Czy też powinien mieć od spodu wiatroizolację i ruszt, czy raczej być pokryty płytami OSB?
Wystarczy trochę poszukać – http://budujzdrewna.pl/domy-drewniane/domy-szkieletowe/izolacyjnosc-cieplna/izolacyjnosc-stropu-nad-pustka
Panie Wojciechu, mam ten sam problem co Pani Katarzyna. Podany przez Pana link odnosi się do „Stropu nad nieogrzanymi piwnicami i zamkniętymi przestrzeniami podpodłogowymi” a w moim i Pani Katarzyny przypadku występuje strop na gruncie na fundamentach słupowych. Czy można traktować przestrzeń podłogi zamkniętą i otwartą tak samo? (dostęp gryzoni, mrówek itd) Przeszukując internet widzę, że wiele osób ma problem ze stropem na fundamentach słupowych, bardzo proszę o odpowiedzi. Czy taki przekrój jest poprawny?
– podwalina montowana do bloczków betonowych
– siatka tkana ocynkowana
– wiatroizolacja
– osb 12 mm
– legary 185 mm i wełna 160 mm
– paroizolacja
– osb18 mm
Musisz pamiętać, że dla tego typu rozwiązań stropu nad nieogrzewaną przestrzenią współczynnik przewodzenia ciepła U musi być mniejszy niż 0,15 W/m2K.
Twoje rozwiązania, przy zastosowaniu wełny mineralne o współczynniku przewodzenia ciepła lambda = 0,035 W/mK, dla przegrody jednorodnej daje wynik U = 2,01 W/m2K. A więc nie spełnia wymagań.
Jednocześnie zapraszam – http://budujzdrewna.pl/aktualnosci/izolacyjnosc-cieplna-3
Czy przymocowanie 150mm wełny do rusztu od spodu i pozostawienie pustki powietrznej pomiędzy rusztem będzie błędem.?
Wełny nie układa się na ruszcie. Mocuje się ją na kołki bezpośrednio do płyty poszycia pokrytej folią wiatroizolacyjną.
Witam, a jak poprawnie zrobić strop w przypadku gdy ja chcę zrobić w taki sposób, że po wykonaniu ścian fundamentowych je zasypię. Na ścianach przykręcę podwalinę 6cm i na to belki stropowe. Potem poszycie stropu i dalej ściany. Nie będę miał jak od spodu zamocować wiatroizolacji i nawet nie wiem jak zamocować taką folię czy coś na czym będzie jakby leżeć ocieplenie, tym bardziej że chciałbym coś wdmuchiwanego. Ja myślałem aby podwalinę szczelnie do ściany fund. przykręcić, na to rozłożyć i napiąć siatkę stalową o małym oczku i potem belki stropowe o wys.40cm najlepiej dwuteowe lub posi-joist. Na o poszycie a na nie potem dać folę paroizolacyjna. Czy tak może być?
Po prostu nie zasypuj całych ścian fundamentowych – zostaw pustkę ok. 60-80 cm. Będziesz miał przestrzeń na założenie poszczególnych warstw stropu i … zaoszczędzisz na dowożeniu ziemi do zasypania fundamentów.
Witam, odnośnie stropu nad pustką (fundament słupowy) czy może być od dołu 1. siatka przeciw gryzoniom, 2. wiatroizolacja, 3 płyta osb zabitumizowana, ruszt z ociepleniem ….
Co znaczy „płyta osb zabitumizowana”?
Poza tym mamy kilka rodzajów płyty OSB.