Montaż stolarki okiennej

Stolarka okienna powinna być osadzona w sposób zapewniający pełną szczelność na przenikanie powietrza, wody i wilgoci.

056

Zabezpieczenie otworu okiennego przed przenikaniem powietrza i penetracją wody opadowej

Stolarka okienna czy drzwiowa powinna być zakładana po założeniu folii wiatroizolacyjnej, wywiniętej na ościeże otworu okiennego.

Po osadzeniu okna przestrzeń pomiędzy ościeżem a ościeżnicą okna należy szczelnie wypełnić materiałem izolacyjnym, np. pianką poliuretanową. Po wyschnięciu pianki i ścięciu jej nadmiaru przestrzeń wypełnioną pianką należy zabezpieczyć taśmą samoprzylepną (np. taśmą dekarską) mocowaną do ściany i ościeżnicy. Takie rozwiązanie nie tylko w pełni zapewni szczelność na przenikanie powietrza, a także zabezpieczy otwór okienny przed ewentualną penetracją wody opadowej w głąb ściany.

Wiatroizolacja zakładana na zewnętrznym poszyciu ścian, montowana z  zachowaniem pełnej szczelności powłoki, w połączeniu z folią paroizolacyjną powinna zapewnić ochronę budynku na przenikanie powietrza.

Dla zapewnienia pełnej ochrony budynku przed przewietrzaniem z zewnątrz niezbędne jest połączenie folii wiatroizolacyjnej z folią opóźniacza pary zakładanej wewnątrz budynku.

Wojciech Nitka
Szkieletowy dom drewniany – 2013

Możesz również polubić…

8 komentarzy

 1. Sławek pisze:

  Witam,
  Jestem świeżo po zakupie książki „Szkieletowy dom drewniany” i po pierwszym przeglądnięciu troszkę się zawiodłem w sprawie dot. montażu okna. Jako wykonawca i wkrótce budujący swój dom szkieletowy poszukuję informacji na ten temat. Jako podwykonawca jednej z firm zrzeszonej w SDD miałem okazje montować okna wg zaleceń głównego wykonawcy. Ze zdziwieniem widzę jednak i w książce i tutaj na stronie taką samą informację – do montażu okna proponuje się piankę. A gdzie taśma rozprężna, folia uszczelniająca? Nie wiem ale wydaje się, że stosowanie jedynie pianki przy uszczelnieniach ram okiennych to troszkę jakby za mało. Od paru lat różne firmy proponują inne, pewniejsze systemy montażu tzw.ciepłego. A przecież dom szkieletowy winien być właśnie ciepły. Dlaczego zatem proponuje się wciąż te same rozwiązania jak w domach murowanych, a nie bierze się po uwagę tego, że przy budowie domu drewnianego należy się duża większa staranność wykonania?

 2. Andrzej pisze:

  Druga rzecz, to jak zamontować poprawnie parapet zewnętrzny przy pokazanym sposobie wykończenia połączenia ściana-okno?

 3. Tomasz pisze:

  Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie węglarka w otworze okiennym płytę OSB wypuszczamy ok 3 cm żeby zachodziła na ościeżnice, jest sporo pracy podczas wywijania foli wiatro izolacyjnej bo trzeba to robić dodatkowymi paskami ale efekt jest bardzo dobry

 4. Paweł pisze:

  Witam,
  A czy teraz nie powinno się montować okna w warstiwe izolacji ?

 5. Rafał pisze:

  Panie Wojciechu czy takie wstawianie okien jak robi to ta firma jest chyba zgodne ze sztuką ? Wygląda na porządne: https://www.youtube.com/watch?v=UuT4VMb3oWg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 4 =