Jak uszczelnić domy z bali drewnianych …
Zapewnienie szczelności ścianom, wykonanym z drewnianych bali, ma dla ich izolacyjności termicznej ogromne znaczenie. Nie jest to jednak łatwe do osiągnięcia, ponieważ drewno – w przeciwieństwie do ceramiki, silikatów czy betonu komórkowego – pod wpływem zmian wilgotnościowych w widocznym stopniu kurczy się i pęcznieje.
Wymiary przekrojów poprzecznych bali, z których zbudowane są ściany domów, nie są stałe, lecz zmieniają się w zależności od poziomu wilgotności – ich własnej oraz otaczającego je powietrza. Największe znaczenie ma tu skurcz, powstający podczas wysychania drewna, który jest głównym sprawcą pojawiania się nieszczelności pomiędzy – ułożonymi poziomo w ścianie – balami. By nie dopuścić do ich powstawania, trzeba styki między balami odpowiednio uszczelnić i w ten sposób zabezpieczyć zbudowane z nich ściany i sam budynek – przed szkodliwym działaniem takich czynników, jak woda, śnieg, wiatr i owady. Materiał użyty do wypełniania styków między balami powinien więc mieć nie tylko odpowiednią odporność i trwałość, ale też być na tyle elastyczny, by nawet w bardzo niekorzystnych warunkach atmosferycznych ściana z bali była szczelna.
DOMY Z BALI
Bale użyte do budowy domu mogą mieć różne przekroje – prostokątne, owalne lub okrągłe. Wykonane z nich ściany powstają poprzez poziome nakładanie bali na siebie i łączenie ich w węgłach (narożnikach) domu.
Bale mogą być w ścianie układane poziomo, bezpośrednio jeden na drugim, ale także łączone ze sobą za pomocą różnego rodzaju zamków (wcięć podłużnych), w tym także na obce pióro. Rodzaj podłużnych połączeń między balami zależy przede wszystkim od kształtu ich przekroju.
Szczeliny pomiędzy balami zabezpiecza się dodatkowo za pomocą uszczelek. Ich rodzaj powinien być tak dobierany do przekroju bali, by w jak największym stopniu zapewniały ścianom szczelność, a tym samym chroniły budynek przed zawilgoceniem i przewiewaniem.
MSZENIE BALI
Dawniej do uszczelniania ścian domów z bali stosowano przede wszystkim mech, konopie, lniane pakuły lub niektóre z dostępnych w danej okolicy traw. Ponieważ jednak pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych drewno „pracuje”, szczelina pomiędzy balami na przemian zmniejsza się i zwiększa. Przy zastosowaniu tradycyjnych materiałów prowadziło to do pojawiania się nieszczelności pomiędzy balami i wypełnienia ich styków trzeba było co pewien czas uzupełniać. To właśnie z tego powodu te tradycyjne materiały uszczelniające są obecnie rzadko stosowane.
Nie dotyczy to jednak jedynego w swoim rodzaju sposobu uszczelnienia bali, jakim jest mszenie – inaczej zwane optykaniem. To tradycyjna, ale wciąż stosowana powszechnie na Podhalu technika uszczelniania ścian domów z bali.
W ścianie między balami, zwanymi na Podhalu płazami, zostawia się szczelinę, zwaną szparą, o szerokości około 2 cm (Fot. 1).
Nie powinna być ona zbyt mała – gdyby tak się zdarzyło, należy ją powiększyć za pomocą klinów.
Szpary te są mszone, czyli wypełniane wełnianką (Fot. 2). Jest to wełna drzewna powstała ze strugania wyselekcjonowanych bezsękowych kłód świerkowych. Wełniankę dzieli się na wiązki różnej długości, odpowiednio do szerokości szpary, a następnie zwija w różnorodne warkocze (skrątki), które potem – od zewnątrz lub dwustronnie – wbija się przy pomocy trzósła (trzosła) w szparę między balami (Fot. 3).
Fachowiec, który wykonuje mszenie (optykanie) nazywany jest mszorzem lub optykiem. (W czasach, gdy domy z bali uszczelniano mchem, osoba ta była też nazywana mechooptykiem.)
Mszenie jest bardzo trudną i czasochłonną pracą, wymagającą od wykonawcy dużego doświadczenia i staranności. Jeśli zostanie ono zrobione źle, to skrątki bardzo szybko wypadają spomiędzy bali i zbudowane z nich ściany tracą szczelność.
USZCZELNIANIE ŚCIAN Z BALI
Na rynku jest obecnie wiele rozwiązań, stosowanych przy uszczelnianiu domów z bali.
Do bali o przekroju prostokątnym stosuje się najczęściej włókninę (Fot. 4 i 5), którą rozkłada się prawie na całej szerokości bala przed położeniem następnego.
Przed zastosowaniem syntetycznego materiału wypełniającego, w szczelinę wprowadza się wewnętrzną uszczelkę, która powinna być w nią dokładnie wpasowana ręcznie lub za pomocą specjalnego urządzenia mechanicznego.
Syntetyczny materiał wypełniający musi być ułożony w sposób ciągły od węgła do węgła lub od węgła do otworu okna lub drzwi. Dotyczy to także węgłów i połączeń ścian zewnętrznych z wewnętrznymi, jeśli w tych miejscach nie zostały zastosowane wewnętrzne uszczelki.
Wypełnienie uszczelniające winno być wykonane pod odpowiednim ciśnieniem, za pomocą oprzyrządowania, które umożliwi właściwe i mocne jego połączenie z powierzchnią bali.
Uwaga! Te systemy wypełnień, które są palne, muszą być układane zgodnie z wymaganiami producenta.
Tekst i zdjęcia: Wojciech Nitka
Tekst opracowano dla portalu Recepty na dom – http://receptynadom.pl
Witam.
Mam pytanie. Zakupiłem w tym roku domek letniskowy z balika o grubości 45mm. Po ostatnich intensywnych burzach w narożnikach na zamkach węgłowych przecieka do środka woda. Również na sękach w niektórych miejscach wilgoć się pojawiła. Co należy zrobić żeby to wyeliminować te przecieki
Kolejne pytanie to zamierzam kupić kolejny taki domek na działkę ale mam obawy przed tego typu problemami. Czy firma montująca powinna uszczelnić na zamkach węgłowych silikonem, pianką czy innym zalecanym przez Pana produktem? Czy powinna skręcać każdy balik żeby doszczelnić ( w poprzednim domku baliki nie były skręcane).
Dziękuję i pozdrawiam
Kupił Pan domek, letniskowy, ala których właściwie nie ma wymagań.
Baliki 45 mm – budowane bez uszczelnień i skręcenia mogą niestety przepuszczać wodę, tym bardziej podczas takich deszczów jak w ostatnim okresie.
Takie domki (letniskowe) nie wymagają uszczelnień, choć dla zapewnienia sztywności powinny być skręcone co też w pewnym sensie zwiększałoby szczelność przegrody.
Baliki można uszczelnić np. kitami – http://kitdodrewna.pl/pl/c/Uszczelnianie-domow-z-bali/21
Dziękuje za odpowiedź.
A te baliki jak powinny być skręcone? Co zasugerować ekipie montującej? Czy każdy balik gwoździami, jakimiś specjalnymi wkrętami czy takimi długimi gwintowanych prętami (w którymś artykule widziałem ale to był bal okrągły) i tak samo skręcać wewnętrzne ściany działowe? Gdyż podobno inaczej pracują niż te co maja styczność wewnątrz. Czy można tez przesłać zdjęcia do wglądu na preferowanego przez Pana maila? Jeszcze raz dziękuje.
Pozdrawiam
Kupilam stara chate z bala 19 cm ciosanego, ktora wymaga remontu, miedzy innymi mszenia. Czy ktos ma doswiadczenie w mszeniu welna owcza?
Pozdrawiam
Alicja
Zajmuję się uszczelnianiem bali za pomocą mszenia wełną drzewną jak i silikonowaniem kitem woodchink. Więcej informacji ….
To nie miejsce na tanią reklamę …
Kolejne wpisy będą usuwane …
Witam, działa pan dalej z tym mszeniem
Nigdy z mszeniem nie działałem.
Proszę o kontakt
Jak nazywają się uszczelnienia „Uszczelki te zrobione są z folii, z dwóch wkładek z gumy rozprężnej oraz z wełny owczej ” do domów z bali okrągłych z półkolistym wcięciem?
Gdzie można je kupić i w jakie cenie?
proponuję kontakt z firmą Stilo Polska – http://www.stilopolska.pl
To nie miejsce na tanią reklamę Pan napisał wyżej a sam reklamuję jakąś firmę wiec może Pan zacznie zmieniać świat od siebie a nie poucza innych a sam robi jak mu pasuje i usunie reklamę tak było by chyba stosowniej?
Nie rekalmuję firmy, a jedynie, w odpowiedzi na zapytanie Roberta, podaję kontakt do firmy by mógł uzyskać informacje dotyczące uszczelek.