Ciągła izolacja zewnętrzna ze styropianu ma swoje zalety

Według powszechnie przyjętej opinii stosowanie styropianu na zewnątrz budynku o drewnianej konstrukcji szkieletowej budzi wiele zastrzeżeń. Stąd metoda ta ma wielu przeciwników. Jest to jednak związane z brakiem znajomości zagadnienia i nienależytym, niezgodnym z wymaganiami w tym zakresie montażem styropianu jako zewnętrznego docieplenia.

Jednak stosowanie styropianu jako warstwy zewnętrznego docieplenie na więcej zalet niż wad.

Do zalet należy:
– zwiększa znacznie rzeczywistą izolacyjność przegrody przy dość niskim koszcie,
– zmniejsza mostki termiczne w miejscu elementów konstrukcji,
– przy odpowiedniej grubości utrzymuje ciepło poszycia, co zmniejsza ryzyko kondensacji pary wodnej w ścianie, a tym samym rozwój pleśni na płycie poszycia,
 

Zapraszam – http://budujzdrewna.pl/aktualnosci/jak-uniknac-kondensacji-pary-wodnej-w-scianie 

Dobra wiadomość jest taka – odpowiedniej grubości izolacja zewnętrzna znajduje się poza poszyciem, dzięki czemu powłoka ta pozostaje cieplejsza. Wyższe temperatury powierzchni poszycia oznaczają niższą wilgotność względną powierzchni płyty, co powoduje że poszycie jest mniej podatne na zawilgocenie do punktu, w którym osiągnie próg rozwoju pleśni.

Do wad należy:
– styropian jest nieprzepuszczalny dla pary, co oznacza, że ściany jeśli ulegną zamoczeniu nie mogą wyschnąć na zewnątrz. Ale mogą wyschnąć do wewnątrz.

Ściany mogą ulec zamoczeniu tylko i wyłącznie przez nieprzestrzeganie przez projektantów i wykonawców odpowiednich, wymaganych w tym zakresie rozwiązań.

Ściana może ulec zamoczeniu tak od środka jak i z zewnątrz budynku

Zamoczenie od środka może być spowodowane tylko i wyłącznie nieszczelną folią opóźniacza pary. Szczelnie założona folia przepuszcza parę wodną na zasadzie dyfuzji, jednak nie w takiej ilości by zagrozić zawilgoceniu poszycia ściany.

Zatem ewentualność zawilgocenie ściany od środka leży tylko i wyłącznie po stronie wykonawcy budynku a nie po stronie technologii.

Możliwość zawilgocenie ścian od środka można ograniczyć poprzez obniżenie poziomu wilgoci w pomieszczeniach, zapewniając skuteczną wentylację szczególnie kuchni i łazienki. Dobrym rozwiązaniem może się okazać montaż rekuperatora.

W przypadku zawilgocenia, ściana ma szansę wyschnięcia od środka, jednak pod warunkiem że nie zastosujemy na ściany materiału nieprzepuszczającego wilgoć, np. tapety winylowej.

Większe ryzyko zawilgocenia ściany pochodzi z zewnętrz budynku. Możliwość penetracji wody pod warstwę styropianu występuje głównie w rejonie otworów okiennych i drzwiowych oraz w miejscach połączenia dachu ze ścianami, a także w miejscach przejść przez warstwę styropianu, np. uchwytów do montażu rur spustowych czy kranów zewnętrznych.

Na styku stolarki z tynkiem, jako że są to dwa różne materiały, różnie oddziaływujące na warunki atmosferyczne, powstają pęknięcia, którymi woda ma możliwość penetracji pod warstwę  styropianu. Przy klejonym styropianie do poszycia, woda nie ma możliwości odparowania, doprowadzając do zawilgocenia płyty poszycia i jej biodegradacji. Stąd konieczność pełnego uszczelnienia tych miejsc.

Podobnie w wyżej przedstawionych przypadkach.

Warstwę styropianu można także stosować na elewację z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej pomiędzy płytą poszycia pokrytej folią wiatroizolacyjną na warstwą styropianu na ruszcie lub w formie styropianu ryflowanego, pod warunkiem założenia odpowiedniej listwy startowej.

Więcej na – http://budujzdrewna.pl/technologia/systemy-docieplenia/szczelina-wentylacyjna

Zatem zapewnienie od środka szczelnej folii opóźniacza pary, oraz zabezpieczenie na zewnątrz miejsc, którymi woda deszczowa może penetrować pod warstwę styropianu gwarantuje trwałość budynku pokrytego warstwą styropianu jako zewnętrznego docieplenia budynku.

Jak z powyższego wynika stosowanie styropianu jako zewnętrznego docieplenia budynku nie jest błędem przyjętej technologii, a zła opinia o stosowaniu styropianu i gniciu domów wynika jedynie z niewłaściwego projektowania i wykonawstwa.

Zapraszam także:

http://budujzdrewna.pl/technologia/systemy-docieplenia/styropian-ryflowany-czy-gladki

http://budujzdrewna.pl/technologia/problemy-eifs/prawie-wszystko-o-eifs-2

 

Wojciech Nitka – czas pandemii

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 7 =