Jedna folia – dwie funkcje. Czy to możliwe ????

Dwa w jednym – to najnowszy produkt jednego z producentów folii
wiatroizolacja i aktywna paroizolacja w jednym.
Czy to możliwe ?
paroizolacja2
Jaką rolę w budynku spełnia wiatroizolacja i jakie w tym zakresie powinna mieć wymagania ?

Zadaniem wiatroizolacji jest ochrona budynku przez przewiewaniem (jak sama nazwa wskazuje) a także ochrona budynku przed wilgocią z zewnątrz. Jednocześnie chroniąc budynek przed wilgocią z zewnątrz, posiada właściwości umożliwiające wyprowadzenie wilgoci z wnętrza ściany na zewnątrz. Szczególnie jest to ważne w budynkach zbudowanych z drewna i materiałów drewnopochodnych. Zakłada się ją po zewnętrznej stronie ścian zewnętrznych. Stąd określenie „wiatroizolacja”  odnosiło się jedynie do folii ściennych stosowanych do ochrony  budynków drewnianych. Dziś nazwa „wiatroizolacja” niesłusznie używana jest do określenia wielu innych folii, nie będących foliami ściennymi przeznaczonymi do ochrony budynków drewnianych.

Jakie parametry powinna posiadać wiatroizolacja, by spełniała swoje zadanie?
Folia wiatroizolacyjna powinna cechować się przepuszczalnością powietrza w granicach 20 m3/m2/h przy różnicy ciśnień 50 Pa. Jednocześnie powinna spełniać wymagania w zakresie paroprzepuszczalności w granicach Sd = 0,5 m (z wnętrza na zewnątrz) przy jednoczesnym izolowaniu przepływu pary wodnej w drugą stronę (z zewnątrz do wnętrza).

DSC02377

Jaką rolę w budynku spełnia paroizolacja i jakie w tym zakresie powinna mieć wymagania ?

Nazwa „paroizolacja” jest mylna. Sugeruje bowiem, że zadaniem jej jest zatrzymanie pary wodnej w budynku. A tak nie jest. Prawidłowa nazwa folii chroniącej izolację cieplną ścian zewnętrznych jest „opóźniacz pary wodnej”,  jego zadaniem nie jest zatrzymanie pary wodnej wewnątrz budynku, a dozowanie przepływu pary w małych ilościach, tak by nie doszło do nadmiernego skroplenia się pary wodnej w grubości izolacji cieplnej. Zakłada się ją po wewnętrznej stronie przegród zewnętrznych.

Jakie parametry powinna posiadać opóźniacz pary, by spełniała swoje zadanie?
Folia polietylenowe o grubości 0,15 – 0,2 mm stosowane jako opóźniacz pary powinny posiadać dopuszczenie do stosowania w budownictwie, spełniające wymagania normy PN-EN 13984  lub posiadające Aprobatę Techniczną.
Folia opóźniacza pary  powinna posiadać właściwości nierozprzestrzeniające ognia.
Folia opóźniacza pary powinna cechować się paroprzepuszczalnością w granicach  0,2 – 0,5 g/m2/24h co odpowiada równoważnej dyfuzyjnie grubości warstwy powietrza Sd = 20-100.

Foto-36

A co to są paroizolacje aktywne ?
Paroizolację aktywną cechuje właściwość zmiennej paroprzepuszczalności, w zależności od pory roku i warunków atmosferycznych, czyli posiada zmienny współczynnik Sd w granicach 0,3 – 5 m. Aktywne paroizolacje umożliwiają przepływ pary w obu kierunkach w kontrolowanym zakresie, nie dopuszczając do wykroplenia się pary wodnej w zewnętrznych przegrodach budynku.
Folia powinna posiadać właściwości nierozprzestrzeniające ognia.

Paroizolacje aktywne powinny spełniać wymagania normy PN-EN 13984 lub posiadać Aprobatę Techniczną.

Podsumowanie

Jak widać folia wiatroizolacyjna i folia opóźniacza pary spełniają dwie różne funkcje, głównie w budynkach o konstrukcji szkieletowej. Obie też posiadają różne właściwości szczególnie w zakresie przepuszczalności pary wodnej. Czy zatem może mogą być dwie folie w jednym ?

Czy zatem jedna folia może spełniać dwie funkcje – folii wiatroizolacyjnej i opóźniacza pary ???

A tak przy okazji – może warto by pokusić się o uporządkowanie nazewnictwa i przeznaczenia folii stosowanych w budownictwie?  Wówczas wszyscy wiedzieliby co to jest:

– folia wiatroizolacyjna – stosowana na zewnętrzne poszycie ścian w budownictwie drewnianym

– folia opóźniacza pary – stosowana na wewnętrzne powierzchnie przegród zewnętrznych budynku,

– folia dachowa – mniej lub bardziej paroprzepuszczalna stosowana pod pokrycie dachu.

A co na temat swoich folii paro- i wiatroizolacyjnych piszą producenci folii ?
Oto kilka przykładów zaczerpniętych z internetu:

Wiatroizolacja i paroizolacja aktywna – najnowszy produkt firmy  – najefektywniejsza wiatroizolacja do ścian i paroizolacja aktywna dla pomieszczeń mieszkalnych.

Vapour Regulator jest materiałem ograniczającym przepływ pary wodnej i blokującym przepływ powietrza, oraz jednocześnie zatrzymującym wodę. Przeznaczonym do stosowania w przegrodach budowlanych typu : dach, strop i ściany. Dzięki małej paro-przepuszczalności (Sd = 2 m ) równie dobrze spełnia funkcje warstwy przewiewoszczelnej w ścianach szkieletowych (jako wiatroizolacją) jak i warstwy osłaniającej przed nadmiarem pary wodnej termoizolację i konstrukcję  dachów pochyłych, w których zamontowano wysokoparoprzepuszczalne membrany wstępnego krycia (rodzaj paroizolacji). Vapour Regulator może być również zastosowany jako niskoparoprzepuszczalna folia wstępnego krycia pod pokryciami leżącymi na łatach.

http://www.dachowa.com.pl/pl/oferta/paroizolacje/24,vapour_regulator_mpf.html

==============================================================

Wiatroizolacja stosowana jest w ścianach zewnętrznych budynków o konstrukcji szkieletowej, oraz w ścianach domów murowanych ocieplonych wełną i wykończonych tzw. sidingiem. Chroni budynek przed ucieczką ciepła spowodowaną przewiewem oraz przed dopływem wilgoci atmosferycznej do wnętrza osłanianej przegrody.
Stosuje się ją również w dachach (np. w dachach typu wentylowanego), w których rolę warstwy wstępnego krycia pełni poszycie z desek i papy lub pokryciem jest dachówka bitumiczna. Wówczas, aby uzyskać funkcjonalną szczelinę wentylacyjną należy stosować wiatroizolację jako materiał dystansujący termoizolację od poszycia. Uniemożliwia to wywiewanie cząstek ociepliny oraz zapobiega osiadaniu w niej kurzu

http://www.folda.pl/katalog/categories/wiatroizolacje

====================================================================

Folia wiatroizolacyjna przeznaczona jest do stosowania głównie w ścianach zewnętrznych budynków o konstrukcji lekkiej szkieletowej lub stalowej. Produkt może być stosowany także pod siding oraz w ramach systemów elewacji wentylowanych.

Wiatroizolacja WIGOFOL 100, 150 osłania ściany budynku przed wiatrem oraz wszelkiego rodzaju zawilgoceniem pochodzącym z zewnątrz.

  • chroni izolację termiczną ścian od zewnątrz przed opadami atmosferycznymi oraz niekontrolowanymi przepływami powietrza, zmniejszając wydatnie straty energii cieplnej budynku,
  • Sd ?0,02 m gwarantuje odpowiednią wentylację ścian budynku, chroniąc przed zawilgoceniem i związanym z nim powstawaniem grzybów i pleśni,
  • chroni izolację termiczną przed wyrywaniem włókien i zakurzeniem,
  • zapobiega wychładzaniu budynku, utrzymując jego wysokie parametry cieplne,
  • jest trudno zapalna,
  • jest stabilizowana na UV, dzięki czemu może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych do jednego miesiąca,
  • łatwa w montażu – folia wyposażona jest w stosowny nadruk ułatwiający tworzenie odpowiedniego zakładu.

http://www.foliarex.com.pl/folie/produkty_dla_budownictwa/wiatroizolacje/wigofol/

======================================================================

Wiatroizolacja i paroizolacja aktywna – najnowszy produkt firmy – najefektywniejsza wiatroizolacja do ścian i paroizolacja aktywna dla pomieszczeń mieszkalnych.

Użycie membrany dachowej pod pokryciem zasadniczym umożliwia rozwiązanie często występującego problemu – gromadzenia się skroplin pary wodnej między płytami gipsowo kartonowymi a paro-izolacją. Nadmiar wilgoci w takim miejscu może wystąpić jeżeli wentylacja pomieszczeń na poddaszu jest nie wydolna na stałe lub okresowo. Przeciwdziałając takim wypadkom najlepiej jest zamontować zamiast zwykłej paroizolacji materiał nazywany regulatorem pary o własnościach zapewniających przepływ pary wodnej w stronę termoizolacji. Tego typu wyroby nazywane są też „aktywnymi paroizolacjami” . Ich stosowanie uzasadnia zjawisko nie kontrolowanych, okresowych zmian wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczeń na poddaszach . Jak się okazuje w praktyce, trudno jest dobrać wszystkie elementy systemu wentylacji pomieszczeń tak aby wyeliminować możliwość gromadzenia się wilgoci pod paro-izolacją o zwiększonym oporze dyfuzyjnym. Dlatego jeżeli warstwa wstępnego krycia jest membraną dachową (MWK o wysokiej paroprzepuszczalności) można zastosować regulator pary po to, aby nadmiary pary wodnej mogły przechodząc przez termoizolację wydostać się na zewnątrz dachu – do atmosfery.

Produkt MARMA POLSKIE FOLIE ma własności antykondensacyjne również dzięki zastosowaniu warstwy włókniny przeciwdziałającej powstawaniu skroplin pary wodnej. Dlatego jego nazwa : Vapour Regulator 110 jest podwójnie uzasadniona.

http://www.marma.com.pl/pl/2,9,336/336/

=====================================================================

Wojciech Nitka
wrzesień 2015

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Ciastek pisze:

    Mnie ciekawi trwałość takiej wiatroizolacji. Często zaglądam na zagraniczne strony poświęcone budownictwu szkieletowemu i najbardziej przekonują mnie takie materiały jak flizelina, płyty bitumowane (np. Vindtett ) czy płyta typu DHF, zwłaszcza w kontekście stosowania fasady wentylowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − jeden =