Drewno a zmiany klimatyczne

Z pełna świadomością  i przekonaniem namawiamy Państwa do wyboru drewna jako podstawowego materiału do budowy domu.  Propagowanie szerokiego zastosowania drewna i promowanie jego nieograniczonych możliwości paradoksalnie nie stoi w sprzeczności z ochroną zasobów leśnych i dbałością o otaczające nas środowisko.

Wydaje się to być niemożliwe a jednak…

Drewno jest jedynym tak szeroko dostępnym i całkowicie odtwarzalnym przez przyrodę surowcem.  Koszty „produkcji” drewna a następnie jego przetwarzanie na różne produkty, w porównaniu z innymi materiałami, są niskie a same procesy przemysłowe znacznie mniej zagrażają środowisku.

Drewno i produkty z drewna przyczyniają się do walki ze zmianami klimatycznymi gdyż:

  • magazynują węgiel przez cały okres swojego życia (średnio drzewo absorbuje 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje 727 kg tlenu);
  • zastępują inne produkty, których produkcja charakteryzuje się wyższą emisją CO2;
  • są świetnym substytutem paliw kopalnych, umożliwiając na koniec życia produktu odzyskanie zmagazynowanej energii w trakcie spalania
  • wzrost zapotrzebowania na nie motywuje do odnawiania zasobów leśnych poprzez zalesianie, a to w konsekwencji przyczynia się do wychwytywania CO2 z atmosfery

Przemysł drzewny doskonale sobie zdaje sprawę, że jego przyszłość i rozwój są bezpośrednio powiązane z ochroną i zwiększaniem zasobów leśnych.  Państwa europejskie, na bazie ustaw i przepisów, prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną, dzięki której w Europie (dane bez Rosji) każdego roku obszar zalesiony powiększa się o 802,000 ha, co równa się obszarowi Cypru.  W Polsce kwestie te regulowane są Ustawą o Lasach Państwowych.  Średnio co roku wycinane jest od 60%do 80% (w zależności od kraju) przyrostu rocznego, tak więc w lasach przybywa ok. 250 mln m3 drewna.

Drewno a Budownictwo

Wybierając drewno jako materiał budowlany przyczyniamy się do polepszenia naszego środowiska i co ważne wykorzystujemy surowiec całkowicie odnawialny.  Eksperci europejscy oszacowali, że każdy metr sześcienny drewna użyty zamiast innych materiałów zmniejsza średnio o 0,8 t ilość wyemitowanego CO2 do atmosfery.

Natomiast dom drewna zmniejsza emisję węgla o ok. 10 t.  Tak więc jeśli w Europie ilość domów budowanych z drewna wzrosła by o 10% to spowodowało by to redukcje CO2 do atmosfery o 1,8 mln ton.  Jeśli w dodatku do wykończenia domu również użyjemy produktów z drewna (okna, drzwi, podłogi)to tym bardziej przyczynimy się do redukcji gazów cieplarnianych.  Każde 10 okien z drewna redukuje o 0,5 tony CO2 w atmosferze w przypadku okien z PCW i aż o 4 tony CO2 w przypadku zastąpienia okien aluminiowych!

W Europie udział budownictwa drewnianego w rynku stale rośnie.  Budownictwo szkieletowe drewniane cieszy się coraz większą popularnością.  Oceniając wpływ budynku na środowisko łatwo pominąć podstawowy koszt.  Ile energii zostało wykorzystane do produkcji PCW, stali, aluminium czy betonu? Ile wyemitowano CO2 do atmosfery? Jaką ilość wody użyto, która następnie wymaga oczyszczenia? Jakie i ile wyemitowano związków toksycznych? Ile energii potrzebne będzie do ogrzania budynku?

Efektywność termiczna domów szkieletowych drewnianych jest bardzo dobra a dla domów z pełnego drewna (z bali) jest jeszcze lepsza.  Decydując się na dom drewniany przyczyniamy się do walki ze zmianami klimatycznymi, zapewniamy sobie lepszy komfort życia i do tego zmniejszamy koszty eksploatacyjne domu.

To nie tylko przemysł jest odpowiedzialny za degradację środowiska – my sami, dokonując wyboru materiału, mamy również na to wpływ.  Podejmujmy decyzje świadomie i odpowiedzialnie.

 

BUDUJ  Z  DREWNA  I  MIESZKAJ  W  DREWNIE

Tekst:
Wojciech Nitka „Buduję z drewna” Teraz Drewno – Fundacja Promocji Drewna, Warszawa 2005

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 11 =