Wiatroizolacja chroni budynek przez wiatrem i wilgocią z zewnątrz

Wiatroizolacja to folia propylenowa o średniej paroprzepuszczalności.

Jak sama nazwa wskazuje wiatroizolacja chroni budynek przed przewietrzaniem, tj. przez wiatrem z zewnątrz. Jej zadaniem jest także ochrona drewnopochodnego poszycia zewnętrznego ścian przed wilgocią z zewnątrz.

Charakterystyczną cechą folii wiatroizolacyjnej jest jej budowa – nie przepuszcza powietrza i wilgoci ze strony zewnętrznej do wnętrza, natomiast przepuszcza powietrze i wilgoć z wnętrza na zewnątrz. Ta cecha pozwala na wysychanie ścian w przypadku ich zawilgocenia, gdyż dzięki różnicy ciśnień wilgoć zostanie wprowadzona na zewnątrz.

Folia wiatroizolacyjna powinna cechować się przepuszczalnością powietrza w granicach 20 m3/m2/h przy różnicy ciśnień 50 Pa. Jednocześnie powinna spełniać wymagania w zakresie paroprzepuszczalności w granicach Sd = 0,5 m (z wnętrza na zewnątrz), przy jednoczesnym izolowaniu przepływu pary wodnej w drugą stronę (z zewnątrz do wnętrza).

            

Domy pokryte folią wiatroizolacyjną

Folię wiatroizolacyjną zakłada się przez montażem stolarki okiennej i drzwiowej.

Folię mocuje się na zewnętrznym poszyciu ścian za pomocą zszywek ze stali nierdzewnej. Folia powinna maksymalnie przylegać do płyt poszycia. Wszystkie połączenia skleja się za pomocą taśm zapewniając ciągłość i szczelność na całej powierzchni ścian zewnętrznych.. Do klejenia stosuje się taśmy profesjonalne. Nie stosuje się taśm na bazie rozpuszczalników, które mogą z czasem mogą stać się kruche i przestać swoją role..

W miejscu otworów okiennych i drzwiowych folię rozcina się po przekątnej, wywijając powstałe trójkąty na całą szerokość ościeża otworów. Nie wyłożone folią narożniki zabezpiecza się kawałkami folii.

          

Folię wiatroizolacyjnych wywija się na ościeża okienne

Zakładanie folii i wywinięcie jej na całą powierzchnię ościeża otworów, przed montażem stolarki okiennej chroni poszycie ścian i ościeża przed wodą, która przy braku nieszczelności, np. wokół otworów okiennych może zagrozić drewnopochodnemu poszyciu ściany.

Wokół otworów okiennych, na styku tynku i ramy okiennej powstają pęknięcia. Jest to spowodowane oddziaływaniem dwóch różnych materiałów – tynku i ramy okiennej – na warunki atmosferyczne. Podczas opadów atmosferycznych przez pęknięcia te woda migruje pod warstwę ocieplenia.

                

Przykłady pęknięć na styku tynk – stolarka okienna

W przypadku docieplenia z wełny mineralnej woda jest w stanie odparować przez wełnę i tynk mineralny. Natomiast w przypadku styropianu ryflowanego lub styropianu montowanego na ruszcie woda spłynie po wiatroizolacji i przez otwory w listwie startowej wypłynie na zewnątrz. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, by folię wiatroizolacyjną zakładać na listwę startową a nie odwrotnie.

Woda nie ma możliwości wypłynięcia spod styropianu w przypadku jego bezpośredniego klejenia do drewnopochodnej płyty poszycia. W efekcie czego może dojść do zawilgocenia płyty i jej destrukcja.

              

Listwa przyokienna i i jej montaż, oraz dodatkowe zabezpieczenie otworu okiennego przez migracją wody

Błąd przy montażu folii wiatroizolacyjnej. Folia powinna być wyłożona na listwę startową

Rozwiązaniem zapewniającym szczelność na styku tynk-rama okienna jest stosowanie odpowiednich uszczelek z mikrogumy lub listwy przyokiennej przyklejanych do ramy okiennej.

 

Wojciech Nitka

maj 2020 r.

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Mateusz pisze:

    Mam pytanie czy jeśli wykonawcą dał moja wiatroizola je na zakładkę (tak podobno zaleca producent) i nie sklejał to czy to jest błąd?

  2. SpeX pisze:

    Czemu wyłożenie foli pod listwę startową jest błędem?

  3. Bartek pisze:

    Proszę powiedzieć jaką wiatroizolację zastosować w przypadku docieplania budynku szkieletowego wełną na którą zostanie położony tynk silikonowy? Wysokoparoprzepuszczalną czy niskoparoprzepuszczalną? Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 7 =