Czy płyta OSB posiada ograniczenie w stosowaniu ?

Jeszcze nie tak dawno, ze względu na zawartość formaldehydu, istniało ograniczenie w stosowaniu płyty OSB wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Ograniczenie wynosiło 1 metr kwadratowy płyty na 1 metr sześcienny pomieszczenia.

Powyższe zapisane było w Ateście Higienicznym PZH (Państwowy Zakład Higieny) nr B-909/97 dotyczącym płyt OSB produkcji Kronopol:
„W przypadku stosowania płyt wewnątrz pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi ogólna powierzchnia płyt kontaktująca się z wewnętrznym powietrzem nie powinna przekraczać proporcji 1m2 płyty w stosunku do 1 m3 kubatury pomieszczenia.”

W ówczesnym czasie normy dopuszczały większe, niż dziś, wydzielanie formaldehydu z płyt wiórowych, stąd takie obostrzenia.

Przekroczenie ograniczenia występowało gdy np. wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu – podłoga, ściany i sufit – pokryto płytą OSB.

Dla przykładu pomieszczenie o wymiarach 4,00 x 5,00 m wysokości 2,50 m:

– posiada powierzchnię wyłożoną płytami:
– podłoga – 4,00 x 5,00 = 20,00 m2
– ściany – (4,00 + 5,00) x 2 x 2,5 = 45,00 m2
– sufit – 4,00 x 5,00 = 20,00 m2

– Razem – 85,00 m2

– posiada objętość – 4,00 x 5,00 x 2,50 m = 50 m3.

Wyłożenie wszystkich powierzchni w pomieszczeniu – podłoga, ściany i sufit – płytą OSB przekraczało dopuszczalne ograniczenia – 85 m2 płyty na 50 m3 pomieszczenia.

Ograniczenia nie przekraczano przy zastosowaniu płyty jedynie na podłogę i strop.

Foto-1811

Aktualnie nie ma ograniczenia stosowania płyty OSB w pomieszczeniach, z powodu zawartości  formaldehydu.

Wymagania w zakresie dopuszczalnych stężeń formaldehydu w powietrzu określa Załącznik nr 1 – „Dopuszczalne stężenia substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia w powietrzu pomieszczeń kategorii A i B” zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 12 marca 1996 r. w sprawie dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia, wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi.

Według powyższego zarządzenia:

„pomieszczeniami kategorii A” są: pomieszczenia mieszkalne, pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt chorych w budynkach służby zdrowia oraz przeznaczone na stały pobyt dzieci i młodzieży w budynkach oświaty, a także pomieszczenia przeznaczone do przechowywania produktów żywnościowych.

„pomieszczeniami kategorii B” są: pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi w budynkach użyteczności publicznej inne niż zaliczone do pomieszczeń kategorii A oraz pomieszczenia pomocnicze w mieszkaniach.

Dla pomieszczeń kategorii A dopuszczalne stężenie wynosi 50  µg/m3 a dla pomieszczeń kategorii B – 100 µg/m3 pomieszczenia.

Według badań wykonanych w 2013 roku przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Płyt Drewnopochodnych w Czarnej Wodzie (Sprawozdanie z badań nr 4434/58/2013) stężenie formaldehydu w płycie OSB produkcji Kronopol Żary wyniosło w granicach 10 -14 µg/m3.

Badania przeprowadzono według normy PN-EN 717-1:2006.

 

Ponadto, zgodnie z Atestem Higienicznym nr 57/322/62/2013 wydanym przez Gdański Uniwersytet Medyczny Zakład Toksykologii Środowiska płyta OSB produkcji Kronopol Żary posiada klasę higieniczną E1.

Zawartość formaldehydu w płytach drewnopochodny, w tym i płycie OSB, określa  PN-EN 13986 A1:2015-06.

Wartości graniczne dla zawartości formaldehydu określają dwie klasy::

Klasa E1 ≤ 8 mg / 100g (zupełnie suchej płyty – ok. 6,5% wilgotności)

Klasa E2  > 8 do ≤ 30 mg / 100g

– badane zgodnie z normą   PN-EN ISO 12460-5:2016-02 (dawniej PN-EN 120:1994)

 

Wykaz norm:

PN-EN 717-1:2006 – Płyty drewnopochodne — Oznaczanie emisji formaldehydu — Część 1: Emisja formaldehydu metodą komorową

PN-EN 13986 +A1:2015-06 – wersja angielska – Płyty drewnopochodne do stosowania w budownictwie — Właściwości, ocena zgodności i oznakowanie

PN-EN ISO 12460-5:2016-02 – wersja angielska – Płyty drewnopochodne — Oznaczanie emisji formaldehydu — Część 5: Metoda ekstrakcyjna (zwana metodą perforatora)

PN-EN 120:1994 – Tworzywa drzewne — Oznaczanie zawartości formaldehydu — Metoda ekstrakcyjna, zwana metodą perforatora (norma wycofana i zastąpiona normą PN-EN ISO 12460-5:2016-02 – wersja angielska)

 

Wojciech Nitka – luty 2015

Możesz również polubić…

24 komentarze

 1. adekx pisze:

  brednie

 2. toja pisze:

  „Ograniczenie wynosiło 1 metr kwadratowy płyty na 1 metr sześcienny pomieszczenia” – źródło ?

 3. toja pisze:

  Czyli akapit początkowy dotyczy nie płyty OSB w ogóle, tylko czegośtam jakiegośtam producenta 19 lat temu?

 4. Eryk pisze:

  Nie wiedziałem, że istniały takie ograniczenia. To odnosi się tylko do firmy Kronopol?

 5. mariober pisze:

  A czy podobne normy są dla sklejek ?

 6. TZi pisze:

  Poza tym są dostępne ( fakt że dość trudno ) płyty z klasą E0, czyli praktycznie bez formaldechydu. Ma je egger, ma kronopol ale trzeba je sprowadzać z większej hurtowni bo w lokalnych składach budowlanych nie wiedzą co to…

 7. mariusz pisze:

  Obecnie produkowane są również płyty OSB w wersji ekologicznej, gdzie kleje formaldehydowe zostały zastąpione klejami melaninowymi. Producenci chwalą się, że dzięki temu zawartość formaldehydu w płytach została zredukowana do ułamków, jakie występują naturalnie w drewnie. Ale pytanie powstaje w związku z żywicami melaminowymi: jaka jest ich szkodliwość dla człowieka, jaka dla środowiska (utylizacja)? Nic nie mogłem na ten temat znaleźć.

 8. R. pisze:

  Oglądałem jakiś program i spodobał mi się pomysł wyłożenia ścian płytą osb. I co teraz? Wyłożyć?
  Mamy małe dziecko.

  • Możesz wyłożyć.
   Zakup jednak, dla lepszego komfortu, płytę bezformaldehydową. Jest trochę droższa … ale dla dziecka … warto.

   • Darek pisze:

    Witam Panie Wojciechu,
    a czy położenie płyt gipsowych na osb3 (na ruszcie ok 20mm, tak aby między osb, a gk była przestrzeń; na osb położona folia paroizolacyjna) będzie korzystniejsze jeśli chodzi o przedostawanie się formaldehydu do powietrza w pomieszczeniu? Czy będą mogły przebywać w pomieszczeniu bezpiecznie dzieci?

    • W artykule napisałem „Aktualnie nie ma ograniczenia stosowania płyty OSB w pomieszczeniach, z powodu zawartości  formaldehydu.”
     Pierwszy raz słyszę, o tego typu rozwiązaniach. Są one całkowicie zbyteczne.
     W naszym klimacie, w większości czasu, w pomieszczeniach wewnętrznych jest cieplej niż na zewnątrz, a co za tym idzie wewnątrz ciśnienie jest wyższe niż na zewnątrz, co powoduje że cały ruch powietrza (nawet tego z formaldehydem) odbywa się na zewnątrz, a nie do środka.

 9. dawid waś pisze:

  każdy kto uważnie przeczyta się artykuł zauważy, że zmieniły się przepisy (są teraz korzystniejsze dla płyt), nie sam skład płyt OSB. kiedyś było ograniczenie w stosowaniu, po zmianie przepisów nie ma ograniczeń.

 10. Andrzej Pytlik pisze:

  Pytanie czy emisja, poza naturalną jest czy nie jest korzystna? Powinna być, czy jej nie powinno być wogóle? Gdy dach się nagrzeje (a jest zazwyczaj ciemny i nie potrzebuje do tego szczytu lata) to wzrasta emisja, temperatura wtedy jest większa na zewnątrz płyty niż od spodu – kierunek emisji??
  Czy np uszkodzenie płyty np wkrętem powoduje zwiększenie emisji czy nie? Czy nagrzanie dachu/ściany zwiększa emisję?
  Czy powinniśmy liczyć skumulowaną emisję np z płyty wełny mineralnej (ocieplenie), OSB (konstrukcja), meble, dywan, firanki itp czy tylko brać emisję z każdego elementu osbno i być szczęśliwym. Czy to, że jakiś produkt wywalczył sobie wyłączenie to dobrze dla konsumenta?
  Na samym końcu pytanie – jakie jest obciążenie środowiska, żeby wyprodukować żywicę formaldehydową lub PF?

 11. Piotr Duda pisze:

  Witam serdecznie.
  Artykuł ma już kilka lat, ale mam nadzieję, że Pan Wojciech mimo wszystko odpowie na moje pytanie.
  Obecnie zbieram informację na temat budowy domu i zauważyłem, że istnieją dwa obozy wzajemnie się zwalczające. Jedni przekonują, że płyta OSB3 nie zamyka dyfuzyjnie ściany i nie ma przeciwskazań do jej stosowania na poszycie zewnętrzne. Drugi obóz kategorycznie twierdzi, że OSB spowoduje zawilgocenie ściany i w konsekwencji doprowadzi do zagrzybienia. Jaka jest Pana opinia na ten temat? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Płyta OSB również jest paroprzepuszczalna.
   Obóz, który kategorycznie twierdzi, że OSB spowoduje zawilgocenie ściany i w konsekwencji doprowadzi do zagrzybienia, to działania jego z producentów podobnych, drewnopochodnych materiałów stosowanych na poszycia ścian.
   Wystarczy poszukać w Necie i stwierdzić, że cały świat, w tym Stany czy Kanada, powszechnie stosują płytę OSB na poszycie ścian i jakoś im ściany nie zawilgacają i zagrzybiają.
   Osobiście nie jestem przeciwnikiem stosowania płyt OSB czy MFP na poszycie ścian.

 12. Monika pisze:

  Witam, gdzie szukać płyt OSB Eco , z normą E0. Szukam i ciężko znaleźć, większość ogłoszeń o Eco OSB to te z normą E1. Dziękuję za odpowiedź.

 13. Monika pisze:

  Firma egger twierdzi że żywica MUF ma <0,1ppm a żywica PMDI <0,03 formaldehydu. Podczas gdy firma Kronospan oferuje płyty <0,03 ppm a w ich żywicy jest formaldehyd (dane z karty Atestu Higienicznego). O co chodzi?

 14. Dariusz pisze:

  Szanowny Panie Wojciechu, a jak to wygląda z meblami? Czy w meblach z płyty wiórowej, tak powszechnie występujących, stosowany jest formaldehyd? Również drzwi wewnętrzne i ich opaski. Jeżeli formaldehyd jest stosowany czy są również jakieś normy i badania?

 15. Srak pisze:

  MFP jest bez chemii
  „Specjaliści”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 3 =