Szczelina wentylacyjna

Stosując styropian ryflowany należy zwrócić uwagę na ilość otworów w listwie startowej.

Szczelina wentylacyjna pod warstwą styropianu według normy EN ISO 6946 – październik 2017, Komponenty budowlane i elementy budynku. Opór cieplny i współczynnik przenikania ciepła. Metoda obliczenia.

Niewentylowana warstwa powietrza.

Niewentylowaną warstwą powietrza jest taka warstwa, w której nie umożliwiono specjalnie przepływu powietrza.

Warstwę powietrza bez izolacji cieplnej między nią a środowiskiem zewnętrznym, z małymi otworami do środowiska zewnętrznego, też można uważać za niewentylowaną, jeżeli otwory te nie są przewidziane do stałego przepływu powietrza przez warstwę i pole ich powierzchni nie przekracza  500 mm2 na metrze długości, dla pionowych warstw powietrza.

Otwory w listwie o średnicy 2 mm – r = 1 mm – 3,14 x (1 x 1) = 3,14 mm2 – 500 : 3,14 = 159 0tworów
Otwory w listwie o średnicy 3 mm- r = 1,5 mm – 3,14 x (1,5 x 1,5) = 7,06 mm2 – 500 : 7,06 = 71 otworów

Otwory w listwie o średnicy 4 mm – r =2 mm – 3,14 x (2 x 2) = 12,56 m2 – 500 : 12,56 = 39 otworów

Stosując listwę startową z ilością otworów wentylacyjnych – o łącznej powierzchni poniżej 500 mm2  na metrze bieżącym listwy –  do sumy oporów cieplnych poszczególnych warstw materiałowych dodaje się opór cieplny niewentylowanej warstwy powietrza.

Wartość oporu niewentylowanej warstwy powietrza zależna jest od grubości tej warstwy i określana na podstawie wartości tabelarycznych.

Słabo wentylowana warstwa powietrza
Słabo wentylowaną warstwą powietrza jest taka warstwa, w której jest możliwy ograniczony przepływ powietrza zewnętrznego przez otwory o polu powierzchni zawartym w następujących granicach:

– > 500 mm2 ale < 1500 mm2 na metrze długości, dla pionowych warstw powietrza.

Obliczeniowy opór cieplny słabo wentylowanej warstwy powietrza jest połową odpowiedniej wartości podanej w stosownej (tablica 2) normy. Jeżeli jednak opór cieplny między warstwą powietrza a środowiskiem zewnętrznym przekracza 0,15 m2K/W, należy obliczeniową wartość zastąpić wartością 0,15 m2K/W.

Otwory w listwie o średnicy 2 mm – r = 1 mm – 3,14 x (1 x 1) = 3,14 mm2 – 500/1500 : 3,14 = 159/477 otworów
Otwory w listwie o średnicy 3 mm- r = 1,5 mm – 3,14 x (1,5 x 1,5) = 7,06 mm2 – 500/1500 : 7,06 = 71/212 otworów

Otwory w listwie o średnicy 4 mm – r =2 mm – 3,14 x (2 x 2) = 12,56 mm2 – 500/1500 : 12,56 = 39/119 otworów

Stosując listwę startową z ilością otworów wentylacyjnych – o łącznej powierzchni > 500 mm2 ale < 1500 mm2  na metrze bieżącym listwy –  całkowity opór cieplny komponentu o słabo wentylowanej warstwie powietrza wyznacza się z interpolacji liniowej między wartościami dla szczeliny słabo i dobrze wentylowanej.

 

Dobrze wentylowana warstwa powietrza
Dobrze wentylowaną warstwą powietrza jest taka warstwa, w której pole powierzchni otworów między nią a otoczeniem zewnętrznym przekracza:

– >1500 mm2 na metrze długości, dla pionowej warstwy powietrza.

Całkowity opór cieplny komponentu budowlanego z dobrze wentylowaną warstwą powietrza oblicza się pomijając opór cieplny tej warstwy i innych warstw znajdujących się między nią a środowiskiem zewnętrznym i dodając wartość zewnętrznego oporu przejmowania ciepła, odpowiadającą nieruchomemu powietrzu (tj. równą oporowi przejmowania ciepła na wewnętrznej powierzchni tego komponentu)

Otwory w listwie startowej o średnicy 2 mm – r = 1 mm – powyżej 477 otworów
Otwory w listwie startowej o średnicy 3 mm- r = 1,5 mm – powyżej 212 otworów

Otwory w listwie startowej o średnicy 4 mm – r =2 mm – powyżej 119 otworów

Stosując listwę startową z ilością otworów wentylacyjnych – o łącznej powierzchni powyżej 1500 mm2 na metrze bieżącym listwy  –  całkowity opór cieplny należy obliczać pomijając opór cieplny warstwy powietrza i wszystkich warstw między warstwą powietrza, a środowiskiem zewnętrznym oraz dodając zewnętrzny opór ciepła
odpowiadający :
 powietrzu nieruchomemu ;
 lub alternatywnie wartości Rsi.

 

W n i o s e k
By styropian układany na elewacji z pustką powietrzną – niewentylowaną lub słabo wentylowaną – uwzględniać przy obliczaniu współczynnika U ściany – należy stosować listwy startowe z otworami o łącznej powierzchni mniejszej niż 1500 mm2 na długości jednego metra bieżącego listwy.

 

W przypadku stosowania listew startowych z otworami w ogólnej ilości większej niż 1500 mm2 na długości jednego metra bieżącego listwy 
lub nie stosowania listwy startowej 

warstwa styropianu nie może być w ogóle uwzględniana przy obliczaniu współczynnika U przegrody.

Wojciech Nitka – styczeń 2018 r.

Możesz również polubić…

18 komentarzy

 1. MajoDamage pisze:

  Ciekawe te opisy wentylowania izolacji i poszycia a według większości firm, w tym firmy z SDD jest to „nieuzasadnione wprowadzanie zimnego powietrza przez co przegroda traci na swojej izolacyjności”. I bądź tu mądry;-). Ech…

 2. Należy zwracać uwagę na jakość listwy, a właściwie na ilość otworów wentylacyjnych w listwie.

 3. Znafca pisze:

  I dlatego przy ocieplaniu domku szkieletowego styropianem mija się z celem używanie go wogóle, chyba tylko jako podkład pod tynk… Jedynie wełna spełnia warunek ocieplenia dzięki własnej paroprzepuszczalności i nie trzeba żadnych szczelin, wystarczy ją porządnie przykręcić do ściany.

  • I styropian i wełna mineralna mogą być stosowane … o ile spełnione są wszelkie wymagania w tym zakresie.
   Zapomniałeś jednak dodać że „wystarczy ją porządnie przykręcić do ściany” pokrytej folią wiatroizolacyjną.

   • DK pisze:

    Witam
    Czyli jak mniej więcej policzyć ile się traci na przenikaniu lub lambdzie stosując zalecaną wentylację podstyropianową?
    Na chłopski rozum zakładając gruby kożuch ale z dziurami tracimy chyba jego podstawową własność jaką ma. Zatem czy w ogóle opłaca się inwestować w styropian gdy trzeba pod nim i tak zapewnić dostęp zewnętrznego powietrza.

    • Według wymienionej normy, o ile listwa startowa będzie miała otworów o łącznej powierzchni mniej niż 500 mm2 na metrze bieżącym listwy, szczelinę wentylacyjną uznaje się za niewentylowaną, a zatem całą grubość styropianu zalicza się jako warstwę ociepleniową. Tak mówi norma.
     Fakt, zdecydowanie lepiej stosować wełnę mineralną, która nie wymaga szczeliny wentylacyjnej, a ponadto jest materiałem niepalnym. Niestety, wielu inwestorów decyduje się na styropian ze względu na niższą cenę.

     • Łukasz W pisze:

      Mam w projekcie domu szkieletowego założone ocieplenie elewacji styropianem, ale im więcej o tym czytam, tym bardziej skłaniam się ku wełnie. Czy mogę na etapie prac budowlanych zmienić go na wełnę mineralną, bez załatwiania dodatkowych formalności? Przy założeniu, że grubość ocieplenia zostanie taka sama?

     • Nie widzę w zamianie – styropianu na wełnę mineralną – żadnego problemu.
      Zresztą wełna mineralna jest zdecydowanie lepszym materiałem na elewację niż styropian.

   • Znafca pisze:

    Zgadza się, folia obowiązkowo ;-)

 4. Szymon Caban pisze:

  Dzień dobry.
  Artykuł bardzo dobry, wyjaśnia istotę problemu, zresztą jak cała strona, bardzo cieszę się, że na nią trafiłem.
  Zastanawia mnie pewien szczegół. Jeżeli nie ma jak zapewnić dostępu do otworów listwy startowej bezpośrednio od dołu z uwagi na styk z ociepleniem cokołu, powinno się ryfle poprowadzić poziomo na styku z ociepleniem cokołu, lub lepiej z lekkim spadkiem, tzn. wyciąć pasek ocieplenia i ułożyć ryflami w dół, by uzyskać ich ciągłość, by woda dostawszy się za styropian mogła wyciec spod niego, po warstwie oblachowania na ociepleniu cokołu?

 5. MarioBoss pisze:

  A takie pytanie. Co sądzicie o odwróceniu układu izolacji. To jest od wewnątrz.
  Płyta GK
  Paroizolacja
  Styropian 10cm
  Wełna 5cm
  Płyta OSB3
  Wiatroizolacja
  Wełna 10cm
  Tynk.
  Kosztowo podobnie.
  Co sądzicie?

 6. Kamila pisze:

  Panie Wojciechu, jeżeli można tynkować OSB to dobrym rozwiązaniem było by dać wełnę w rusztach 10 i 15 cm i zamknąć ja płytą OSB z dwóch stron ? Żeby całe ocieplenie ściany było jakby wewnątrz, a nie na zewnątrz budynku, ?

 7. Łukasz pisze:

  Witam!
  Mnie zawsze zastanawiał montaż wełny elewacyjnej na domu szkieletowym. Czy przy jej przykręcaniu celuje się tylko w słupki konstrukcji, czy też kręci gdzie bądź,dziurawiąc w ten sposób wiatroizolację i płytę. Czy otwór z wkrętem nie jest potencjalnym miejscem wnikania wody, która z różnych względów mogła by się znaleźć pomiędzy wełną a wiatroizolacją..?

 8. Krzysztof pisze:

  Przykręca się taką wełnę do płyty metalowymi wkrętami które przemarzają i wokół których w warstwie płyty, już za wiatroizolacją kondensuje się para wodna prowadząca do butwienia płyty wokół wkrętów…Czy dobrze myślę? A istnieją jakieś wkręty nieprzewodzące ciepła w takim stopniu jak metalowe? To też ciekawe: https://www.sto.pl/pl/produkty/systemy-izolacji-elewacji/stotherm-wood.html

 9. Janusz pisze:

  Wykonując podwaliny domku drewnianego wykonawca od dołu przymocował membranę wiatrochronną i przykręcił deski impregnowane 2,5 cm, w środek podwalin wełna ocieplająca 25 cm i od góry płyta OSB-3 gr 22mm na całej powierzchni nie zostawiając miejsca na konstrukcje ścian zewnętrznych i teraz będą mocowane do płyty OSB-3 grubości 22mm. Czy to jest prawidłowe? Ja myślę, że płyta OSB powinna zajść ok 2 cm na podwaliny,a folią paroizolacyjna zostać wywinięta na ścianę i połączona później z folią paroizolacyjną na ścianie.

 1. 4 sierpnia 2015

  […] Zakładanie styropianu zaczyna się od montażu listwy startowej, z odpowiednią ilością otworów – czytaj – http://budujzdrewna.pl/technologia/systemy-docieplenia/szczelina-wentylacyjna […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =