Konstrukcje systemowe

Steico: systemowe konstrukcje z drewna dla budownictwa

Nowoczesne materiały budowlane z drewna pozwalają budować domy energooszczędne, a jednocześnie optymalne pod względem nakładów inwestycyjnych i do tego przyjazne dla środowiska.

Konstrukcyjne elementy budowlane - naturalnie z drewnaKonstrukcyjne elementy budowlane – naturalnie z drewna     Fot. STEICO

Jednym z producentów takich nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych jest firma STEICO. Od początku działalności przedsiębiorstwo zajmuje się analizą potrzeb rynków budowlanych w całej Europie, a jej pracownicy tworzą rozwiązania przeznaczonych zarówno do budownictwa drewnianego, jak i murowanego.

Dzięki wieloletniej pracy STEICO oferuje obecnie kompleksowe rozwiązania STEICOconstruction obejmujące drewniane belki dwuteowe STEICOjoist i STEICOwall, płyty i belki produkowane z forniru klejonego warstwowoSTEICOlvl oraz szeroką gamę produktów termoizolacyjnych z drewna.

Ochrona środowiska naturalnego oraz gwałtowny wzrost kosztów energii stanowią bodziec do dalszego rozwijania istniejącego już systemu, a produkcja belek dwuteowych i dystrybucja Forniru klejonego warstwowo LVL – jest tego logiczną konsekwencją. Te wydajne konstrukcje nośne o niewielkich wymiarach w połączeniu z wysokowydajnymi materiałami izolacyjnymi stanowią podstawę zrównoważonego budownictwa, zapewniając bezpieczeństwo i komfort dla wielu pokoleń.

Belki dwuteowe
Belki dwuteowe STEICO produkowane są w Polsce od 2006 roku. Zasiliły już szereg konstrukcji drewnianych, dachów, domów zarówno szkieletowych jak i murowanych, tak w Polsce jak i na świecie. STEICOjoist i STEICOwall znajdują zastosowanie zarówno przy budowaniu nowych domów jak i przy modernizacji lub adaptacji starych budynków. Oba elementy budowlane posiadają Europejska Aprobatę Techniczną (ETA-06/0238) wystawioną przez British Board of Agrement (BBA) oraz posiadają znak CE.

Dlaczego stosować nowoczesne materiały inżynieryjne z drewna?

Jakość konstrukcji
Podczas budowy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów, z którego budujemy konstrukcje. Wszystkie elementy konstrukcyjne, powinno wykonywać się materiałów o wysokiej jakości. Niedopuszczalnym jest stosowanie drewna mokrego, z sinizną, zgnilizną, lub czarnymi wypadającymi sękami.

Struganie drewna zapewnia nam dodatkową ochronę przeciwko przywiązywaniu się brudu i wnikaniu wilgoci w głąb jego struktury co w rezultacie zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów i innych bakterii. Jest też najlepszym zabezpieczeniem przeciwogniowym dla konstrukcji.

W ostatnich latach z wielu powodów wysokiej jakości lite drewno konstrukcyjne stało się materiałem trudnodostępnym i kosztownym. Z tego powodu inwestor chcąc w rozsądnym terminie zakończyć inwestycję, decyduje się na surowiec „prosto z tartaku”, niestruganego i z widocznymi wadami, które często zakrywane są przez pomalowanie powierzchni drewna środkami impregnacyjnymi.

Z tego powodu na rynku pojawiły się rozwiązania mające zastąpić lite drewno. Są to systemy od wielu lat stosowane w krajach Europy Zachodniej oraz w krajach skandynawskich, a jeszcze dłużej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nowoczesne materiały inżynierskie posiadają cechy i właściwości, które dorównują naturalnemu drewnu, a często je wyprzedzają. W Polsce liderem w zakresie takich produktów jest właśnie firma STEICO.
Dedykowane dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego (budownictwo drewniane i murowane oraz renowacja)

Drewno to naturalny izolator termiczny. Mimo to słupy ścian lub krokwie dachu wykonane z masywnego drewna są elementami konstrukcji, które mogą transportować największe ilości ciepła od strony pomieszczenia na zewnątrz i stanowią tym samym klasyczny mostek termiczny. Zastosowanie systemu STEICOconstruction pozwala zredukować to zjawisko do minimum.

Drewniane belki dwuteowe ze względu na swoje właściwości pomagają w zbudowaniu domu energooszczędnego. Wiąże się to ze znacznie mniejszym współczynnikiem przenikania ciepła przez dwuteownik w porównaniu z litym przekrojem drewnianym co w rezultacie ogranicza liniowe mostki termiczne, ale również stosując belki STEICOjoist lub STEICOwall możemy w łatwy sposób osiągnąć bardzo dobre współczynniki przenikania ciepła nie zwiększając jednocześnie w znaczny sposób kosztów konstrukcji.

  • λSW 60/300 = 0,068 W/(mK) – Dla porównania: λGL 60/300= 0,13 W/(mK)

Oczywiście zmniejszenie mostka termicznego ma znaczący wpływ na współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę. Porównując materiały łatwo zauważyć zalety konstrukcji STEICO.

Wykorzystanie belek STEICOjoist w konstrukcji dachów i stropów umożliwia nie komplikując konstrukcji np. dachu na zastosowanie odpowiedniej ilości izolacji (od 160 do 500mm pomiędzy krokwiami), co pozwala na zbudowanie przegrody ze współczynnikiem przenikania ciepła U od 0,21 W/m2K do 0,1 W/m2K. Koszty związane z powiększeniem krokwi z wymiaru 200mm do wymiaru300mm są niewielkie – powiększa się bowiem tylko środnik belki.

Słup ścienny STEICOwall z dodatkową izolacją środnika zaczyna się od grubości 160mm, a kończy na 500mm. W zależności od jego wielkości mamy możliwość dopasowania grubości izolacji do potrzeb danego budynku. W bardzo łatwy sposób uzyskujemy też współczynnik U=0,1 W/m2K pożądany wręcz dla budynków pasywnych. Korzystając z systemu STEICOconstruction, możemy wykonać ścianę, która nie wymaga stosowania wiatroizolacji na zewnątrz zastępuję ją płyta STEICOprotect, oraz paroizolacji od środka – zastępuję ją szczelnie poklejona na połączeniach konstrukcyjna płyta drewnopochodna. Koszty związane z powiększeniem słupa z wymiaru 160mm do wymiaru 400mm są niewielkie – powiększa się tylko jego środnik.

Rozpiętość i wytrzymałość
Belki STEICOjoist i STEICOwall mogą być produkowane w długości aż do 16m. Są też niezwykle lekkie. Ich ciężar wynosi od 2,4 kg/mb (dla SW45x160) do max 6,4 kg/mb (dla SJ90x400). Dodatkowo charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i sztywnością. Te cechy sprawiają, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem jako elementy konstrukcyjne tworzące dachy i stropy do ok. 9m bez podpory. Ich sztywność jest na tyle wystarczająca, że nie trzeba stosować żadnych przewiązek, a jedynie – jako element stężający – płytę konstrukcyjną w przypadku stropów lub łaty na dachach.

Drugim rodzajem materiału wykorzystywanym jako elementy konstrukcyjne są belki STEICOlvl (STEICOultralam). Są to elementy stworzone z wielowarstwowego forniru sklejonego ze sobą. Elementy konstrukcyjne zostały pozbawione w ten sposób wszelkiego rodzaju wad drewna co znacznie podniosło ich wytrzymałość. Belki wykonane z STEICOultralam są prawie jeszcze raz tak wytrzymałe jak np. drewno klasy C24. Dzięki temu można więc znacznie zmniejszyć przekroje belek wykorzystywanych jako np. krokwie koszowe, narożne, kalenice, płatwie, jętki, wymiany i podciągi, a także nadproża dla budynków o konstrukcji drewnianej.

Dostępność i serwis
Prawie wszystkie elementy konstrukcyjne znajdujące się w ofercie STEICO produkowane lub magazynowane są w Polsce. Możne je więc otrzymać w ciągu zaledwie kilku dni. Firma dysponuje również bogatym parkiem maszynowym, dzięki czemu istnieje możliwość zamówienia belek STEICO pociętych na odpowiednie wymiary.

Pracownicy STEICO wraz z zewnętrznymi biurami konstrukcyjnymi, wykorzystując nowoczesne oprogramowanie komputerowe, już na etapie wykonywania lub adaptacji gotowego projektu doradzają architektom jak wykorzystać system STEICO.

STEICO jest światowym liderem jeśli chodzi o opracowanie systemów mających na celu uzyskanie jak najlepszych parametrów izolacji termicznej budynków – zarówno ochrony przed chłodem zimą, jak i upałami latem, otwartości dyfuzyjnej przegród zewnętrznych i wewnętrznych – co ma olbrzymi wpływ na mikroklimat w pomieszczeniach oraz trwałość i długowieczność konstrukcji. Belki STEICO są nieodzowną częścią tych systemów.

Autor: mgr inż. Marcin Paczyński, Steico Product Manager
Źródło: Steico

Artykuł pochodzi ze strony – http://www.drewno.pl/artykuly/9420,steico-systemowe-konstrukcje-z-drewna-dla-budownictwa.html

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =