Energooszczędna konstrukcja szkieletu drewnianego

 

Jak zbudować bardziej energooszczędny dom o drewnianej konstrukcji szkieletowej ???

Wielu projektantów projektuje, a za nimi, wiele firm wykonawczych stawia domy o tradycyjnej drewnianej konstrukcji szkieletowej ze ścianami:
– na podwójnej podwalinie,
– z słupkami w osiowym rozstawie co 40 cm,
– podwójnym oczepem,
– z podwójnymi słupkami wokół otworów okiennych i drzwiowych,
– z tradycyjnymi narożnikami.

 

W czasach kiedy poszukuje się energooszczędnych przegród zewnętrznych mocnemu ograniczeniu podlega także ilość drewna w ścianach, które to elementy tworzą mostki cieplne, obniżając izolacyjność cieplną przegrody. Zatem zmniejszenie ilości drewnianych elementów konstrukcji  ściany powinno wpłynąć na podniesienie izolacyjności cieplnej przegrody.

Energooszczędna ściana o drewnianej konstrukcji szkieletowej powinna ograniczać się do:
– pojedynczej podwaliny,
– słupków o osiowym rozstawie co 60 lub 62,5 m,
– pojedynczego oczepu ściany,
– pojedynczych słupków wokół otworów okiennych i drzwiowych,
– oszczędnościowych narożników.
Porównanie konstrukcji tradycyjnej i energooszczędnej

 

W energooszczędnej przegrodzie podwalinę stanowi podwalina konstrukcji ściany. Słupki ściany stoją na pojedynczej podwalinie, a w górnej części spięte są pojedynczym oczepem, na którym opierają belki stropowe lub krokwie. Belki stropowe lub krokwie leżą w tej samej osi co słupki ściany. Szerokość stolarki okiennej i drzwiowej, dobrana jest do regularnego rozstawu słupków, tak by nie wymagała stosowania dodatkowych słupków. Narożnik wykonany jest z trzech słupków umożliwiających pełne wypełnienie izolacją cieplną.

      
Energooszczędna konstrukcja budynku

 

Wpływ elementów drewnianej konstrukcji szkieletowej ściany obrazuje poniższy przykład:

Typowy układ warstw w ścianie:

– tynk
– styropian ryflowany 10 cm – ʎ = 0,041 W/mK  (z odpowiednią listwą startową)
– folia wiatroizolacyjna
– płyta wiórowa grub. 1,2 cm
– konstrukcja grub. 15 cm
–  izolacja cieplna grub. 15 cm –  ʎ = 0,037 W/mK
– opóźniacz pary
– płyta gipsowo-kartonowa grub. 1,2 cm

 

Izolacyjność cieplna przegrody:

  • jako przegrody jednorodnej – bez uwzględniania drewnianych elementów konstrukcji ściany – U = 0,147 W/m2K
  • jako przegroda niejednorodnaz uwzględnieniem słupków co 60 cm oraz podwaliny i oczepu  – U = 0,164 W/m2K – co obniża izolacyjność ściany o ok. 12% w stosunku do przegrody jednorodnej.
  • jako przegroda niejednorodna – z uwzględnieniem słupków co 40 cm oraz podwaliny i oczepu – U = 0,180 W/m2K – co obniża izolacyjność ściany o ok. 18% w stosunku do przegrody jednorodnej.

 

Porównując obie przegrody niejednorodne, przegroda o zwiększonej ilości drewnianych elementów konstrukcyjnych,
posiada izolacyjność cieplną niższą o ok. 50% w stosunku do ściany ze zmniejszoną ilością drewnianych elementów konstrukcyjnych.

 

Wojciech Nitka, listopad 2017

PS.

Więcej informacji temat na energooszczędnej konstrukcji szkieletowej można uzyskać w Necie szukjac pod hasłami: „Stack Framing”, „Efficient Framing”, „Advanced Framing” czy też „Optimum Value Engineering” (OVE).

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Czarny pisze:

    Podwójny oczep nie tylko
    Pozwala przenieść obciążenia nie „strzelających” belka w belkę elementów konstrukcyjnych. Jego równie ważnym zadaniem jest przewiązywania ścian i usztywnianie konstrukcji. Konstruktorzy często zapominają o rozporach dachu, zastosowanie drugiego oczepu zmniejsza ilość niezbędnych punktów podparcia ścianki kolanowej. Co komu po domu pasywnym, którego konstrukcja jest niewystarczająco stabilna i solidna. Mamy super obiekt pod względem termoizolacyjności i trzęsiemy portkami żeby śniegu nie nawaliło. Poczytajcie o systemie STEICO, redukuje mostki termiczne do minimum ale wszystko da się zpaprać jak brakuje wyobraźni. Jestem wykonawcą i z doświadczenia wiem, że projektowanie z drewna w Polsce kuleje. Realizowaliśmy inwestycję wg projektu konstrykcyjnego, wykonanego przez ponoć super konstruktora- pojedyncze oczepy, ściany łączone do styku i wiele innych jego zdaniem dobrych rozwiązań. Uwagi odnośnie konstrukcji zgłaszaliśmy kierownikowi, on konstruktorowi i zero reakcji, przerost ambicji wziął górę nad zdrowym rozsądkiem więc z przykrością muszę powiedzieć ” a nie mówiłem” i koniec końców konstr. pod wpływem obciążenia dachu zaczyna się rozjeżdżać. Niestety sami nic nie mogliśmy zmienić bo wg umowy należało ściśle trzymać się projektu – nic bez zgody tego geniusza ( byliśmy podwykonawcą). Konstruktor nie słuchał ani nas- doświadczonych rzemieślników ani doświadczonego kierownika budowy choć byliśmy jednogłośni. Prawdę mówiąc jeżeli nie znajdziecie dobrego kierownika, a większość tylko wypełnia dziennik, to jesteście zdani na „łaskę” wykonawcy. Omówcie z wykonawcą internetowy kit, którego się naczytaliście, jeżeli macie wątpliwości, pytajcie na każdym etapie budowy jeśli coś was niepokoii. I kilka słów o pojedynczej podwalinie- jeżeli planujecie płytę grzewczą to może mieć jakiś sens ale wymaga idealnie równej płyty fund, jeżeli macie w planach posadzkę betonową dodatkowo izolowaną termicznie lub podłogę drewnianą to darujcie sobie ten temat. Skupcie się na szczelności powietrznej i zastosowaniu dobrych membran. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + trzynaście =