Energooszczędna konstrukcja szkieletu drewnianego
Jak zbudować bardziej energooszczędny dom o drewnianej konstrukcji szkieletowej ???
– na podwójnej podwalinie,
W czasach kiedy poszukuje się energooszczędnych przegród zewnętrznych mocnemu ograniczeniu podlega także ilość drewna w ścianach, które to elementy tworzą mostki cieplne, obniżając izolacyjność cieplną przegrody. Zatem zmniejszenie ilości drewnianych elementów konstrukcji ściany powinno wpłynąć na podniesienie izolacyjności cieplnej przegrody.

W energooszczędnej przegrodzie podwalinę stanowi podwalina konstrukcji ściany. Słupki ściany stoją na pojedynczej podwalinie, a w górnej części spięte są pojedynczym oczepem, na którym opierają belki stropowe lub krokwie. Belki stropowe lub krokwie leżą w tej samej osi co słupki ściany. Szerokość stolarki okiennej i drzwiowej, dobrana jest do regularnego rozstawu słupków, tak by nie wymagała stosowania dodatkowych słupków. Narożnik wykonany jest z trzech słupków umożliwiających pełne wypełnienie izolacją cieplną.

Wpływ elementów drewnianej konstrukcji szkieletowej ściany obrazuje poniższy przykład:
Izolacyjność cieplna przegrody:
- jako przegrody jednorodnej – bez uwzględniania drewnianych elementów konstrukcji ściany – U = 0,147 W/m2K
- jako przegroda niejednorodna – z uwzględnieniem słupków co 60 cm oraz podwaliny i oczepu – U = 0,164 W/m2K – co obniża izolacyjność ściany o ok. 12% w stosunku do przegrody jednorodnej.
- jako przegroda niejednorodna – z uwzględnieniem słupków co 40 cm oraz podwaliny i oczepu – U = 0,180 W/m2K – co obniża izolacyjność ściany o ok. 18% w stosunku do przegrody jednorodnej.
Wojciech Nitka, listopad 2017
PS.
Więcej informacji temat na energooszczędnej konstrukcji szkieletowej można uzyskać w Necie szukjac pod hasłami: „Stack Framing”, „Efficient Framing”, „Advanced Framing” czy też „Optimum Value Engineering” (OVE).
Podwójny oczep nie tylko
Pozwala przenieść obciążenia nie „strzelających” belka w belkę elementów konstrukcyjnych. Jego równie ważnym zadaniem jest przewiązywania ścian i usztywnianie konstrukcji. Konstruktorzy często zapominają o rozporach dachu, zastosowanie drugiego oczepu zmniejsza ilość niezbędnych punktów podparcia ścianki kolanowej. Co komu po domu pasywnym, którego konstrukcja jest niewystarczająco stabilna i solidna. Mamy super obiekt pod względem termoizolacyjności i trzęsiemy portkami żeby śniegu nie nawaliło. Poczytajcie o systemie STEICO, redukuje mostki termiczne do minimum ale wszystko da się zpaprać jak brakuje wyobraźni. Jestem wykonawcą i z doświadczenia wiem, że projektowanie z drewna w Polsce kuleje. Realizowaliśmy inwestycję wg projektu konstrykcyjnego, wykonanego przez ponoć super konstruktora- pojedyncze oczepy, ściany łączone do styku i wiele innych jego zdaniem dobrych rozwiązań. Uwagi odnośnie konstrukcji zgłaszaliśmy kierownikowi, on konstruktorowi i zero reakcji, przerost ambicji wziął górę nad zdrowym rozsądkiem więc z przykrością muszę powiedzieć ” a nie mówiłem” i koniec końców konstr. pod wpływem obciążenia dachu zaczyna się rozjeżdżać. Niestety sami nic nie mogliśmy zmienić bo wg umowy należało ściśle trzymać się projektu – nic bez zgody tego geniusza ( byliśmy podwykonawcą). Konstruktor nie słuchał ani nas- doświadczonych rzemieślników ani doświadczonego kierownika budowy choć byliśmy jednogłośni. Prawdę mówiąc jeżeli nie znajdziecie dobrego kierownika, a większość tylko wypełnia dziennik, to jesteście zdani na „łaskę” wykonawcy. Omówcie z wykonawcą internetowy kit, którego się naczytaliście, jeżeli macie wątpliwości, pytajcie na każdym etapie budowy jeśli coś was niepokoii. I kilka słów o pojedynczej podwalinie- jeżeli planujecie płytę grzewczą to może mieć jakiś sens ale wymaga idealnie równej płyty fund, jeżeli macie w planach posadzkę betonową dodatkowo izolowaną termicznie lub podłogę drewnianą to darujcie sobie ten temat. Skupcie się na szczelności powietrznej i zastosowaniu dobrych membran. Pozdrawiam