Wełna szklana a wełna skalna

saintgobain_3698bis

Wełny mineralne – skalna i szklana – to jedne z najpopularniejszych materiałów gwarantujących izolację termiczną, akustyczną i przeciwogniową.

Pomimo wielu wspólnych cech, warto poznać różnice w ich produkcji, właściwościach i zastosowaniu. Podstawowe różnice pomiędzy dwoma rodzajami wełny stanowią surowce, z których są wytwarzane, a także sam proces produkcji. W obu przypadkach proces produkcji rozpoczyna się na składowisku surowców. W zależności od pożądanych paramentów produktów izolacyjnych surowce miesza się w różnych proporcjach.

Wełna mineralna szklanaisover_majster-mata.jpg

Wełna szklana wytwarzana jest z mieszanki stłuczki szklanej, piasku kwarcowego oraz sody, które w piecu (tzw. wannie szklarskiej) są roztapiane w temperaturze 1200°C – 1500°C. Następnie tworzywo kierowane jest do maszyn rozwłókniających, gdzie strumień ciekłego szkła trafia na dysk rozwłókniający tworząc włókno szklane. Opada ono na bębny formujące. Włókna przelatują przez pierścień spryskujący, z którego podawane jest lepiszcze. Bębny strefy formowania obracają się przeciwbieżnie, formując kobierzec wełny. Tak uformowana wełna trafia do komory polimeryzacyjnej, gdzie następuje utwardzenie lepiszcza. Gęstość produktu reguluje się, dobierając prędkość przenośników linii produkcyjnej. Obrzeża kobierca obcinane są za pomocą piły wodnej. Ścinki trafiają do młynków i kierowane są do ponownego wykorzystania. Woda z procesu produkcyjnego jest również ponownie zawracana. Wełna szklana po wyjściu z komory polimeryzacyjnej ma 200°C i następnie jest chłodzona na linii. Utwardzony i odpowiednio szeroki kobierzec zostaje poddany kontroli równomiernego rozkładu włókna za pomocą izotopowego miernika gramatury. W zależności od potrzeb produkty są pokrywane papierem, folią aluminiową lub włókniną. Kolejnym etapem jest cięcie poprzeczne oraz pakowanie. Produkty elastyczne są zwijane w rolki. Lekkie płyty są sztaplowane, kompresowane i pakowane w paczki.

Wełna mineralna skalna

00861l

Proces produkcji wełny skalnej wygląda podobnie. Surowce – bazalt, gabro, dolomit lub kruszywa wapienne – trafiają do silosów dobowych, skąd pod kontrolą komputerowego systemu trafiają do pieca szybowego. Pod wpływem gorącego powietrza koks się zapala i następuje roztopienie tłucznia skalnego. Lawa trafia na maszyny rozwłókniające. Podobnie, jak w przypadku wełny szklanej, włókna pokrywane są lepiszczem. Następnie wpadają do komory osadczej, gdzie zostają równomiernie rozłożone i uformowane w kobierzec. Tak przygotowana wełna skalna poddawana jest procesowi zmiany kierunku włókien – ten zabieg udoskonala właściwości mechaniczne produktu. Następnie wełna skalna trafia do komory polimeryzacyjnej. Tutaj nadaje się odpowiednią grubość produktu i właściwości wytrzymałościowe. Kolejnym etapem jest cięcie przez zespół pił – poprzecznej, wzdłużnych i grubościowej taśmowej­.

Różnice w zastosowaniu

Wełny mineralne szklane i skalne znajdują szerokie zastosowanie w wykonywaniu izolacji tak budowlanych, jak i technicznych. Wełny szklane, z uwagi na mniejszą gęstość, często są stosowane do izolacji dachów skośnych, lekkiej zabudowy ponieważ nie obciążają nadmiernie konstrukcji. Z kolei na dachach płaskich częściej montuje się wełnę skalną, W przypadku fasad w metodzie lekkiej mokrej (BSO, ETICS) częściej stosuje się twardą wełnę skalną w płytach. Zarówno wełna skalna, jak i szklana są niepalne, a o ich izolacyjności termicznej decyduje współczynnik lambda – im mniejszy, tym lepsze właściwości.

Źródło: ISOVER

 

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. redek pisze:

  Do ocieplenia ścian od wewnątrz skalna czy szklana?

 2. Andersh pisze:

  Czy w takim razie można kleić styropian gładki na powierzchniach bez okien, drzwi a jedynie w pobliżu ościeżnic użyc styropianu ryflowanego na kolki, by ew. wilgoć atmosferyczna mogla odparowac? Brak wkretow mocujacych, stalowych to cieplejsza sciana, gdyz te podaja mróz w głąb sciany. Przy niskich elewacjach nie wymagane!
  Styropian nie wymaga membrany wiatroizolacyjnej, gdyż sam nie przepuszcza powietrza, przeciwnie do welny, ktora poddaje sie wiatrom.

  Z drugiej zas strony takie wpuszczanie wilgoci i pozwolenie jej ujście to destrukcyjny wplyw na material drewniany/drewnopochodny.
  Zatem lepszym kierunkiem w przypadku scian z oknami /drzwiami jest wiatroizolacja i kolkowanie płyt wełny.

 3. Dedicated pisze:

  Włókna poddaje się również procesowi hydrofobizacji, w wyniku tego procesu produkty z wełny mineralnej nie chłoną wody. Dla rozróżnienia wełnę z żużla nazywano tez wełną żużlową, a wełnę z kamienia bazaltowego wełną bazaltową.

 4. Michał pisze:

  Mam pytanie dotyczące wełny do ocieplania ścian szkieletowych – czy można do tego używać wełny z rolki, czy nie ma obaw, że po jakimś czasie wełna zsunie się tworząc miejsca bez izolacji? Czy ewentualnie są jakieś metody, które przytrzymają wełnę we właściwej pozycji?

  Czy zdecydowanie lepszą opcją jest wełna w płytach i warto dopłacić do tego rozwiązania?

  Będę wdzięczny z odpowiedź.

  • Wełna z rolki, przy odpowiedniej szerokości w stosunku do rozstawu słupków (szersza o ok. 2 cm niż przestrzeń pomiędzy słupkami) nie powinna osiadać. Jeżeli jednak obawiasz się osiadania, możesz wełny przymocować do oczepu ściany, np. zszywkami przy pomocy takera …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 4 =