Porównanie rodzajów izolacji – wełna a pianka

Wybierając produkt izolacyjny, ważne jest, aby zrozumieć, że nie ma czegoś takiego jak „lepsza czy gorsza izolacja”.  Wszystkie rodzaje izolacji działają równie dobrze, jeśli są odpowiednio zaaplikowane. Mimo to przy porównywaniu rodzajów izolacji należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wydajność cieplna

 • Minimalizowanie współczynnika U. Wszystkie izolacje właściwie zaaplikowane, mogą zapewnić niską wartość współczynnika przenikania ciepła U. Minimalizowanie współczynnika U wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania budynku.
 • Ograniczenie filtracji powietrza.  Izolacje z wełny mineralnej (szklanej i skalnej) w połączeniu folią wiatroizolacyjną i opóźniaczem pary (paroizolacją), skutecznie zmniejsza infiltrację powietrza, a nawet może ograniczyć ją do zera.
 • Osiadania izolacji. Izolacje z  wełny mineralnej nie osiadają – jedynie luźne włókna mogą osiąść, i to w znikomej ilości – zatem izolacje te zapewniają pełną izolacyjność cieplną przez cały okres użytkowania budynku.
 • Badanie stabilności UV. Izolacje z wełny mineralnej są odporne na promieniowanie UV, co oznacza, że ​​nie ulegają skurczowi ani utracie właściwości izolacyjnych przy ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Piana natryskowa jest podatna na działanie promieni UV, co może pogorszyć jej właściwości izolacyjne.

Izolacyjność akustyczna

Izolacja akustyczna zapewnia stworzenie wyizolowanego akustycznie środowiska, w którym można mieszkać, pracować i relaksować się w spokojnej przestrzeni – lub bawić się, świętować i zwiększać głośność bez zakłócania spokoju innym. Izolacje z wełny mineralnej zapewniają budynkom wysoki poziom kontroli dźwięku między pomieszczeniami wewnętrznymi, tj. pomiędzy ścianami wewnętrznymi i stropami a także ze źródeł zewnętrznych.

Oceny izolacyjności akustycznej – ścian zewnętrznych

 • Izolacje z wełny mineralnej – zapewniają izolacyjność akustyczną na poziomie 43 decybeli.
 • Izolacja z pianki natryskowej – zapewnia izolacyjność akustyczną na poziomie 37-39 decybeli.

Izolacja akustyczna i pochłanianie dźwięku

 • Izolacje z wełny mineralnej – współczynnik tłumienia hałasu do 1,00 (im wyższy tym lepszy).
 • Izolacja z pianki natryskowej – współczynnik tłumienia hałasu na poziomie 0,75.

Ochrona przeciwpożarowa

 • Izolacje z wełny mineralnej – są  niepalne.
 • Izolacja z pianki natryskowej – zapali się przy ok. 370°C.

Wpływ na zdrowie

 • Izolacje z wełny mineralnej – Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), Amerykański Narodowy Program Toksykologiczny (NTP) oraz Kalifornijskie Biuro ds. Zagrożenia i Oceny Zagrożeń dla Zdrowia – wszystkie stwierdziły, że izolacje termiczne i akustyczne z wełny mineralnej nie są klasyfikowane jako substancje rakotwórcze.
 • Izolacja z pianki natryskowej – zawiera izocyjaniany, które mogą powodować podrażnienie skóry, oczu i płuc, astmę i „uczulenie”. Nie ma uznanego bezpiecznego poziomu narażenia na izocyjaniany dla uczulonych osób; doniesiono, że izocyjaniany są główną możliwą do przypisania chemiczną przyczyną astmy związanej z pracą; zarówno narażenie przez skórę, jak i na drogi oddechowe może wywołać niekorzystne reakcje zdrowotne.

Wilgoć i pleśń

 • Izolacje z wełny mineralnej – nie wymagają czasu schnięcia ani utwardzania podczas instalacji.
 • Izolacja z pianki natryskowej –  zwykle nakłada się na mokro.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

 1. Silosworks pisze:

  Dodatkowo zaletą wełny jest fakt, iż można ją łatwo zdemontować. W przypadku pianek recykling jest prawie niemożliwy, a odpad szkodliwy dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + osiem =