Styropian na elewację – jak najbardziej

Wielu „fachowców” od budownictwa drewnianego kwestionuje stosowanie materiałów piankowych, np. styropianu czy styroduru na elewację domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej.

Poniżej przedstawiamy wyniki badań przeprowadzonych w Kanadzie.

Coraz bardziej zwiększone wymogi w zakresie izolacji cieplnej przegród zewnętrznych domów mieszkalnych wymagają od projektantów coraz to nowych rozwiązań, które byłyby łatwe w zastosowaniu, nie drogie w utrzymaniu i nie narażą budynku na nieprzewidziane konsekwencje czy problemy.

Zmniejszenie start ciepła, zapewniając jednocześnie komfort cieplny, zapewni odpowiedniej grubości, dobrze ułożona izolacja ciepła i pełna szczelność budynku.

Typowym rozwiązaniem ścian domów o drewnianej konstrukcji szkieletowej jest wypełnienie ścian izolacją cieplną o odpowiednim współczynniku lambda z poszyciem zewnętrznym z płyty OSB/3 lub MFP. Dla zwiększenia izolacyjności cieplnej ścian można zastosować na zewnętrzne płyty poszycia dodatkową warstwę izolacji np. w postaci wełny mineralnej lub warstwy styropianu czy styroduru,

W badania o których mowa poniżej przyjęto następujący układ warstw:
            – płyta gipsowo-kartonowa,
            – opóźniacz pary,
            – konstrukcja ściany wypełniona izolacją cieplna,
            – płyta OSB/3 – opcjonalnie
            – styropian / styrodur
            – wiatroizolacja
            – warstwa powietrza
            – siding winylowy

   

Główną zaletą warstwy styropianu czy też styroduru zakładanego na drewnopochodnej płycie poszycia lub montowanego bezpośrednio do konstrukcji ściany jest znaczne zmniejszenie strat ciepła przez mostki cieplne w miejscach elementów konstrukcji. Należy bowiem pamiętać, że w typowym budynku jednorodzinnym drewno tworzące konstrukcję szkieletową (podwalin, słupki, narożniki, nadproża, oczepy) stanowi ok. 12-16% powierzchni ściany. Zewnętrzna warstwa styropianu czy styroduru eliminuje mostki cieplne a tym samym zmniejsza straty ciepła przez elementy konstrukcji. Minimalizuje także ryzyko kondensacji, o czym poniżej.

Niektórzy projektanci obawiają się, zastosowania podwójnej bariery paroizolacyjnej – od wewnątrz folii opóźniacza pary (paroizolacji) i od zewnątrz warstwy styropianu.

Tymczasem…

W grudniu 2014 roku kanadyjski instytut National Research Council przeprowadził badania (Report on Properties & Position of Materials in the Building Envelope for Houses and Small Buildings, no. A1 004615, December 2014) dotyczące ryzyka kondensacji wilgoci w typowych ścianach z poszyciem z płyty OSB i styropianem czy styrodurem w porównaniu do ścian pokrytych jedynie styropianem bądź styrodurem, bez płyty OSB.

Badania przeprowadzono na ścianach wypełnionych wełną szklaną o izolacyjności R-19 i R-24. Zbadano zarówno zewnętrzną styropianową powłokę nad płytą OSB, jak i przymocowaną bezpośrednio do zewnętrznej konstrukcji ściany. Wartości R zastosowanych zewnętrznych izolacji wynosiły R-4 i R-5 a ich paroprzepuszczalność obejmowała zakres wartości od 2 (bardzo niska) do 1800 (bardzo wysoka) ng / (Pa.sm2).

 

Wyjaśnienie
R – ft2 x hr x oF/BTU – oznacza opór cieplny przegrody – jednostkę stosowaną w Ameryce Północnej –
W przeliczeniu R do U – współczynnika przenikania ciepła stosuje się współczynnik: 
Wartość R (w IP) = wartość RSI (w SI) × 5,678263337
Wartość RSI (w SI) = wartość R (w IP) x 0,1761101838
Np. R-19 = 19 x 0,1761101838 = 3,3460934922
U = 1/R = 1 / 3,3460934922 = 0,29 W/m2K

 

Badania wykazały między innymi następujące kwestie:

Istnieje mniejsze ryzyko kondensacji pary wodnej w ścianach o izolacyjności R-19 (U=0,29) w porównaniu z ścianą o izolacyjności R-24 (U=0,23)  ponieważ temperatura wewnętrznej powierzchni zewnętrznej płyty poszycia (OSB lub styrodur) jest chłodniejsza niż z w przypadku izolacyjności R-24 (U=0,23).  Zatem dodanie zewnętrznej izolacji w połączeniu z izolacją R-19 (U=029) jest dobrym rozwiązaniem.

Wszystkie ściany z dodatkową zewnętrzną warstwą izolacji na płycie OSB powodują mniejsze ryzyko kondensacji pary wodnej niż ściany referencyjne pokryte tylko płytą OSB – bez izolacji zewnętrznej.

Ściany ze spienioną powłoką izolacyjną założoną na zewnętrznej płycie OSB wykazywały nieco mniejsze ryzyko kondensacji wilgoci niż ściany bez płyty OSB. Niezależnie od tego, czy OSB zastosowano jako poszycie i niezależnie od paroprzepuszczalności zewnętrznej izolacji, w zimnych, suchych strefach, takich jak Ottawa, ryzyko kondensacji było niskie.

W przypadku ścian z poszyciem z płyty OSB plus zewnętrzna izolacja i niezależnie od jej paroprzepuszczalności, w najzimniejszych i najbardziej suchych strefach, takich jak Edmonton, ryzyko kondensacji było niskie.  Ściany bez międzywarstwowej płyty OSB wykazały, że ryzyko kondensacji było nieco niższe z bardziej paroprzepuszczalną izolacją zewnętrzną, ale wszystkie one, w badanym zakresie paroprzepuszczalności, działy lepiej niż w ścianie odniesienia, w której zastosowano tylko OSB.

W łagodnych, wilgotnych strefach przybrzeżnych, takich jak Vancouver i St. John’s, dla ścian z warstwą OSB i bez niej, ryzyko kondensacji wzrasta wraz ze wzrostem paroprzepuszczalności izolacji zewnętrznej. Wynika to z faktu, że wyższe ciśnienie pary wodnej (wilgotność) wypycha parę wodną do wnętrza ściany. Warstwy izolacji zewnętrznej o mniejszej paroprzepuszczalności zmniejszają ryzyko kondensacji w ścianie.

Badanie wykazało korzyść z dodania zewnętrznych warstw izolacji, aby zminimalizować ryzyko kondensacji w zespołach ścian zewnętrznych. Odpowiednio sekcja 9.25.5 edycji NBC 2015, Właściwości i położenie materiałów w elewacji budynku, zostanie zmodyfikowana w celu odzwierciedlenia dodatkowej korzyści z dodania izolacji zewnętrznej.

Powyższe wyniki badań wyraźnie pokazują, że obawy związane z podwójną barierą paroizolacyjną są bezzasadne na większości terytorium Kanady – nawet gdy stosowana jest zewnętrzna izolacja z powłoką o niskiej przepuszczalności pary – pod warunkiem, że powłoka ma minimalną odporność termiczną R-4*). Projektanci i wykonawcy stosujący poszycie z płyty OSB mogą również mieć pewność, że dodanie izolacji z po zewnętrznej stronie ściany nie spowoduje zwiększonego ryzyka kondensacji; w rzeczywistości ryzyko jest zmniejszone. Zewnętrzne poszycia izolacyjne pomagają utrzymać ciepło w ścianach i krytycznych powierzchniach, zmniejszając w ten sposób ryzyko kondensacji. Jako dodatkowe korzyści, sprawia to, że domy są bardziej energooszczędne, zwiększają trwałość i poprawiają komfort mieszkańców.

*R-4 zapewnia warstwa styropianu grub. ok. 3 cm ze współczynnikiem λ=0,045 W/mK.

Badania opisał:
Salvatore Ciarlo, P.Eng, jest krajowym dyrektorem ds. Kodów / norm i usług technicznych w Owens Corning Canada. Ma 23-letnie doświadczenie w branży materiałów budowlanych i tytuł licencjata z inżynierii lądowej, specjalizujący się w naukach o budownictwie, oraz stopień naukowy z technologii architektonicznej. Salvatore zasiada w kilku komitetach prowincji i kodeksu krajowego.
PS.
Stosując styropian na ściany zewnętrzne trzeba stosować odpowiednie rozwiązania, które uniemożliwią penetrację wody opadowej pod warstwę styropianu.

Możesz również polubić…

9 komentarzy

 1. Michał pisze:

  Ostatnio nie mogłem się zdecydować który styropian na elewację sprawdzi się lepiej. Zwykły biały czy ten nowy grafitowy ktróy jest dużo droższy. Po porównaniu Lambdy obu styropianów wyszło mi że 10 cm grafitowego odpowiada 12,5 cm zwykłego białego więc generalnie stwierdziłem że warto jednak dołożyć i kupić ten grafitowy.

 2. Dawid pisze:

  Rozumiem, że badanie dotyczyło płyt styropianowych płaskich nie ryflowanych. Czy w kontekście zabezpieczenia przed wodą opadową elewacja siatka/klej/tynk cienkowarstwowy będzie wystarczająca?

 3. Miran pisze:

  Witam
  Podchodzę do remontu elewacji zewnętrznej ścian piętrowego budynku o budowie szkieletowej na wysokich piwnicach i szukam jak najlepiej tego dokonać .
  Jest tyle rozwiązań ze aby podjąć właściwą decyzje chciałby zrozumieć jak powinno wyglądać prawidłowo zrobione ocieplenie z jakich materiałów i czym wykończyć te materiały na i aby koszty był do zaakceptowania.Szukając w internecie oraz pytając się wykonawców otrzymywałem różne propozycje jedni mówią że styropian inni wełna inni płyty z włókna drzewnego itd.Trafiając na Pana stronę mam nadzieje iż otrzymam możliwe najkorzystniejsze rozwiązanie dla mojego domu.Może przedstawię stan obecny mojej ściany zewnętrznej
  1.deska tz elewacyjna a częściowo mur z cegły białej
  2.płyta chyba jakaś pilśnia lub coś w tym rodzaju grubości 5-6 mm
  3.wełna chyba szklana bo gryząca nijak nie wiem co włożona przegrodę o głębokości 10-12cm
  4.folia poprzedni właściciel twierdzi że paro szczelna i płyta kg na ruszcie drewnianym.To chyba wszystko jeśli jest Pan wstanie mi doradzić to proszę .
  Pozdrawiam

 4. Dominik pisze:

  Panie Wojciechu,
  Zdecydowanie Panie nie rozumie dwóch odmiennych terminów „kondesacja” a „paroizolacja”.
  Nie pozdrawiam.

 5. Miran pisze:

  Tak chcę remontować o zewnątrz

 6. Paweł pisze:

  Witam.
  Na początek chciałbym podzielić się 10 letnim doświadczeniem w mieszkaniu w domu szkieletowym. Warstwy ściany od wewnątrz:
  Płyta g/k
  opóźniacz pary wodnej
  konstrukcja/wełna mineralna
  płyta budowlana MFP
  wiatroizolacja
  elewacyjna wełna mineralna bez warstwy wentylującej
  wykończenie w systemie BSO
  Po 10 latach brak jakichkolwiek problemów z elewacją.
  Mam jednak pytanie dotyczące ocieplenia styropianem, mianowicie o zakończenie szczeliny drenażowej.
  Na zdjęciach przywołanych powyżej mniemam że dyfuzja przebiega przed poszyciem z płyty np MFP a za konstrukcją i wiatroizolacją, czy w związku z tym poszycie z płyty montowane jest na „ruszcie” zapewniając wentylację?
  Od spodu pewnie montujemy listwę umożliwiająca wentylację i odprowadzenie kondensatu (o ile wystąpi) lub wody z zewnątrz (nieszczelności).
  Jak natomiast zakończona jest taka ściana od góry? Czy musi być zapewniony „przewiew” czy chodzi jedynie o grawitacyjny spływ ewentualnej wody?
  To samo pytanie dotyczy opcji położenia styropianu na płytę poszycia z zachowaniem szczeliny drenażowej właśnie w tej warstwie. Tu również listwa od spodu, a zakończenie u góry? zapewnić wentylację (przewiew), czy ten system ma jedynie zapewnić grawitacyjny spływ ewentualnej wody?
  Nigdzie nie mogę doszukać się tego szczegółu. Jeśli jest to szczelina drenażowa to raczej nie pełni funkcji wentylacyjnej – dobrze rozumiem?

  • Szczelina jest szczeliną i wentylacyjną i drenażową – wentylacyjną dla wyprowadzenia pary, drenażową dla spływu skroplonej pary.
   W górnej części ściany nie zamyka się szczeliny i w zależności od rozwiązań okapu wyprowadza się parę na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem − pięć =